Česká fantastika se nachází v době, kdy se mezi (dámy spisovatelky prominou) staré pardály, dravě cpou mladí vlci. Dávno pryč jsou časy, kdy jsme museli čekat a čekat než vyšel nový Žamboch, Šlechta nebo Kulhánek. Z jejich fanoušků a čtenářů dorostli noví autoři. A právě na mladého vlka, Martina Sládka a jeho Hladovou smečku, plnou zlata, krve a medoviny, se dnes podíváme.

Vikingský hlavní hrdina

Hlavní postava románu Hladová smečka, Harald, je mrzout, tulák a dobrodruh zjizvený jak na duši, tak na těle. Neexistuje však bolístka či útrapa, kterou by nevyléčila, nebo alespoň nezpříjemnila trocha medoviny a sušeného masa. Přesně tomu se také Harald věnuje, když mu do jeho tábořiště vpadne bez pozvání mladá žena, jedoucí na téměř uštvaném koni.

Než se Harald vzpamatuje, už ženu kryje před jejími pronásledovateli – bandou dánských vikingů. Podaří se mu sice vikingy poslat na špatnou stopu, nicméně každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán, a tak se Harald místo vděku, dočká tvrdé rány na bradu. Probouzí se pak z bezvědomí okraden a bez koně. Inu, asi už jsme všichni zažili i lepší dny.

Samozřejmě, nic není tak jednoduché a jak Harald brzo zjistí, ta mladá žena, která se jmenuje Berit, je součástí skupiny norských vikingů a právě ty chtěla před dánským nájezdem varovat. Vikingové, v čele s jarlem Berkfinnem, přivítají Haralda s nelibostí, jak se na tvrdý sever sluší a patří. Velice brzo ale zjistí, že by se jim Harald mohl hodit, jelikož pořádají výpravu, kterou povede jarlův syn, Bjorn Berkfinnsson.

Magie severu

Ne že by snad měli nedostatek mužské síly, ale Harald má oproti běžným vikingům něco navíc. Ovládá totiž „umění“, což je jakási obdoba magie, se kterou si běžně zahrávají jen ženy a najít takového vikinga je složitější, než-li hledat jehlu v kupce sena. Haralda tak čeká výprava za zlatem, které leží na dně zátoky, v potopeném drakaru, ke kterému se za pomoci hrubé síly a magie pokusí dostat.  A Odin ví, že bude to zlato zatraceně potřeba, protože Dánové se blíží. Čím vším si výprava bude muset projít a jak vlastně dopadne, si už však musíte přečíst sami.

Když se mi Hladová smečka dostala do rukou, jásal jsem. Fantastika, vikingové, akce a trocha magie. Pro mě to jsou ingredience, ze kterých se dá vykřesat výborný příběh, obzvlášť, pokud je zasazený v kulisách chladného Norska. Na druhou stranu přiznávám, že jsem autora neznal a Hladová smečka byla první věc, kterou jsem od něho četl. Rovnou však mohu říct, že rozhodně nebude poslední.

Příběh se totiž od první stránky valí jako koule pronásledující Indianu Jonese a nedá vám oddechnout. Martin Sládek neztrácí čas nějakým velkým okecáváním a rozepisováním se. Není to snad ani tím, že by kniha byla samá řež, jsou tu i klidnější pasáže, ale i v těch mají dialogy svižné tempo a napomáhají rozvoji postav.

Dobrodružná kniha s jasným určením

Nebudeme si nic nalhávat, tohle je hlavně dobrodružná kniha a jako taková si stojí dobře. Harald je sympaťák a jeho cynický přístup k životu, společně s trochou magických schopností, připomíná Geralta z Rivie. Dynamika příběhu je také rozumně vyvážena, přičemž prim samozřejmě hraje akční děj, ale jak jsem naznačil dříve, není to jen rubačka bez nápadu.

V rámci románu by možná neškodilo samotného hrdinu a celý svět více uvést, neboť díky tomu, jak rychle se příběh rozjede, vlastně není čas na jakékoliv vykreslení univerza, ve kterém se kniha odehrává. Na druhou stranu to prostě funguje jako celek a Sládek ukazuje, že není potřeba mít v každé fantasy knize rozsáhlý rejstřík postav a dvoustránkovou mapu.

Pro Martina Sládka je Hladová smečka prvním samostatným románem, ačkoliv znalci by mě pokárali, že už mu u nás vyšla Hodina vlků, která obsahuje dvě novely, vyprávějící příběh právě Haralda, magií nadaného seveřana. Dále přispěl do ruzných fantasy sborníků. Samostatně mu pak vyšla sbírka postapokalyptických povídek Nabídka, která se neodmítá.

Kniha vychází pod hlavičkou nakladatelství Mystery Press, které u nás funguje relativně krátce, od roku 2015. Za tu dobu se na našem trhu velice rychle ustálilo, s doposud vydanou zhruba čtyřicítkou knih.

Co však stojí za povšimnutí je fakt, že Mystery Press se zatím soustředil výhradně na knihy z žánru detektivek, thrilerů a krimi. Hladová smečka je jejich otevřením bran do světa fantasy, ale dle tvrzení nakladatelů se jedná o první kapku a po ní přijde přívalová vlna. A buďme za to rádi, neboť každá iniciativa přivést na náš trh tuzemskou fantastiku se cení, především pokud je ta kniha kvalitní.

První, ale kvalitní

Hladová smečka není nic, co bychom ještě neviděli, nebo spíše nečetli, ale ono to vůbec nevadí. Příběh totiž funguje a to je to hlavní. Je to řemeslně dobře napsaná kniha, která na mě vůbec nepůsobí jako první autorův román. Autor na nás hází jednu zápletku za druhou a než se člověk naděje, má přečteno.

Co hodnotím pozitivně je fakt, že se Martin Sládek vyhnul mnoha chybám které trápí mladé autory, jako jsou zbytečně detailní popisy, košaté dialogy a neschopnost udržet příběh na uzdě. Kniha na mě působí rutinérsky a zkušeně. Není to sice vysoká literatura, je to ale výborná severská fantasy, ve které vikingové poznají magii. A to mě baví.

Pokud by si Hladovou smečku přečetli Andrzej Sapkowski, David A. Gemmell a Robert E. Howard, uznale by zamručeli.

 

Martin Sládek: Hladová smečka

Obálka: Michal Suchánek

Vydalo: Mystery Press, 2018

Počet stran: 288

Cena: 279 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit