Už se stalo tak nějak tradicí, že Comics Centrum dělá věci jinak. Mají jiný formát comicsů, dělají světově unikátní kolosální knihy a pokouší se svým čtenářům vždy přinést něco navíc. A jinak než ostatní také již tradičně pojali oznámení ročního edičního plánu komiksů pro rok 2019. 

LEDEN

Prvním a již dostupným titulem není žádná novinka, ale dotisk sedmého dílu Hellboye s podtitulem Pražský upír. Jedná se o povídkovou knihu, která se, jak název napovídá, podívá i do Prahy. Druhé vydání vyprodané knihy dokazuje, že i přes kolosální knihy je červené čertisko stále žádaným artiklem a patří mezi nejoblíbenější komiksy u nás.

ÚNOR

A zatímco leden je pro CC klasicky vydavatelsky slabší, tak únor dokáže, že se neflákali. Srdce každého fantasy fanouška zaplesá, protože na náš trh vtrhne nultou a první knihou nejslavnější barbar všech dob. Conan #0: Zrozen na bitevním poli a další povídky a Conan #1: Dcera pána mrazu a další povídky. Zatímco knihu číslo jedna zná český čtenář jak z samostatného vydání, tak kolosálního Conana, tak nultý svazek je novinka. Byl sice součástí „kolosálky“, ale jednak se k ní každý nedostal a jednak byla kniha rozprostřena mezi ostatní příběhy tak, jak chronologicky vycházela. Nyní máme tedy premiérovou šanci přečíst si o Conanově dětství a mládí v jediném samostatném svazku, který uvádí skvělou Busiekovu sérii u nás.

BŘEZEN

Nebudu přehánět, když řeknu, že Březen je pro CC nejvýznamnější měsíc prvního pololetí a možná celého roku! Otevře ho pokračování vynikající Lemireovy Černé palice s názvem Sherlock Frankenstein a Legie zla.

Nenechte se zmást názvem, jde o pokračování a nekreslí ho nikdo jiný, než génius práce s panely David Rubín.

Pokud čtenáři dodají dost předobjednávek do 10. 2. (šup šup), tak vyjde také první letošní kniha edice na přání, kterou je finální kapitola Talbotova antropomorfního díla Grandeville 5: Force Majeure, která kromě grandiózního finále přináší také jeden unikát.

Bryan Talbot, aby trochu potrestal „knihkupecké čtenáře“, použil svou vlastní patentovou antispoileroidní technologii! Úsměvné je, že i s tak vzletným názvem je to prostě černý igelit, do kterého je zabalena asi poslední třetina knihy.

Zbytek měsíce si pro sebe ovšem ukradl Mignola. Baltimore 4 : Kostnice připravuje sérii ke vstupu do druhé poloviny, která je ještě lepší než první a nemusíte mít strach, že by byla o upíry nouze!

Dočkáme se také Hellboyovského comicsu, který nebyl dokonce ani součástí Pekelných knižnic! Hellboy: Půlnoční Cirkus je 60 stránková povídka, která vypráví příběh jedné noci z Hellboyova dětství. Vyjde v pevné vazbě a jeto opravdový svátek pro fanoušky.

Když jsme u toho svátku pro fanoušky Mignoly, tak ten bude vlastně doslova! K příležitosti 25. výročí vydání prvního sešitu Sémě zkázy vyhlásilo vydavatelství Dark Horse 23. března 2019 Hellboy Day!

Této akce se zúčastní také Comics Centrum, a kromě druhého vydání knihy Hellboy 9: Divoký Hon a už čtvrtého (!!!) vydání Hellboy 1: Sémě zkázy, to navíc bude pouze 23. března dostupné k objednání speciální Hellboy Day obálky. Dark Horse slibuje i další propagační předměty jako záložky atd., tak uvidíme, zda se Comics Centru podaří sáhnout i na ně.

DUBEN

Pochmurný Kraj 3: Hadilovka otevírá čtvrtý měsíc roku 2019. Pohádkově laděná série na pomezí hororu si oproti všem očekáváním získal širokou fanouškovskou základnu. Cullen Bunn a Tyler Crook pokračují v příběhu chlapce bez kůže ve velkém stylu.

Druhou dubnovou knihou bude PŘEKVAPENÍ. Jako loni i tentokrát CC neodhaluje všechny díla, ale nechávají fanoušky v očekávání.

Nicméně se nám ve spolupráci s nejvýznamnějšími komiksovými fanoušky u nás podařilo zjistit, že by se mělo jednat o adaptaci díla, které ovlivnilo moderní fantastiku ve stejné míře jako Tolkien!

KVĚTEN

Lovec čarodějnic 2: Zatracen navěky je první knihou května. Detektiv Edward Grey se přesouvá na Divoký západ, což je oproti první knize poněkud odlišné prostředí, které je pro sérii zároveň velkým osvěžením. Kreslí legendární John Severin, který se proslavil v EC comics ( Legendární comicsový vydavatel, který stál za magazíny Mad, Vault of horror a mnoha dalších).

Sledgehammer 44 je pak dalším logickým rozšířením Mignolaverse předtím, než se zase vrhneme do minulosti na příběhu Humra Johnsona a dalších.

ČERVEN

První polovinu roku pak uzavírá Conan, Conan a Conan.

Conan 2: Bůh v míse a další povídky a Conan 3: Věž slona a další povídky  pokračují v sérii knih, které píše Kurt Busiek a původně vyšly v kolosální knize a jsou u nás velmi žádaným artiklem především pro spousty lidí, kteří z rozličných důvodů Kolosální Conan minul, tak nás čeká i něco jiného!

První kolosálkou roku 2019 je Kolosální Conan  z Cimmerie. Kniha sbírá všech 26 sešitů série Dark Horse, takže bude o něco menší než původní Kolosální Conan, pouhých 640 stran, ale o nic méně kvalitní, a možná díky tomu bude cena odpovídat ostatním kolosálním knihám.

ČERVENEC

Možná jste si  všimli takového vzorce Mignola/ostatní/Mignola/ostatní. Logicky tedy vychází, že červenec musí být Mignola a taky ano!

Tedy patří dotiskům, protože tu máme druhé vydání Ú.P.V.O. 4: Smrt, po které se už delší dobu čtenáři ptají a také další vydání opět vyprodaného Hellboy 3: Spoutaná rakev a další příběhy. Opět to jen dokazuje, jak velká žízeň po Mike Mignolovi u nás je a doufejme, že dotisky prvních dílů i značí i rozšiřování fanouškovské základny tohoto eposu.

SRPEN – PRÁZDNINY

ZÁŘÍ

Doktor Hvězda a království ztracených zítřků  je další knihou patřící do série Černá Palice. Na první pohled emotivní příběh superhrdinů, ale na ten druhý komorní vztahovka kreslená u nás takřka neznámým Maxem Fiumarou skvěle rozšiřuje příběh a svět Jeffa Lemirea.

Druhou půlku příběhů Lorda Baltimora a jeho cesty za pomstou a záchranou lidstva pak otvírá Baltimore 5: Apoštol a čarodějnice. Nejen Hellboyem je Mignola živ a tenhle temný historický hrdina je to nejlepší, co může nabídnout.

Po srpnové dovolené nás CC bude solidně zásobit a hned na nás nahodí i třetí knihu Legend o Myší hlídce. Premisa je pořád stejná, ale příběhy zbrusu nové a tentokrát jsou tahouni mezi hosty především Skottie Young a Dustin Nguyen.

ŘÍJEN

Poslední čtvrtrok roku 2019 otevře cesta na konec druhé světové války a začátky úřadu v uzavřené minisérii Ú.P.V.O.: 1946 ve kterém profesor Bruttenholm odhaluje tajemství děsivého projektu se strašně super jménem Vampir Sturm!

A aby nových titulů Hellboyversea nebylo málo, tak přichází i napjatě očekávaná sólová série Abe Sapien 1: Tonutí. Sapien patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější postavy, které Mignola vytvořil a jeho sólovka tak nebyla v zahraničí žádným překvapením.

Pochmurný Kraj 4: Rodokmen pak opět vrací čtenář do děsivých a temných tenat světa, který stvořil Cullen Bunn a mistrně nakreslil Tyler Crook.

Avatar 1: Tsu’tejův příběh se odehrává během událostí známých z filmu a upřímně, nevím moc, co od comicsu čekat. Příběh světa Avataru nepatří mezi mé favority a Sherri L. Smithová není žádná superstar komiksového scnénáře. Na druhou stranu dílo vypadá vizuálně velmi přitažlivě a nezbývá, než si 9 měsíců počkat a zjistit jak, co to vlastně bude.

Mysleli jste si, že je to vše? Kdepak! Ještě jednou Mignola! Tentokrát ovšem jen kresbou a jedná se o jeho poslední velkou věc předtím, než se vrhl na Hellboye. Po dlouhých letech se u nás i v zahraničí vrací adaptace nejslavnější hororové knihy všech dob – Dracula Brama Stokera. Konkrétně jde o adaptaci scénáře F. F. Coppoly, který je vizuálně úchvatný i na plátně, natož pak v Mignolově kresbě.

LISTOPAD

Před koncem roku odmítá Comics Centrum polevit v nastaveném tempu a hned po druhém letošním překvapení (o tom nevíme zatím zhola nic) vyjde věc, kterou odstartoval nevídaný úspěch knihy Prsten Nibelungův. Kniha Kouzelný svět opery P. Craiga Russella je sbírkou všech zbylých adaptací, které Russel zatím zpracoval. Můžete se těšit například na Mozarta, Strausse nebo Mahlera.

Zatímco řadového Jamese Bonda kterého u nás CC vydává dostal na starosti v Americe fungující scénárista Aleš Kot a nepředvedl bohužel nic, tak Van Jensen a Dennis Calero zpracovali adaptaci prvního Bondova dobrodružství dle knihy Iana Fleminga – James Bond: Casino Royale, a ta je na rozdíl od stejnojmenného filmu parádní!

Je už trochu tradicí, že se znovu na edičním plánu objevuje beletrie Vítr ve vrbách. Pohádkový příběh o žabákovi a jeho přátelích s ilustracemi Davida Petersena (Myší  hlídka) by měl spatřit v překladu světlo světa jako poslední listopadová kniha.

PROSINEC

No, a na závěr roku už vyjde jen kolosální Witchblade Kompendium: Kniha 3, kde opět zapracoval perfekcionismus a budeme mít jinou (a nutno říct že hezčí) obálku než originál. Pomalu, ale jistě se k těm kýženým Artefaktům dostáváme!

Smutnou zprávou je váznoucí komunikace ohledně Želv nindža, které ovšem došly značného pokroku a začíná se blýskat na lepší časy, a možná se opravdu dočkáme úctyhodného vydání této skvělé série a především kompletně a tak, jak vycházela v sešitech za sebou, což bylo donedávna takřka nemožné.

Druhý smutek byla absence Goona, ale důvod není ten, že by se série rušila, ale znovu založení a přesunutí práv pod vydavatelství Albatross, což je vydavatelství které vlastní přímo autor Eric Powell, a kde nyní bude vydávat novou Goonovu sérii a jede tam v pekelném tempu také série z Goonova světa Hillbilly.

Poslední zprávy z CC ale zní, že se konečně podařilo spojit, takže držíme palce aby vše dopadlo a jelo se dál!

Já osobně se nejvíc těším na Conana z Cimerie a pokračování Mignolových série, především pak BPRD 1946. Zvědavost mi nedá spát ohledně Avatara a moje hispterská dušička plesá blahem při těšení se na Opery od Russela.

Na co se těšíte nejvíc vy? Máte tipy na to, co by mohlo být první letošní překvapení? Co vás zklamalo, překvapilo a potěšilo?