Název knihy: Město přeživších cover

Jsme zvyklí na denní přítomnost všech vymožeností moderní doby. Ale co kdyby to vše odvál vítr času a Zemi pozřela zpět příroda? Začala si nárokovat prostory tam, kde dříve stála lidská obydlí? Jak by se lidé zachovali postaveni před novou realitu, kdy je bude obklopovat zeleň a nové živočišné druhy?

Skoro jako Erasmus, ale končící v džungli

Název knihy: Město přeživších knihaKdyž jedete na výměnný pobyt, očekáváte velkolepé dobrodružství z objevování nové krajiny, kultury a lidí. Jenže to, co bylo připraveno na Gema s Lucií, si nepředstavoval ani jeden z nich. Začalo to jako vždy cestou na letiště, kde jejich vytoužený prostředek tak trochu nestíhali. Naštěstí i přes počáteční shon se nakonec do letadla dostali a teprve nyní mohli ti dva poznat, jak zvláštní další děti se účastní této organizované výměny.

Na jedné straně ti s velkým egem, kteří se považují za vrchol všeho, na druhé straně podivíni hrající Pokémony ve svém vlastním světě. Ale copak na tom záleží, jaký kdo je? Gem nad tím jen mávl rukou, vždyť jakmile dorazí, všichni se rozprchnou k jiné hostitelské rodině.

Let probíhal poklidně, tedy až do onoho osudného momentu. Nejprve pomysleli na to, že ty podivné záblesky a turbulence byl jen sen. Vždyť se všichni postupně probouzeli, letadlo v poklidu letělo dál. Jenže to by následně nesměli zjistit, že tento sen měli všichni naprosto totožný. Kde tedy končila hranice výplodů mysli a reality?

O tom se přesvědčili o něco později, když piloti přistoupili k nouzovému přistávání na nejbližším letišti. Netradiční situace? Ale kdeže. Daleko děsivější začalo být zjištění, že neexistuje jakýkoliv signál ze země, nepřichází povely a piloti tak mají ztížené přistávání.

A to netuší, že největší šok je čeká po samotném dosednutí na zem. Ačkoliv někteří pasažéři přísahají, že přes toto letiště před pár dny cestovali a ono bylo zcela v provozu, dnes vypadalo jako stovky let zarostlé, nepoužívané a v moci přírody. Kam se všichni poděli a co se na tomto místě stalo? Ale nejdůležitější z toho všeho teď bude najít lidi a dostat se zpět do civilizace.

Pro mladší čtenáře, ale nejen

Název knihy: Město přeživších audioknihaTahle kniha cílí přímo na mládež, protože právě ti, i přes věkovou rozmanitost pasažérů, se rozhodnou v převaze na vlastí pěst vyrazit do divočiny a pátrat po lidech. Možná je to i z toho důvodu, že tito mladí mají na svůj věk neuvěřitelné schopnosti, v podstatě se zde sešla liga toho nejlepšího. Jedna dokonale střílí z luku, další je mechanik, jiný se dokáže nabourat do umělé inteligence a mohla bych pokračovat. Mezi nimi Lucie se svojí schopností vnímat lidské emoce jako barvy lehce zapadne.

Mladých postav je zde nepřeberné množství, takže vám nestihnout přirůst jakkoliv k srdci. Chybí zde nějaký hlubší projev, abyste se s nimi lépe seznámili. Chvíli jsou tady a druhou už jsou fuč. Není divu, vždyť kolikrát jednají unáhleně, nesmyslně a navzdory tomu, co zrovna před chvílí řekli. Možná kombinace toho všeho výše zmíněného je důvodem toho, že tenhle příběh nepůsobí dvakrát uvěřitelně a vy jej tak spíše vzdáleně sledujete jako nezaujatý divák, místo abyste prožívali to neuvěřitelné dobrodružství přímo s hrdiny.

Ale nedivím se, že je autor vybavil takovými schopnostmi. Vždyť tlupa dětí se vřítí do divočiny a čelí všem jejím nástrahám. Ba co víc, v okolí na ně číhá něco podivného, co sem nepatří. Nejvíce jsem si užívala chvíle, kdy vše bylo opředeno tajemstvím, jakmile se vše vyjasní, ono pomyslné napětí trochu vymizí. Přeci jen nejděsivějším nepřítelem je ten, o kterém nevíme zhola nic.

Ačkoliv se jedná především o dobrodružství spíše jednoduššího rázu, které si drží své prvenství po celou dobu knihy, nesmíme zapomínat na další důležitý prvek young adult literatury. Také zde se nám rozjede takový menší románek, který je lehce upozaděn, i přesto působí jako první nevinné a zmatené krůčky dospívajících.

Zajímavosti v audio zpracování

To vše doplňují malé mezikapitolové sekvence, které mne nejprve iritovaly. Postavy zde měli totiž vadu řeči – zadrhávaly se a celé to působilo tak trochu kostrbatě (v audioknižní podobě). Postupem příběhu právě tyto vsuvky dostanou hlubší pointu a začnou dávat větší smysl, takže nakonec dobře zafungují pro zkompletování děje.

Dalším zajímavým prvkem, se kterým se často v knihách nevídám, je poukázání na používání jiných jazyků tím, že je autor sám vepíše do textu. Tedy ačkoliv je kniha v češtině, jsou zde chvíle, kdy hrdinové mluví základní angličtinou. Ale nemusíte se ničeho bát, jestliže základy neovládáte, neboť tyto anglické minipasáže jsou následovány českým zopakováním stejné věty.

Věcí, která mi ovšem nezapadala, byl fakt, proč se události zasahující zemi neodrazily také na letadle a posádce. Líbí se mi ale prvky jako je nefunkčnost letiště a nepřítomnost signálu, takže muselo být dosednutí na zem obtížné.

A prvním dílem nekončíme

Co je naopak pro příběh lehkou přítěží, je nutnost přečíst si druhý díl. V tom prvním se nám totiž pár věcí objasní, ale samotná linka nepůsobí ukončeně. Ba naopak, jako by uprostřed putování byla utnuta a podbízela další díl, protože bez něj to asi fungovat nebude. Pokud tedy zkoušíte od sérií první díly, než najdete tu, která vás chytne, nejspíše nebude tato kniha tím pravým ořechovým.

O to více váhám, zda se do dalšího dílu pustit, neboť některé úseky knihy mi připomínaly jiná již vydaná díla. Namátkově zmíním Predátora, kterého jsem tady podstatnou část knihy cítila. A rozhodně bych u něj neskončila a mohla jmenovat dál, ale nebudu tím více prozrazovat a naznačovat z děje příběhu.

Evoluci jsem si pouštěla jako audioknihu, takže jsem měla příležitost ji poslouchat v podání Marka Holého. S tímto interpretem jste se již mohli setkat např. při poslechu knihy Duna od Franka Herberta. Jeho lehounce nakřápnutý hlas se svojí výbornou intonací dokáže posluchače vtáhnout do poslechu příběhu. Jednotlivé postavy nejsou od sebe nikterak výrazně hlasově odděleny, ačkoliv lehké emoce a odlišné tempo řeči se při jejich promluvě objevují. Pasáže jsou pak odděleny hudebními pasážemi modernějšího ražení navozující pocit technologie, budoucnosti.

Závěrečné ohlédnutí

Komu tedy doporučit tuto knihu? Pokud máte něco načteno a nejste již dospívající, nejspíše budete lehce zklamáni. Právě ale mladé čtenáře, kteří rádi prozkoumávají s hlavními hrdiny neznámé krajiny, může tento příběh zaujmout. Bez výraznějších popisových pasáží, naplněný dobrodružstvím a napětím není příběh ani nikterak obtížnou četbou.

Název knihy: Město přeživších (1)

Autor: Thomas Thiemeyer

Interpret: Marek Holý

Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia, 2019

Délka: 7:21 hod

Cena: 299 Kč