Obyvatelé malého města Tarker´s Mills naleznou několik rozsápaných těl, než se začne šuškat o bestii, která vyráží na lov za úplňku.
Venku zuří sněhová vánice a lednový měsíc v úplňku je ztracen nad mraky. Kdo může, nevystrčí nos z domu. Stejně tak železniční zřízenec Arnie Westrum. Kdo mu to ale může škrábat na dveře? Toulavý pes? Děsivé monstrum, které k Arniemu do boudy vrazí, spatří muž jen na pár okamžiků, než se stane jeho první obětí. První, ale nikoliv poslední.
Racionálně uvažující dospělí odmítají zvěsti o vlkodlakovi, ale nedokáží povídačky zastavit a ty se šíří městem.
Co je na nich pravdy se přesvědčí desetiletý chlapec na vozíčku Marty Coslaw. Na den nezávislosti zrušili ohňostroj, na který se těšil celý rok. V noci při měsíčku se rozhodne udělat si svůj vlastní, když tu…
Lehká kořist se vlkodlakovi stane osudnou. Chlapec poraní bestii balíčkem petard a bestie se dá na útěk. Je tak nenávratně označen ten, kdo z města má hrůzné mordy na svědomí.
Následnou výpověď Martyho nikdo nebere moc vážně a vlkodlak může ve svém vraždění pokračovat. Smysluplné pátraní začíná a končí u místního strážmistra Nearyho a tak místní neváhají vzít obranu do svých rukou a vyrážejí na jakýsi hon.
Mezitím už někdo začíná tušit, kdo za vším stojí a neváhá připravit si vlastní plán.
Prý se někde na kurzech tvůrčího psaní učí, že mnoho postav pro povídku není dobře, ale k uším Stephena Kinga se do zjevně nedoneslo.
V knize seznámí čtenáře s hromadou obyvatel města, a k těm nejpodstatnějším nezapomene přidat charakterové klady i zápory. Každý človíček, který v příběhu dostane své slovo je velice osobitý a ožívá na papíře. Rodina Martyho Coslawa je realisticky vykreslena na velmi malém prostoru, a to včetně zmínky o jejich slovanských kořenech.
Děj se odehrává napříč celým rokem a příběh si udržuje ponurou atmosféru i během prosluněných prázdninových dní. Pravda, že černobílé ilustrace tomu dopomáhají, ale rozhodně nejsou náhražkou.
Tempo příběhu je zprvu dost natahované. Odehrává se jedna vražda za druhou, bestie se zdá téměř nezpozorována a obyvatelé Tarker´s Mill si s ní dělají starosti jen pozvolna. Až v půlce roku čtenář zaznamená nějaká bezpečností opatření. Ti nejpozornější, kteří mezi řádky o brutálním zabíjení hledají příběh, už touhle dobou můžou tušit, odkud vlkodlak přichází a kým je.
Od prvního střetu už děj uhání kupředu, totožnost vlkodlaka je odhalena, ale závěr musí přijít samozřejmě až v prosinci. To vědomí trochu ubírá na napětí, přesto ale proti sobě budou stát dost nevyrovnaní soupeři a je otázkou, kdo je více připraven. A na čí stranu se postaví spravedlnost. A nikoliv ta samozvaná, jejíž motiv je v knize také k nalezení.
Jak už bylo řečeno výše, jedná se spíše o povídku, vzhledem k obsažnosti postav snad i velmi krátkou novelku. Povídka vyšla úplně prvotně jako kalendář na pokračování a má tedy dvanáct kapitol podle kalendářních měsíců. Každá kapitolka obsahuje příběh, který může stát sám o osobě, minimálně do začátku prázdnin, kdy postupné vyvražďování obyvatel konečně nahradí pozvolna se rozplétající příběh.
Už před čtyřiceti lety vyšel tento kalendářní příběh s originálními ilustracemi Bernieho Wrightsona a je tomu tak i nyní. Jeho kresby jsou zdánlivě jednoduché, tvořené stovkami čar, přitom jsou komplexní a do detailu provedené. Skvěle dokreslují ponurou atmosféru děsivých nocí.
Ilustrace jsou zachyceny z různých úhlů a rozličné perspektivy, někdy vlkodlak přímo vystupuje ze stránek, jindy je k vidění celý velký záběr na scénu. Každá kapitola má úvodní dvojstránkovou černobílou kresbu, příběh v ní je doplněn o barevnou ilustraci a na konci je ještě drobná kresbička. Lze říci, že tato Kingova kniha je nezvykle bohatě ilustrovaná, ale vzhledem k její délce se jedná o skvělé doplnění.
Stephen King ovšem nebyl příliš spokojený s malým rozsahem, který bylo nutné pro formát kalendáře dodržet, povídku tedy rozšířil a vydal samostatně v letech 1983, 1985 a 2019. Pro vášnivé sběratele představoval tento kousek silné lákadlo. Čehož si v nakladatelství Beta-Dobrovský byli dobře vědomi a přinesli českému čtenáři první vydání čtyřicet let staré povídky.
Obálka se příliš neliší od prvního vydání, ale obrázek je totožný s tím z toku 2019. Doplňuje název a nic víc nepotřebujete vědět. Je jasné, že v téhle knize se monstrum utrhne ze řetězu.
Ještě jedna výjimečnost se váže k deskám knihy, a to k její vazbě. V Kingově rybníčku převažují pevné přebaly, některá vydání jsou brožovaná, ale k této exkluzivitě byla vybraná speciální tzv. flexovazba, která tvoří určitý přechodník mezi pevnou a měkkou vazbou.
Na titulce je ovšem po přečtení znát vprostřed mírný ohyb potahu, který vznikne při četbě a rozevření, aby byly vidět ilustrace. Rozpadnutí útlé knížky s poměrně měkkou vazbou se není třeba bát, stránky jsou svázané a nit je dokonce vidět uprostřed knihy.
Stephen King se nijak netají tím, že skutečnost si občas upravuje ku obrazu svému. Vše přiznává a osvětluje v autorském dodatku v závěru knihy. I tady si upravil lunární cyklus, aby vždy vyšel na významné události, byl dobře k zapamatování a samozřejmě mu trochu usnadnil práci kolem čeho v daném měsíci příběh vystavět.
Pro milovníky filmů mám jednu dobrou zprávu – Film Stříbrná kulka (Silver Bullet) je natočen nejen podle knižní předlohy Cyklus vlkodlaka, ale Stephen King k němu napsal scénář.
Diváci ovšem budou ochuzeni o propracovanou knihu ve spoustě detailů. Což o příběhu samotném neleze tak docela říci. Navíc velice pozorný čtenář může u jedné ilustrace najít drobný odkaz či přímo vzpomínku k prvnímu vydání. Najdete ji i vy?
Užijte si krátký příběh se skvělými ilustracemi plnými doušky, takový skvost z dosud nevydaných děl mistra hororu se hned tak neobjeví.
Stephen King: Cyklus vlkodlaka
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o., 2023
Překlad: Adéla Bartlová
Počet stran: 133, flexovazba
Cena: 297 Kč