Cujo samozřejmě patří do kategorie knih „must read“. Krátký, přesto propracovaný román lze definovat jako psychologický horor, který kromě vyvržených střev předkládá i sondu do maloměstských vztahů. To vše pod křídly démonické hrozby, která opět ovládne městečko Castle Rock.
Napadlo vás někdy, že městečko Castle Rock je vlastně americký předchůdce Midsomeru? Kingova díla propojuje spousta easter eggů, které fanoušci tolik milují. Ať už to jsou postavy, nadpřirozeno, čísla, nebo právě městečko v Castle Rock v Nové Anglii ve státě Maine.
I děj Cuja je zasazen právě tam. A co víc – na začátku odkazuje přímo na předešlé dílo Mrtvá zóna, konkrétně na policistu Franka Dodda. Místního sériového vraha, jehož přízrak se v knize Cujo objevuje, aby vás přesvědčil, že: „Netvor nikdy neumírá.“
Jde v případě Cuja o jeho přímou reinkarnaci? Nebo se autor snaží definovat zlo jako neurčitu hrozbu, která čeká na příhodné okolnosti? Každopádně tento nadpřirozený háv činí z knihy horor v další rovině.
Jak to celé začalo
Čtyřletý Tad Trenton ve svém šatníku objeví netvora. Pramálo pomáhá utěšování rodičů, že netvoři neexistují a jeho šatník je prázdný. Každý večer se dveře samy otevřou a line se z nich strach. Čtenář brzy pochopí, že chlapec si nevymýšlí a šatník opravdu něco skrývá.
Tato hrozba visí nad podrobným úvodem do děje, který má za úkol učinit závěrečný boj o přežití uvěřitelnějším a beznadějnějším. I když začátek může leckoho znudit, je nezbytně nutné dobře poznat postavy a jejich situaci.
Seznamujeme se tak s denní rutinou matky v domácnosti Donny Trentonové, s pracovním vytížením jejího muže Vica a jeho kolegy Rogera. Poznáváme několik drobných postav, které mají potenciál stát se budoucími zachránci. Jak s tím King naloží? Jak má ve zvyku.
Také zavítáme do autoopravny za městem, kterou provozuje Joe Camber. V přilehlém domě bydlí s manželkou Charity a synem Brettem. Po pozemcích se potuluje jejich přátelský bernardýn Cujo. Má rád děti, nechá si strčit ruku do tlamy a povozí malého Tada na zádech. Idylka, která bezesporu nemůže dlouho trvat.
King ji začne trhat na kusy velmi pozvolna. Ukáže nám Donnina milence Stevea Kempa a jejich dramatický rozchod, o kterém se rozhodne zhrzený milenec Vica dosti nevybíravě informovat.
Dále King poskytne Charity Camberové střípek štěstí v podobě výhry v loterii, za niž si bude moci dovolit cestu za svojí sestrou Holly. Dosud za ní nemohla jet, nejen z nedostatku peněz, ale i pro to, že ji manžel nepustil. Joe je rád pánem domu, který se občas napije a občas ji udeří. Do toho všeho hryzne Cuja při bezstarostném lovu králíka nakažený netopýr. Scéna je připravena, aby se pokazilo všechno ostatní.
Psíma očima
Působivými vhledy do psí mysli je čtenář seznamován s pozvolnou proměnou Cuja v zabijácké monstrum. Vnímá jeho nepochopení z čeho pramení rostoucí bolest, včetně jeho poslední snahy zvrátit nevyhnutelné.
Zatímco Charity s Brettem odjíždí a Vic s Rogerem se vydávají na služební cestu, tak Donna s obavami o jejich manželství vyráží s Tadem a jejich porouchaným autem do autoopravny Joea Cambera. Tam na ně v horkém červencovém dni čeká netvor z Tadova šatníku. Ten pravý horor nastává.
I když nadále sledujeme oddělené cesty Charity a Vica, tak boj o přežití Donny s Tadem nutí čtenáře hltat tyto pasáže, aby zjistil, jak to celé dopadne.
Prorazí si stokilový bernardýn cestu do auta okýnkem? Jak dlouho vydrží sedět v rozpáleném autě mladá žena s dítětem? Podaří se jim nastartovat? Kde jsou Camberovi? Zabil je Cujo? Kdy zavolá Vic k nim do domu a uvědomí si, že je něco špatně, když mu žena nebere telefon? Přijede druhý den pošťák? A zvládla by Donna umlátit baseballovou pálku vzteklého psa, který se nezastaví před ničím a postupující nemoc ho nutí vrhnout se na každého živého tvora jako na původce jeho trápení?
Cujo tomu ve své hlavě nerozumí, vytváří jen prostředníka pro průchod nemoci. Ovšem je na vině skutečně vzteklina, nebo zlo číhající na svou příležitost?
Celou situaci stupňují desítky událostí a postav, které mohou Donnu se synem zachránit. Dokonce i Steve Kemp se opět objeví na scéně. Bohužel pro něj, svým způsobem naštěstí pro Donnu, všechny události ještě více vyhrotí.
Souhra okolností
Díky obsáhlému začátku máme dokonalý vhled do situace a víme, že se děje pouze nevyhnutelné. O to více je čtení nervy drásající. S každou vedlejší postavou přichází určité kdyby, které by mohlo změnit chod událostí. Přesto jen bezmocně sledujeme, jak jsou Donna s Tadem stahování hlouběji do chřtánů pekla. To až do chvíle, než se vybičovaná Donna postaví zlu čelem.
Je ještě naděje na záchranu? Života? Manželství? Syna? Zdravého rozumu? Odpovědi jsou napsané ve větách i mezi řádky.
Na celé knize je nejstrašidelnější, když vynechám krvavé scény, právě ta situace, do které Donna s Tadem nevyhnutelně vpluli. Záchrana na dosah, civilizace nedaleko, přesto se ocitají v sevření noční můry z Tadova šatníku.
Stephen King dokázal kolem obyčejného hororu vystavět příběh, který děsí svou uvěřitelností, obyčejností a nabízí spoustu zajímavých sdělení i námětů k přemýšlení, a to i pro současného čtenáře. Co kdyby se nám stalo něco podobného? Zavolali bychom pomoc mobilním telefonem. Ale co když se nám vybije? Co potom?
Pár faktů
V pořadí čtvrté vydání této knihy na tuzemském trhu potvrzuje její celosvětovou úspěšnost. Nakladatel zvolil na obálku záběr z filmu Cujo, vzteklý pes z roku 1983, který je sice trochu plochou, ale zajímavou adaptací tohoto románu. A protože Kingovi byl knižní konec Cuja často vyčítán jako příliš krutý, dopadne zde vše trochu jinak.
Cujo se stejně jako Carrie, dočkal svých omezení a několik let patřil mezi nejzakazovanější knihy na americkém trhu. Přesto se už první vydání z roku 1981 stalo bestsellerem.
Cujo je mistrně napsané dílo s pozvolna budovanou atmosférou. Se stylem, jemuž se jen horkotěžko něco vytýká. A rozhodně je výtečnou knihou pro čtenáře, který chce při čtení cítit rozličnou škálu emocí.
Stephen King: Cujo
Vydal: Nakladatelství BETA, 2022
Překlad: Ivan Němeček
Počet stran + vazba: 280, hardback
Cena: 300 Kč