Kamkoliv se dneska podíváte, ze všech stran se na vás valí negativní informace. To je pořád samá korupce, krádeže, násilí a politika. Proto taky máme ty svoje fantasy světy, že jo. Tam se můžeme uchýlit a zapomenout na pochmurnou realitu. No a kde hledat víc pozitivních prvků, než v pohádce? Hranice mezi pohádkou a fantasy se v mnohém stírají a občas záleží na vkusu každého z nás. Ondřej S. Nečas nám však namíchal mix obojího ve svézatím poslední knížce Čarodějův odkaz.

Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkazJaké igredience budete potřebovat, když chcete namíchat pořádnou pohádku? Hodný čaroděj pro začátek asi neuškodí, ne? Tak to tu máme Rukbubana, mága, který si tak posedává na louce kochá se. Jenomže to je trochu nuda, a tak se Rukbuban rozhodne přeměnit kolemjdoucí divokou kočku, ptáčka a rybu, do lidské podoby. Aby si měl s kým povídat, to dám rozum. Nojo, jenže než se stihnou rozkoukat ve své nové podobě, nenavštíví Rukbubana Smrť jak by naznačovala obálka evokujícíc Pratchetta, ale paní Smrtka. Výsledek je každopádně stejný. Kočka Jiskra, ptáček Čilik a ryba Dina, jsou teď na to sami.

A když pohádka, tak samozřejmě princ. Konrétně princ Jaromil, krásný dědic trůnu, který se do Diny zamiluje na první pohled. Prostě idylka, že? Jenže to by Jaromil nesměl mít mladšího bratra Blahoslava, kterému vyhlídky na to, že by dělal šťastným novomanželům křena, nijak nevonní. Vezme si na pomoc černokněžníka a celé dobrodružství může začít. Magie, úskoky, souboje a přátelství, to všechno zde najdeme.

Ondřej S. Nečas, není na české scéně fantastiky žádný junák, v literární ceně Ikaros se poprvé umístil v roce 1997 na třetím místě, a navázal na to o dva roky později vítězstvím v ceně Karla Čapka. Mezi jeho nejznámější tvorbu poté patří série o hejtmanovi Ambožovi, a dále Kruté stroje, který najdeme v sérii Kladivo na čaroděje. Žánrově se však jedná o naprosto jinou tvorbu. A když jsme u žánru, ono to není tak jednoduché ani s Čarodějovým odkazem. Tváří se sice na první pohled jako pohádka, ale těch klasických fantasy prvků je tam tolik, že si v ní najde něco čtenář každého věku. Menší čtenáře bude bavit základní příběhová linie, kde se všichni hlavní hrdinové vtipně vyrovnávají s lidskou schránkou a zvířecími vlastnostmi. Starší si užijí třeba souboje v gladiátorské aréně, které jsou ale stále pojaty bez nějakých krváků. No a pro nás nejstarší jsou pak v knize vtipné narážky na každodenní život dospěláka.

Kniha se celkově nebere vážně a a odkazuje se jak na jiná díla, tak na klasické pohádkové stereotypy a přebírá si je po svém. A víte co? On ten mix funguje. Kniha je čtivá, zábavná a umí vtáhnout natolik, že jste na konci ani nevíte jak. Ideální kousek do současného počasí. Udělejte si horké kakao, zalezte pod peřiny a na chvilku zapomeňte na všechny ty krvavé Hry o trůny, Malazské knihy a kdo ví co ještě. Čarodějův odkaz je příjemné pozitivní čtení a toho není nikdy dost!

Ondřej S. Nečas: Čarodějův odkaz

Vydal: Knižní klub, 2017

Obálka: Dan Černý

Počet stran: 224

Cena: 229 Kč

[review]

UložitUložit