Kina brázdí pokračování kultovního science fiction snímku, který před pětatřiceti lety natočil slavný Ridley Scott. Blade Runner 2049 režiséra Denise Villeneuvea sklízí uznání kritiků a nepochybně upozorní na původní román Sní androidi o elektrických ovečkách, jeho autorem je výjimečný tvůrce fantastiky, Američan Philip K. Dick.

Vydavatelství OneHotBook prezentovalo svoji audioknihu, do níž Dickův temný příběh převedlo, pod hlavičkou známějšího filmového názvu. Teď znovu přichází její čas. Nabízí ideální řešení pro ty, kteří se chtějí seznámit s knižní předlohou a raději naslouchají živému hlasu vypravěče, než listují stránkami.

Kdo by čekal kopii Scottova filmu  může být zklamán. Románový vyšetřovatel sanfranciské policie Rick Decard vypadá spíš jako úředník, a je ženatý. V Dickově textu působí postapokalyptický svět šedivěji a nezřetelněji: skica plná tušeného zmaru. Samozřejmě jde o androidy, ale stejně důležitý je psychický stav aktérů. Kniha pracuje s náladovými varhanami, s krabičkou empatie. Obsahuje motiv nového mesiášského Mercerova náboženství v opozici k řachavé televizní show Kámoše Bustera.

Ve středu Dickova zájmu se ocitá člověk, jeho pohled na realitu, jeho etika; pružnost vědomí vykoupená kolísavostí a zranitelností; urputná snaha zachytit se víry, či nevíry… nebo vztahu. Autor zkoumá vazby mezi inteligentními bytostmi. Androidi uvažují výkonněji než běžný člověk, zato s minimem emocí. Ty zase nescházejí „kriplům“, „speciálům“ – lidem, u kterých radioaktivní spad poškodil DNA: nepatří k nejbystřejším. A pak jsou tu zvířata… ta poslední přeživší, vzácná a pečovaná.

V napínavém, stroze vyprávěném ději dochází k dramatickým situacím a zabíjí se, ale víc než sci-fi thriller nabízí Dickova útlá kniha filozofickou esej o podstatě lidství v nelidském světě. Umělecký přednes tomto případě představuje  ideální nástroj, aby atmosférické dílo přiblížil představivosti posluchače. Ředitel OneHotBook Martin Pilař a režisér Petr Gojda se rozhodli svěřit četbu jedinému narátorovi, zkušenému Martinu Myšičkovi, který je sám příznivcem fantastiky.

Myšička dokonale pochopil Dickovo poselství, výtečně graduje příběh a předává jej v co nejbarvitější formě. Pečlivě charakterizoval každého z jednajících, jehož hlas a způsob řeči se snaží vystihnout. Náročný úkol vzhledem k množství dialogů a většímu počtu postav; pro herce a režiséra muselo být velmi obtížné uhlídat střídající se osoby. „Převtělení“ vychází skvěle u mužských hrdinů, u „kripla“ Isidora nebo při skečích Kámoše Bustera. Ženské party zvládá herec obtížněji, hovoří jakoby ostřeji a zároveň monotónněji – ale to je jen drobnost, kterou rychle překryje jinak strhující podání románu.

Žánrově dobře vybraný zvukový podkres frázuje dynamiku vyprávění. Minimalistická, elektronická hudba jde vlastní cestou, pouze odkazuje na Scottův snímek. Dokresluje příběh, využívá ruchy, ztišuje i zneklidňuje, vytváří pocit vnitřního chaosu a hluboké osamělosti, který bytostně ladí s pochmurnými Dickovými vizemi a sugestivním projevem Martina Myšičky. Pro OneHotBook je typická nápaditá a kvalitní grafická úprava obalu; tentokrát sympaticky zvolili fiktivní portrét Rachel Rosenové ve stylu filmového Blade Runnera…

 

Název knihy: Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?
Autor:  Philip K. Dick
Překlad: Linda Bartošková

Režie: Petr Gojda

Vypravěč: Martin Myšička

Vydavatelství: OneHotBook
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016

Délka: 7 hod. 7 min.

Cena: download (mp3) 289 Kč, CD 329 Kč

EAN: 8594169481166