wallup.net

Gotham nikdy nebyl rájem na zemi. Tato jeho alternativní varianta v roce 1928 je však ještě temnější než zmutovaní havrani, kteří se nad městem vznáší. A může být hůř. Po tisících let se totiž probudilo prastaré zlo, které chce pozřít celou naši realitu. Zabrání tomu největší detektiv všech dob?

Milovníci Batmana a Lovecrafta, napněte své netopýří smysly. Právě u nás totiž vyšel DC komiksový komplet, který je více než povedenou syntézou obou těchto univers. Navíc z pera vynikajícího Mikea Mignoly, jenž už svým Hellboyem dokázal, že si s mysteriózními a okultními jevy rozumí velmi dobře.

Vše může být jinak

Ano, tento Gotham je vskutku jiný, a stejně tak i jeho ochránce a hrozby. Na počátku 20. století se totiž více než mrakodrapy honosí viktoriánskou architekturou a uličky jsou temné, neboť je osvětluje jen slabý plamen plynových lamp.

Ani netopýří detektiv však není přesně takový, jak ho obvykle známe. Místo své typické výbavy sahá spíše k pistoli, a i jeho ikonický kostým nese znaky doby. V tomto případě to však rozhodně není na škodu. Naopak to doplňuje celou mozaiku specifické atmosféry.

Největší změnu však prodělali antagonisté batmanovského universa. A můžete se přitom těšit na celou řadu z nich. Killer Croc, Poison Ivy, Ra’s al Ghul, Two Face nebo Tučňák. Každý z nich má však svůj specifický příběh, podobu i pohnutky, které odpovídají jejich roli. Tučňák jako nešťastný ztracený profesor z univerzity nebo Killer Croc jako rybí monstrum? Pravověrní fanoušci Batmana se teď možná otřásli hrůzou, ale ujišťuji vás, že nemusíte mít obavy. Je totiž znát, že Mignola si se světem temného rytíře rozumí, a že jej nepoužívá jen jako lacinou kulisu.

Zlo má chapadla, hodně chapadel

Možná si teď říkáte, jak na to celé pasuje ten Howard Phillips. Můžu vás ubezpečit, že fantasticky. Stejně jako svět Batmana, i lovecraftovská mytologie není autorovi tohoto komiksu cizí a nejedná se o pouhou inspiraci. Velmi důkladně jsou totiž použity zejména příběhy V horách šílenství a Volání Cthulhu, ze kterých je zde vystavěn nový a svébytný děj, jenž ale neztrácí nic ze své originální atmosféry a poutavosti.

Nechci zde spoilerovat zápletku, takže jen velmi jemně naznačím základní kontury. Milionář Bruce Wayne se vydává na Antarktidu, aby našel ztracenou výpravu vědce Oswalda Cobblepota. Zasvěcení již možná ví…

Výprava nicméně nedopadne úplně podle plánu a do Gothamu se loď vrátí s jedním novým pasažérem. To ještě nikdo netuší, že zanedlouho se začnou dít opravdu zvláštní a nebezpečné věci. Rozebíhá se řetěz událostí, který začíná u vražd kvůli prastarému grimoáru (mrk, mrk) a končí u otevřených transdimenzionálních bran. Jakou úlohu v tom všem Batman sehraje? A jak to celé souvisí s historií města? To už si budete muset přečíst sami. O chapadla ale opravdu nebude nouze. Prastaří jich totiž mají spousty.

Dovolím si nicméně konstatovat, že mě jako fanouška obou univers tento příběh nadchnul. Ano, Batmanův svět si vždy tak trochu pohrával s lovecraftovskými motivy. Kupříkladu Arkhamský ústav pro choromyslné je myslím jasná spojnice mezi těmito světy. Ovšem dílo Zkáza, jež postihla Gotham je asi nejexplicitnější propojení obou myšlenek, na které jsem narazil, a podle mého názoru k sobě skvěle pasují.

Temnota (není) pro každého

Dobře, konec pění ód. Je čas podívat se na celý komplet kriticky. Co vlastně dostanete v této poměrně tenké knížečce s fešným přebalem, který maloval sám Mignola? Po grafické stránce takový přijatelný průměr. Kromě mignolovských hran není kresba nějak specifická. Rozhodně neurazí, neruší a k příběhu se hodí, ale ani z ní nebudete mít tak ohromující zážitek, jaký jsem měl u batmanovského veledíla Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě. Na druhou stranu chápu, že ne každý je fanouškem Mignolovy kresby, takže je asi dobře, že si střihl jen obálku. Já osobně bych jeho stylovou kresbu ale přivítal.

Samotný příběh mi přišel skvělý, ale je nutné poznamenat, že je asi potřeba být fanoušky netopýřího detektiva i Lovecraftova šílenství. Pokud jste ortodoxními vyznavači jen jedné složky, tak vás toto odvážné pojetí možná popudí. Nebo přivede k tomu druhému, co tak dobře neznáte. Co ovšem asi zklame všechny bez rozdílu je relativní krátkost celého díla. Zvlášť v poměru k ceně.

Samotná Zkáza, jež postihla Gotham je hlavním dílem knihy, ale ne jediným. Právě proto, že i toto hlavní dílo není příliš obsáhlé a moc dlouho vám nevydrží. Jistě, můžete se vracet sem a tam, hledat skryté odkazy a užívat si detaily, ale to nic nemění na faktu, že ten příběh není kdovíjak obsáhlý. Pokud milujete Batmana a Lovecrafta jako já, tak nejspíš dojdete k tomu, že se ta investice vyplatí. Pokud ale nejste úplní nadšenci, tak koupi radši zvažte.

Co se pak týče zbylých dvou příběhů, které jsou k tomu hlavnímu přilepeny bez jediné návaznosti, tak ty jsou víceméně jednohubkami. Příběh Plynárna je zvláštní jak kresbou, tak zápletkou, přičemž ani jedno bych neoznačil za nějak ohromující. Spíše naopak. Nicméně to ani není nějak špatné, i když hlavnímu příběhu to nesahá ani po kotníky.

Fantasy příběh Démon, jenž je inspirován artušovskou legendou, je pak úplně mimo mísu. S Batmanem nemá vůbec nic společného a přiznám se, že mě osobně se nelíbil ani kresbou, ani obsahem. Možná některého čtenáře zajme jeho barevnost a akčnost, ale popravdě to není to, proč si člověk kupuje zrovna tento komiks.

Sečteno podtrženo, Batman: Zkáza, jež postihla Gotham je skvělý příběh pro ty, kteří chtějí hutnou a temnou atmosféru spojených světů Batmana a Lovecrafta. Oba přilepené dodatky jsou v podstatě marginální a cenu má jen hlavní příběh. Zvažte ale, jestli zrovna pro vás má skutečně takovou cenu, za níž je prodáván.

Mike Mignola & comp. – Batman: Zkáza, jež postihla Gotham

Vydala: Eaglemoss Intern., 2018

Překlad: Petr Zenkl

Počet stran: 192

Cena: 229 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit