Audioteka klub cover
Zdroj: Audioteka.cz

Posloucháte audioknihy? Pak už jste nejspíš narazili na služby, které vám nabízejí za měsíční poplatek i různé bonusy, jako třeba slevy na nákup audioknih či knihy k poslechu zdarma. Pojďme se podívat, jak funguje jedna z nich – Audioteka klub.

Úvodem musím napsat, že toto není porovnání všech možných audio předplatných na trhu. Článek je představením Audioteka klubu a shrnutím zkušeností po zhruba dvouměsíčním používání, výhod i nevýhod.

Bez mobilu to nejde

Jak už název napovídá, Audioteka klub je předplatné, které obsahuje bonusové služby portálu audioteka.cz. Co za předplatné získáte si postupně rozebereme, ale napřed uvedu jednu nutnou podmínku, kterou musíte splnit, aby to celé fungovalo – musíte si nainstalovat mobilní aplikaci Audioteka pro Android (verze 5.0 a vyšší) nebo iOS (verze 10 a vyšší).

Audioteka klub 1
Zdroj: Audioteka.cz

Verze pro Windows ani další operační systémy neexistují. Bonusový obsah si tak na počítači bohužel nepustíte. Neznamená to, že by se vám účet na počítači zablokoval, jen tam uslyšíte ty samé věci, co bez předplatného. Do jaké míry je to problém, úzce souvisí s tím, jakou techniku používáte a také, jak jste navyklí audioknihy poslouchat.

Skalní uživatelé PC nebo notebooků jsou však zřetelně odstaveni na druhou kolej.

Jedna výhoda za druhou

A jaké bonusy v Audioteka klubu za své předplatné získáte? Nejatraktivnější částí je pochopitelně poslech audioknih zdarma. Jaké to vlastně jsou není ale tak jednoduché se dozvědět.

Odhodlaný návštěvník webu se dokliká k jakémusi „katalogu“, kde se nekonečně a náhodně načítají stále ty samé knihy dokola, takže konce se nedobere, jenom to vypadá, že je jich hodně. Vyhledávání, třídění či něco podobného tam neexistuje.

Vypadá to, jako by se veškerá pozornost i v tomto soustředila výhradně na mobilní aplikaci Audioteka, protože tam se klubové audioknihy dají filtrovat alespoň nějakým způsobem – jsou seskupeny do tematických seznamů a vůbec je v tom lepší pořádek, i když nejste dosud členy klubu.

Po obsahové stránce bonusová nabídka zahrnuje široké pole žánrů. A protože tohle je web věnovaný fantastice, tak zmíním několik knih a autorů aktuálně dostupných v rámci Audioteka klubu, které by vás mohly zaujmout.

Audioteka klub 2
Zdroj: Audioteka.cz

Hodně knih pochází z nakladatelství Epocha, třeba od Františka Kotlety (Hustej nářez, SPAD, atd.), Kristýny Sněgoňové (Město v Oblacích, Zřídla, atd.), nebo Michaely Merglové (Píseň oceli, Píseň severu). Z jiných nakladatelství je zde třeba Projekt Kronos od Pavla Bareše, nebo Amélie a tma od Petry Neomillnerové.

Ze zahraničních pak Problém tří těles od Liou Cch’-sin nebo Hraničářův učeň – Rozvaliny Gorlanu od Johna Flanagana. A nesmím opomenout ani jedno z nejklasičtějších děl fantastické literatury Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova, v kompletní více než patnáct hodin dlouhé věrné adaptaci knihy, osobně ji mohu jen doporučit.

Knihy zde postupně přibývají, ale občas i nějaká ubude, takže pokud se vám nějaká líbí, raději neváhejte s poslechem.

Dalším bonusem Audioteka klubu je 20% sleva na nákup audioknih s trvalým přístupem. Znamená to, že zaplatíte méně při nákupu libovolné audioknihy na audioteka.cz (až na pár možných výjimek), a tato audiokniha vám zůstane i po skončení předplatného. Rychlým výpočtem lze zjistit, že při průměrné cenně 300 Kč za audioknihu, se vám vrátí zaplacené předplatné, pokud kupujete více než 3-4 knihy měsíčně.

Ovšem i pokud tolik knih měsíčně nekupujete, pořád můžete současně poslouchat i výše popisované audioknihy zdarma, které hodnotu členství navyšují, tyto vám však po skončení předplatného nezůstanou.

Audioteka klub 3
Zdroj: Audioteka.cz

Dále Audioteka hlásá, že členové klubu mají předpremiérový přístup k vybraným novinkám, audio seriálům a dalšímu exkluzivnímu audio obsahu. Slyšet knihu o něco dříve než ostatní vás může a nemusí zajímat, momentálně však žádný takový obsah nemůžu najít, v aplikaci pro něj chybí samostatná kategorie nebo speciální označení, podle kterého by šel snadno identifikovat.

Ale možná je to jen tím, že novinky vyšly hlavně před Vánoci a tohle není bonus, po kterém bych se neustále pídila.

Posledním bonusem je možnost sdílení zakoupených titulů až s dvěma dalšími členy vaší rodiny. Zakoupenými tituly se myslí ty, které jste si koupili a máte je na poličce (tak Audioteka pojmenovává vaši knihovnu audioknih) a ne ty, které máte v rámci předplatného k poslechu zdarma.

Ti, se kterými pak chcete svou knihovnu sdílet logicky musí mít také účet na audioteka.cz, už ale nemusí být členy placeného klubu.

Aby vám klubové výhody řádně fungovaly, je nutné se alespoň jednou za 30 dní připojit k internetu a dovolit aplikaci, aby si aktualizovala stav předplatného. To je dobré vědět před případnou expedicí do divočiny, jako například Bruntálu.

Současně můžete používat svůj účet s aktivovaným členstvím jen na dvou mobilech, pokud přidáte třetí, první se odpojí. A navíc online streaming obsahu bude fungovat v jeden moment jen na jednom zařízení, na dvou mobilech naráz jej nespustíte.

Z toho vyplývá že jedním předplatným nepodělíte celou vaši širokou rodinu, ale pokud jste vlastníkem dvou mobilů, nemusíte se neustále přehlašovat a stažený obsah na nich můžete poslouchat zároveň.

Audioteka klub 4
Zdroj: Audioteka.cz

A co samotná aplikace Audioteka? Můžu říct, že je svižná i na starším telefonu, neseká se a nepadá. Jako velké plus považuji možnost si vybrat, jestli chcete stažené knihy ukládat do interní paměti telefonu, nebo na paměťovou kartu. Po čisté instalaci má dokonce jen necelých 40 MB. Jde vidět, že s technickou funkčností si někdo dal práci a v tomto směru nemám co vytknout.

Nedotažené je ale samotné vyhledávání. Z knih se sice dají vyfiltrovat ty klubové, ale jakékoliv podrobnější filtry, například seřazení podle jmen autorů, ceny a podobně, chybí.

Pokud listuji celkovým seznamem všech knih, chybí i výraznější označení těch, které jsou klubové, např. hvězdičkou. Kvůli tomu musíte najet do detailu. Ostatně takové na první pohled viditelné označení by neuškodilo ani na klasickém webu.

Něco za něco

A kolik to všechno stojí? Momentálně je cenovka nastavena na 199 Kč měsíčně. Ale pozor, pokud si službu aktivujete na jablečném zařízení (iPhone/iPad), je měsíční cena předplatného 249 Kč, protože platby budou probíhat přes Apple a ten si účtuje zprostředkovatelský poplatek.

Takže aktivovat doporučuji jinde než v iOS, poslouchat pak můžete na jakémkoliv mobilním zařízení s nakousnutým jablkem.

Audioteka nabízí předplatné na zkoušku na 14 dní zdarma, pokud se však během té doby rozhodnete, že členy klubu být nechcete, musíte zkušební přístup sami včas ukončit, jinak se automaticky převede na standardní členství a vám nastane povinnost uhradit měsíční předplatné.

Audioteka klub 5
Zdroj: Audioteka.cz

Všem zájemcům pak doporučuji přečíst si podrobné podmínky Audioteka klubu. Nejsou tak dlouhé a podmínky používání a členství v klubu jsou tam podrobně vysvětleny, předejdete tak případným překvapením.

Klub bych tedy doporučila lidem, kteří za měsíc poslouchají více audioknih, nebo je zaujaly nabízené knihy zdarma. Samozřejmě nejvýhodnější je kombinace obou faktorů. Pokud za měsíc stihnete sotva jednu nebo dvě knihy, nabídku zřejmě nevyužijete.