Oliver Bowden: Assassins Creed Origins - Pouštní přísaha cover

Možná si myslíte, že znepřátelené řády asasínů a templářů tu byly odjakživa, ale není tomu tak. A právě proto přichází série Assassin´s Creed Origins, jejímž cílem je ukázat vznik a formování myšlenek obou znesvářených táborů ještě dávno předtím, než frakce jako takové vznikly. 

Píše se rok sedmdesát před naším letopočtem. Egypt klokotá životem, ale Síwa je poklidnou, mírumilovnou oázou, jejíž bezpečí stráží Sabu. Jakožto ochránce klidu a míru je respektovaný a obávaný, má speciální výcvik dávající mu v boji výhodu nad většinou jeho protivníků. Díky jeho pověsti nechávají oázu a její obyvatele všemožní darebáci na pokoji. Jednoho dne však dorazí posel a Sabu bez vysvětlování opustí své místo i rodinu…

Tenkrát v Egyptě

Oliver Bowden: Assassins Creed Origins - Pouštní přísaha obálkaKniha Assassin´s Creed: Origins s podtitulem Pouštní přísaha je oficiálním prequelem ke stejnojmenné počítačové hře. Čtenáři tak dostanou možnost seznámit se s hlavním herním hrdinou, Bayekem, nasát atmosféru starověkého egyptského impéria a dozvědět se něco málo z dob před vznikem templářů i asasínů.

Jako první se podívejme na zoubek Bayekovi. Ten je ústřední postavou celé knihy. Jakožto syn Sabua, ochránce Síwy, je cvičen, aby přebral otcovu roli. Zatím je však mladým mužem a jeho nízký věk mu brání dokončit výcvik. Není divu že Bayek se zachová poněkud dětinsky, a po zmizení svého otce vyrazí v jeho stopách, byť je to čin dosti neuvážený a nedomyšlený. Za sebou nechává matku a dívku svého srdce.

Ve druhé části knihy (z celkových čtyř) se vrátíme o pár týdnů nazpět a seznámíme se s Raiou, mužem toužícím po vysokém postavení v Řádu. Tento ambiciózní muž se doslova a do písmene nezdráhá jít přes mrtvoly – ať se jedná o výše postavené spojence a členy Řádu, nebo o nepřátele.

V této části knihy se také seznámíte, byť jen slovně, s Medžaji, nepřáteli Řádu. Paralela je zcela jasná – dva řády bojující každý za své ušlechtilé ideje, nesmiřitelní nepřátelé jdoucí si po krku – prostě zárodky budoucích asasínů a Templářů. A také se seznámíte s Bionem, vykonavatelem vůle Řádu a Raiovým „tupým“ nástrojem. Tenhle chlapík je prost jakýchkoliv ideálů, zabíjí prostě proto, že ho to naplňuje a dává to jeho životu smysl. Každý další medžajský medailon je jen pro něj krokem k odpoutání se od Raiova vlivu, jenže naneštěstí je tu vždycky nějaký další Medžaj, takže zabíjení a štvanice neberou konce.

Dva tábory

Pouštní přísaha by měla být sondou do počátku bratrstev. Jenže bůh ví proč Oliver Bowden ve svém příběhu tenhle aspekt dost upozadil. Jako dobrodružný příběh plný zajímavých detailů z historie starověkého Egypta funguje kniha skvěle, jenže ona má být prequelem; má být tím, co čtenáři (a v tomhle případě i hráči) hledají pod označením origins. Téma idejí, za které jednotlivé strany bojují, je naneštěstí zmíněno spíše okrajově – v podstatě každá ze znesvářených stran chce vládnout světu, přičemž jedni mají představu, že to pravé jsou staré pořádky, a ti druzí, pokrokoví, zase vzývají moderní systémy vládnutí. O moc více se bohužel nedozvíte. Jako důvod nepřátelství vcelku ospravedlnitelné a prověřené historií, jako prvopočátek vývoje idejí přesahující jednotlivce bohužel nedostačující.

A tak jediné, co mě v tomto ohledu napadá, je fakt, že vše podstatné si nechal Ubisoft až do hry samotné a Bowdenovo zadání bylo odlišné. Třeba…

Na druhou stranu je zřejmé, že zase jednou dostal Bowden ve své tvorbě víceméně volnou ruku a není nucen kopírovat děj hry. Děj příběhu je sice „rozsekaný“ do čtyř epizod, ale to je spíše kosmetický doplněk a reflektování čtyř různých časových období. Každá část má svoji zápletku a částečnou pointu a dohromady tvoří celistvý a vcelku poutavý příběh. Navíc odpadla zřejmě questovitost, díky čemuž je tok děje mnohem plynulejší.

Autor dokáže prodat ducha dobového Egypta, a to i přesto, že se hlavní hrdinové často pohybují v poušti a vyhýbají se velký městům (a poněkud překvapivě i hrobkám a pyramidám). Při čtení vám bude mezi zuby „skřípat pouštní písek“ – scénografii má zkrátka autor zmáknutou na výbornou.

Karavana na půl cesty

Snad aby měl čtenář čas si všechny ty krásy vychutnat, zvolil autor přehnaně rozvláčné tempo příběhu. Na to, že má kniha přes tři stovky stran se toho uděje dost málo. Občasné akční scény sloužící většinou jako vyvrcholení jedné každé části knihy jsou sice příjemné (ne, ani tentokrát si neodpustím rýpnutí, že Bowden je prostě NEUMÍ napsat!), ale nikterak zásadně děj nerozhýbou.

Na druhou stranu je třeba říct, že Pouštní přísaha by měla primárně stát na postavách, vztazích mezi nimi a silných emocích. V centru dění stojí Bayek – díky tomu tu máme vztah otce a syna, Bayeka a dívky jeho srdce. Dále tu máme strach z dlouho pronásledovaného zločince, obavu ze zabijáka Biona číhajícího trpělivě na svoji šanci… Těch „emočních možností“ nabízí příběh opravdu velké množství.

A pokud se ptáte, proč ten podmíněný způsob, odpověď zní, že i tady autor „zakysl“ na půli cesty. Postavy, zápletka – to vše je v pořádku a dostatečně zajímavé, aby čtenář u knihy vydržel a bez dechu hltal stránky. Problém je v tom, že chybí určitá hloubka. Vše běží jen povrchově, náznakově; autor se bojí jít více do detailu. Dozvíte se co se odehrálo, jak se postavy cítí – ale dál už nic. Žádné větší nahlédnutí do jejich hlav. Díky tomu sice příběh vyvolává emoce (což je evidentně i cílem několika scén zejména v samém závěru knihy), ale dát si ještě trochu víc práce s propracováním charakterů… No, k pláči vás prostě tahle kniha nepřinutí, ačkoliv pár silných momentů rozhodně má.

Na škodu je i schematičnost nebo předvídatelnost děje, chcete-li. Vše na sebe navazuje až příliš logicky a otrocky, takže od určité události budete tušit, co bude následovat. Berte to spíše jako konstatování než výtku; ona nějaká velká překvapení asi nejsou v podobných knihách vítána, ale pocitově to prostě není úplně ono.

Opět narážíme na limity děl spojených s předlohou. Pouštní přísaha sice není špatná, ale má několik chyb: příliš rozvláčné tempo, nedostatečnou hloubku postav a především neplní očekávání čtenáře v souvislosti s vysvětlením prazákladů budoucího konfliktu dvou nepřátelských řádů. Ale jako pouštní dobrodružství obstojí, a jako prequel k herní sérii osvětlující minulost herních postav také. Jde tedy jen o to, s jakými očekáváními knihu vezmete do ruky.

Oliver Bowden: Assassins Creed Origins – Pouštní přísaha

Překlad: Kateřina Niklová

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2018

Počet stran: 320

Cena: 299 Kč