Christie Golden: Assassin's Creed cover

Bratrstvo assassínů ovládlo vaše monitory. Oblíbená a úspěšná hra od Ubisoftu přicházela s dalšími a dalšími díly tak dlouho, až herním tvůrcům začaly být pařanské kutlochy malé – tak se nelítostní zabijáci rozhodli zkusit své štěstí i na stříbrném plátně. A pro ty, kdo si radši počtou, vznikla dokonce knižní adaptace filmového díla.

Doposud jsme v souvislosti s knihami z univerza Assassin´s Creed hovořili pouze o knižní adaptaci populární herní série. Nyní však přichází něco nového – adaptace filmové předlohy. Předem předesílám, že budu hodnotit pouze samotnou knižní adaptaci;  na film sem se nepodíval, byť ve mně kniha vzbudila určitou míru zvědavosti – nechtěl sem být při hodnocení ovlivněn. Nedokáži tudíž říct, jaký je rozdíl mezi literárním zpracováním a jeho obrazovou předlohou. Tolik na úplný úvod.

Callume, hoď ho do stroje!

Na první dobrou zaujme nečekaný úvod. Příběh totiž začíná téměř v současnosti, pouhých pár let nazpět. Mladý muž, Callum Lynch, žije nekomplikovaným životem puberťáka. Jednoho dne však po návratu domů nalezne svoji matku mrtvou a otce s vražedným nástrojem v rukou. To už člověkem pořádně zamává, že?

Střih. Přenášíme se o pár let do budoucnosti. Callum je už dospělý a jeho život končí. Je totiž odsouzen k trestu smrti. Nakonec sice vyvázne životem, ale jak se ukáže, je to tak trochu z bláta do louže, protože je uvězněn v ústavu, kde světově známý vědec (a shodou okolností také vysoce postavený templář) hodlá zkoumat jeho geneticky zakódované vzpomínky.

Základní zápletka je rozehraná. V jejím centru stojí mladistvý delikvent, který má tu správnou DNA; je totiž potomkem assassína, který byl strážcem Jablka. Ano, přesně toho jablka, o kterém se mluvilo v mnoha dílech hry; artefaktu, který může vzít lidem svobodnou vůli. A díky Callumovým vzpomínkám zakódovaným v jeho genech je možné díky přístroji zvanému Animus vypátrat umístění tohoto mocného artefaktu, který má konečně(!) padnout do rukou templářům.

Tehdy a teď

Celý příběh se odehrává ve dvou rovinách. Ve scénách odehrávajících se ve „stroji na destilaci vzpomínek“ se Callum vrací zhruba pět set let do minulosti v roli svého předka, assassina Aquilara. Ve Španělsku zuří inkvizice, nechvalně známý Tomas de Torquemada upaluje kacíře tak rychle, že ani nedává sirky z ruky… a na pozadí zuří nelítostný boj řádů Templářů a Assassínů o nadvládu nad světem.

Scény z minulosti jsou převážně akčního ladění. Christie Golden, která byla vybrána pro knižní adaptaci filmu, si s akcí poradila mnohem lépe než její předchůdce, Oliver Bowden. Přesto se však čtenář nemůže zbavit určitého pocitu „filmovosti“ –  mnoho scén je stavěných vyloženě na efekt a musí vypadat skvěle ve filmovém provedení; v knižním přepisu však ztrácí vizuální ekvilibristika své pozlátko a mění se mnohdy ve zbytečně machrování bez účelu. Je sice krásné, že hrdinové skáčou po střechách jak veverky, sekají s efektními otočkami a kotouly… No dobře, má to být adaptace filmu, takže nezbývá než konstatovat, že v knižní podobě to zkrátka nefunguje.

Druhá linie je ta ze současného sanatoria. Tady již autoři scénáře dali Callumově postavě prostor trochu se vyprofilovat coby hlavní postava. Mladý muž je uvězněn ve společnosti několika dalších assassínských strážců, kteří z pochopitelných důvodů nemají zájem o vyzrazení polohy Jablka svým odvěkým rivalům. Kromě toho do děje promluví také krásná dcera hlavního záporáka, která přiroste Callumovi k srdci víc než je zdrávo, a dočkáme se i několika dalších emocionálně silných momentů.

Film není kniha

Christie Golden: Assassin's Creed obálkaPříběh je vystaven chytře: neznalým osvětlí základy kodexu assassínů i templářů, princip fungování Jablka, a nabídne chytlavý mix akce z minulosti a dramatických událostí ze současnosti. I zarytí fanoušci dostanou své, protože kniha obsahuje mnoho známých postav a je s původní herní sérií poměrně úzce svázána. Co se týká základního úvodu do univerza Assassin´s Creed, nezbývá než uznale pokývat hlavou a konstatovat, že tvůrci odvedli vážně dobrou práci.

Bohužel, děj / scénář je sám o sobě dost plytký a výrazně mu škodí, že autorka se nepokusila přidat trochu vlastní invence. Slepení scén ze současnosti a minulosti se jeví vcelku účelově a hraje spíš na efekt než na logiku. Postavy sice mají zajímavý příběh, ale chybí jim hloubka – a to je asi ta největší problém. Namísto pozlátka a super efektů si mohla Christie Golden trochu pohrát s charaktery a ukázat čtenáři víc z jejich vnitřních světů. Pak by byla kniha bez přehánění skvělá, i když nosná zápletka je přímočará a předem poměrně jasná.  Bohužel, kniha je pojata stylem „přepisujeme film“ (ačkoliv, je férové říci, že kniha nic jiného než knižní adaptaci filmu neslibuje!), což jí ve výsledku dost ublížilo.

Rozporuplně působí i „prosakování“ vzpomínek vyvolaných přístrojem do reality. Prolínání dvou světů je místy lehce zmatené a v konečném důsledku jde zase pouze o super filmový materiál, který bez vizuálu nedokáže svůj potenciál prodat.

Dokonce nechybí ani epilog, který by mohl být báječnou předtitulkovou nebo potitulkovou scénou. Pokud máte dobrou obrazotvornost, budete si některé scény užívat, pokud však máte rádi barvitou literaturu a spletité příběhy, není tenhle díl Assassin´s Creed pro vás.  Je to totiž spíše nenáročná oddechovka, byť má pár dobrých scén.

To nejlepší…

…nakonec. To v případě knižního přepisu filmu kupodivu platí v plné míře. Po samotném hlavním příběhu totiž následují krátké příběhy Callumových spoluvězňů líčících jejich assassínskou minulost. Vedlejší postavy tím dostávají alespoň trochu potřebné hloubky, byť s nimi osudy jejich předků příliš nesouvisí. Každopádně, přesně tohle je onen zmiňovaný chybějící pohled „do hloubky“ postav, který v průběhu knihy budete postrádat.

Suma sumárum: přepis filmové adaptace zůstal jen a pouze přepisem. Není špatný, má silné momenty i zábavné scény, a zaujme čtenáře neznalé světa Assassin´s Creed i fanoušky. Christie Golden byla dobrou volbou, ale bála se přidat do textu trochu vlastní invence, což nakonec knihu posunulo do průměru a kategorie bezmyšlenkovité zábavy.

Christie Golden: Assassin’s Creed

Překlad: Kateřina Niklová

Vydal: Nakladatelství Fantom Print, 2017

Počet stran: 288

Cena: 279 Kč