Assassin's Creed - 2500 let historie cover
Zdroj: Ubisoft

Herní série Assassin´s Creed je populární videoherní značkou, která bere hráče do různých období dějin. Kniha Assassin´s Creed – 2500 let historie ovšem není další z řady knižních adaptací bojů mezi řády assassínů a templářů – je spíše velmi zábavnou a barvitou výpravou na místa, které hráči dobře znají z her. 

Ačkoliv je kniha Assassin´s Creed – 2500 let historie navázána na populární herní sérii, mnohem výstižnější by bylo označit ji jako „učebnici dějepisu“.

Ony uvozovky jsou na místě, protože slovo učebnice vystihuje spíše princip než skutečný obsah; oproti nepříliš populárním školním pomůckám je totiž kniha mnohem živější, barvitější a zábavnější.

Příměr s učebnicí je použit částečně také proto, že na tvorbě knihy se podíleli renomovaní historici a přispěvatelé časopisu Historia, částečně i kvůli struktuře knihy samotné; posledním důvodem je samozřejmě obsah mapující vybraná historická období.

Na první dojem

Assassin's Creed - 2500 let historie obálka
Zdroj: Nakladatelství Jota

Kniha vás ohromí hned na první pohled.

O tom, že si na jejím designu dali tvůrci z Nakladatelství JOTA opravdu záležet, svědčí pevné desky s ilustrací, které vévodí figura assassína (tedy postavy s kápí) typická pro hru společně se známými historickými osobnostmi a logem celé série.

Kniha je celobarevná; texty doplňují ilustrace přímo z her. Celá kniha je na křídovém papíru a 434 stran je pořádná váha a slušný špalíček.

Jedná se o ten typ knihy, který na první pohled zaujme, a která je spíše relikvií než obyčejnou konzumní knihou.

Je třeba říci, že ačkoliv se na obalu skví jméno spojené s populární sérií videoher, kniha samotná na znalost herní předlohy není nikterak vázaná. Oslovit může kromě vyznavačů herní série zejména čtenáře se zájmem o historii.

Pravda, nejde až tolik do detailu, takže je spíše pro historiky začínající a mírně pokročilé, ale Assassin´s Creed – 2500 let historie nemá ambice být suchopárnou detailní učebnicí. Její autoři si dali za cíl popsat jednotlivá období představená ve hrách zábavnou formou a obohatit text o množství zajímavostí, což se podařilo na výbornou.

Informace nejsou suše hrnuty na čtenáře, ale jsou podávány tak, aby čtení zvládli i mladší čtenáři (skromným odhadem 14 let a výše) bez toho, že se budou nudit.

Po stopách assassínů

Na stranách knihy se podíváme na místa, která jsme měli možnost navštívit prostřednictvím jednotlivých dílů her. Tato období jsou řazena chronologicky, nikoliv podle vydání dílů herní série.

Každá kapitola – historické období – je uvozena celostránkovým nadpisem následovaným dvoustranou s názvy podkapitol, to vše samozřejmě doprovázeno ilustracemi. Znova je třeba zopakovat, že vše je barevné a působí velmi vkusně.

Zajímavostí je, že jednotlivé podkapitoly vytvořili různí autoři, takže se v průběhu každé historické epochy potkáte s mírně odlišnými styly textu

Jako první se podíváme do dob čtyř stovek let před naším letopočtem, kdy spolu válčila Sparta a Athény.

V jednotlivých krátkých podkapitolách v rozsahu tří až šesti stran se postupně dozvíte o státním zřízení Sparty i Athén, o náboženství, bojových jednotkách, božstvech… Pozornost je věnována i vývoji celého konfliktu.

Zajímavostí je článek věnovaný postavení žen v tomto zřízení; a dojde i na představení několika historických postav (Sókratés, Hérodotos). Příčiny vzestupu a pádu impéria jsou popsány srozumitelně a podloženy argumenty.

Podobně jako v dalších obdobích i zde najdete u některých významných událostí přehledné časové osy, které zachycují data významných milníků dané události. To usnadňuje orientaci v psaném textu.

Dalším na řade je starověký Egypt, takže se podíváme zhruba 70 let před náš letopočet. I zde je vše, co by čtenář s průměrnou znalostí této epochy očekával: Ptolemaiovci, Kleopatra a její vztah (nejen) s Caesarem, a opět trocha mytologie, která rozhodně stojí za zmínku.

Nemůže chybět ani pasáž o pyramidách včetně grafického znázornění a údajů o některých z nich; perličkou je krátký text o vykrádání těchto stavitelských skvostů.

Další zastávka je až kolem roku 1500 v renesanční Itálii. I zde je detailně popsána politická situace, intriky a války mezi jednotlivými rody toužícími po vládě. Vzhledem k tomu, že renesance byla rájem umělců a vzdělanců, opět se podíváme na některé významné osobnosti v čele s Leonardem da Vincim.

Rok 1700 přál pirátům, za kterými se podíváme do Karibiku. Tato kapitola je svým charakterem odlišná od předchozích a je příjemným oživením knihy.

Dozvíte se o tom, že piráti nebyli vždy onou plenící hordou jak je vnímáme dnes, seznámíte se s „nejvýznamnějšími“ postavami tohoto pochybného řemesla i životem na moři. Nechybí nákresy některých legendárních lodí a pár zajímavostí o vlajce se zkříženými hnáty.

A hup do revoluční Francie před rokem 1800. Gilotina sviští, revoluce zuří… A co všechno právě za revolucí stálo a jak to všechno bylo se dozvíte v této kapitole, která je zaměřená spíše na politiku a běh událostí.

Poslední zastávkou je (před)viktoriánský Londýn ve druhé polovině devatenáctého století. Londýn je zachycen jako město protikladů: vznosná vládní čtvrť, industriální oblasti a předměstí plná gangů a špíny.

Kromě toho opět nechybí významné dobové osobnosti, zejména Darwin či Dickens a jako perlička Jack Rozparovač a pátrání po něm.

Procházka historií

Jednotlivá období jsou příjemně různorodá a autoři knihy prostřednictvím faktů upravují některé (většinou záměrné) nepřesnosti, kterých se dopustili ve hrách.

Soubor textů dá čtenáři dobrou představu o dané epoše a porobnosti o vybraných postavách a zajímavosti text celou mozaiku doplní a dodají na zábavnosti. Bohatý faktografický obsah i čtivé podání ukazují, že i poučné knihy se dají dělat zábavnou a přístupnou formou a dokážou čtenáře bavit.

Ačkoliv bylo řečeno, že ke čtení knihy nemusíte herní předlohu znát, na samém konci najdete stručné popisy všech ústředních hrdinů jednotlivých dílů her a jména tvůrců hry. To je ovšem opravdu jediný odkaz.

V celkovém souhrnu je kniha Assassin´s Creed – 2500 let historie zábavnou procházkou vybranými historickými obdobími plná faktů a detailů, která nejen skvěle vypadá, ale především se dobře čte.

Takže pokud chcete trochu historie (v ideálním případě navázané na vaši oblíbenou herní sérii) ve stravitelné formě, pak vám svět Assassin´s Creed rád otevře svoji pestrou náruč.

Aymar Araïza a Victor Barraggion: Assassin´s Creed – 2500 let historie

Vydal: Nakladatelství JOTA, 2020

Překlad: Martin Hromek

Obálka: Jakub Loukota

Počet stran: 434

Cena: 678 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
70 %
Zpracování a cena
65 %
Styl a překlad
80 %
Cíl knihy a splnění
85 %
Martin Bečvář
Kromě literární činnosti hraju aktivně volejbal a nepohrdnu ani fotbalem, tenisem a pingpongem Taky mám rád deskove hry - zejména si pestuju závislost na Dungeon and Dragons miniaturach Z literárních žánrů fandím zejména fantasy.
assassins-creed-2500-let-historie-prurez-dejinami-legendarni-herni-serie-od-sparty-a-athen-pres-egypt-a-italii-az-po-viktoriansky-londyn+ uvedení herní série do širšího kontextu + může oslovit i čtenáře, který hru nezná + živý text se spoustou zajímavostí - vyšší cena (ospravedlněná luxusním provedením) - texty nejdou příliš do hloubky