Jakého hrdinu potřebuje dobrodružství, které ho chce postavit proti obrovskému vlkovi Fenrirovi a prastarým severským bohům pro zachránění spousty životů? Odpověď „malého chlapce“ by asi nikdo nečekal, ale v nejvypjatějších chvílích dokáže každý překonat své hranice.

Příběh Artur a zlaté lano

Vítejte v bájné pokladnici profesora Brownstona, kde se nacházejí všelijaké poklady a artefakty sesbírané ze všech koutů světa. Ale to nejdůležitější je malá hromádka knih, ve kterých se nacházejí dobrodružství rodiny Brownstonových. A právě nyní se profesor rozhodl s vámi podělit o ty nejúžasnější příběhy svých předků. Tím prvním je malý chlapec Artur pocházející z dob, kdy se po Zemi ještě potulovali bojechtiví Vikingové.

Artur se vždy vydával sám ze své rodné vísky na Islandu do okolních lesů vyhledávat netradiční zážitky a setkával se s rozličnými stvořeními. Jednou si ovšem jeden takový bájný tvor našel naopak cestu do jeho vesnice. Samotný vlk Fenrir přišel uhasit posvátný oheň, který udržoval Arturovu vesnici v teple. Po lítém souboji nezbylo příliš schopných válečníků, kteří by pro ostatní mohli přinést tento bohy stvořený plamen zpět, a tak se hrdina musel hledat jinde.

Příběh vyprávěný kouzelnými ilustracemi

Kniha o tom, že i ti nejmenší, nejpodivnější lidičkové mezi námi mohou být hrdiny na svém místě, když nastane onen osudný den. Příběh nám ukazuje malého chlapce, který se sám bez přátel vydává na tajuplné výpravy do lesa, kde zažívá mnohá dobrodružství. Neváhá pak ani chvilku, když při návratu do své rodné vesnice narazí na velkého děsivého vlka, který zde řádí a vše ničí. Artur se vydává přes oceán za samotnými severskými bohy, aby zachránil vesnici od jejího nepříznivého osudu.

Kniha může fungovat jako takové první setkání dětí se severskou mytologií. Už při otevření nalezneme na vnitřních deskách mapu nejen našeho světa, představy světa severských zemí a dále dokola podobizny se jmény severských bohů. V zadní části knihy nás pro změnu čekají podobizny některých bájných tvorů a nestvůr. A to je jen začátek, protože Artur při svém putování pozná mnohé z nich.

Komiks je netradičně zpracován a dává důraz na velké obrázky, výjimkou nejsou ilustrace přes celou stránku. Až na pár výjimek nejsou hovory vedeny v komiksových bublinách a celý text příběhu se nachází mimo ilustrace. Do těch tak nic nezasahuje a můžeme si je naplno vychutnat. A že je na co se koukat!

Ačkoliv se jedná o knihu pro děti, již z obálky můžeme pocítit náladu, která se rozprostírá přes většinu obrázků. Dominantními barvami se stala žlutá, červená a zelená. Objekty jsou částečně zvýrazněny černou linií a převládá zde osobitý čárkovitý styl (čárky jsou všude – v trávě, ve vousech, v zubech či třeba na stromě). Stínování je opravdu jednoduché, a i přes částečně ponuřejší atmosféru a souboje, působí kresba hravým dojmem.

Velmi se mi líbí netradiční zpracování některých pohybových situací, když třeba Artur šplhá po stromě nebo prohledává knihovnu. Místo spousty kreslených okének je mu věnována jedna velká ilustrace, na které se na pozadí, třeba právě velké knihovny, objevuje jeho postava opakovaně. Opravdu netradičním znázorněním na vás ten pohyb dýchne a já si tohle vyobrazení opravdu zamilovala a užila. Koho by přeci nebavilo prozkoumávat každý koutek knihovny, nebýt o nic ochuzen a moci si vychutnat plný pohled na ni?

Nad čím jsem ovšem dumala, je rozhodně cílová skupina pro tuto knihu. Je pravda, že já, jako milovnice ilustrovaných knih, jsem si ji prostě nemohla nechat ujít, ale komiks tato kniha plně nenahradí, je taková strohá, spíše svůj příběh směřuje na malé čtenáře, školáčky. Jenže na druhou stranu není písmo nikterak větší, přizpůsobené jejich očím, a hlavně je vedeno okrasným fontem, který může začínajícím čtenářům přijít obtížnější. Je to kniha prostě pro milovníky především obrázkových příběhů, které jsou dominantou téhle knihy – ať už pro ty malé nebo pro ty velké.

Zhodnocení knihy

Kouzelná knížka plná hravých ilustrací, které nás zavedou mezi severské bohy a mýtická stvoření. Malý Artur je opravdu dobrodruh a může být dětem se svojí odvahou příkladem. Příběh je strohý, text nezasahuje do ilustrací, takže pokud hledáte knihu pro nějakého milovníka ilustrovaných knih, může být tohle výborná varianta. Při volbě pořízení knihy pro děti je potřeba zvážit velikost a styl písma.

A jak to bude dál?

Pokud se vám zalíbí příběh malého Artura ze série Bájná pokladnice profesora Brownstona, můžete se těšit i na další příběhy, ačkoliv s odlišnými dětskými hrdiny. Příště se přeneseme do Egypta a budeme sledovat kroky malé dívenky v knize Marcy a záhada sfingy, jejíž přeložené vydání již potvrdilo nakladatelství Paseka.

Todd-Stanton, Joe: Artur a zlaté lano

Překlad: Naďa Špetláková

Vydal: Nakladatelství Paseka, 2018

Počet stran: 48

Cena: 289,-