Jen málokterá značka se může měřit se silou Harryho Pottera. Příběh chlapce, který přežil, se stal doslova legendou, která i dvacet let od svého prvního vydání neztrácí nic na atraktivitě. A tak je vcelku jasné, že kromě knížek a filmů je možné navštívit školu čar a kouzel také prostřednictvím her. Jednou z nejoblíbenějších je vcelku pochopitelně franšíza LEGO. Ta nyní přináší remasterovanou LEGO Harry Potter: Collection, která obsahuje hned dvě LEGO hry, zahrnující celých sedm let v Bradavicích.

Remasterovaná známá minulost

Tato hra, přesněji řečeno dvě hry, rozhodně není žádnou novinkou. Ostatně původní LEGO hry s Harry Potterem se na předchozí generaci konzolí a počítače dostali již před devíti lety. Ty v roce 2016 doplnila kolekce pro Playstation 4, kterou krátce před Vánoci doplnila i verze na Xbox One a Nintendo Switch. Opět se tak můžeme ponořit do všech dobrodružství z Years 1-4 (z roku 2010) a Years 5-7 (z roku 2011).

Jak už samotný název napovídá, Harry Potter Collection slibuje hráčům skutečně maximální možný zážitek. A tak se společně s malým kouzelníkem a jeho přáteli opět můžeme vydat do Bradavic, které se tentokrát převlékly do kostičkovaného hávu.

Mimochodem svou LEGO hru mají snad všechny důležité značky, Star Wars počínaje a Indiana Jonesem konče, je tedy více než jasné, že ani Harry Potter tomuto trendu nemohl uniknout, čehož jsou ostatně hry z let 2010 a 2011 jasným důkazem. Avšak na rozdíl od svých předchůdců míří malý kouzelník i na současnou generaci konzolí a počítačů. 

Ostatně, není se co divit, Harry Potter je fenomén, který stále táhne a tak je prodejní úspěch takřka zaručen. Otázkou však zůstává, zda mají podobné remastery vůbec nějaký smysl, nebo se jedná jen o snahu vývojářů dostat z fanoušků více peněz? Odpověď na tuto otázku rozhodně není jednoduchá. Touha po finančním zisku je vcelku pochopitelná, vždyť co je dnes zadarmo.

Na druhou stranu, když se podobný remaster povede, bezpochyby potěší srdce nejednoho fanouška a tak by měla být spokojenost na obou stranách. To je naštěstí případ i Harryho Pottera, jehož port na novější generaci konzolí se až na pár menších výhrad skutečně povedl.

Princip Lego her

Stejně jako v ostatních LEGO hrách i v Harry Potterovi budeme řešit nejrůznější hádanky, bojovat s nepřáteli a sbírat nejrůznější předměty, kostičkami počínaje a charakterovými tokeny konče. Čím se však Harry Potter od konkurence odlišuje jsou různorodá kouzla, která bezesporu oceníme při samotném hraní. Právě ty pak zajišťují znovuhratelnost tohoto titulu.

Pokud totiž patříte k hráčům, kteří touží mít každou hru dohranou na 100% tak vězte bez některých kouzel, která získáte až v pozdější fázi hry se neobejdete. A tak se připravte na to, že v honbě za tokeny a kostičkami si tento kousek dáte minimálně dvakrát.

To ostatně platí i pro ostatní LEGO hry, a tak na hráče, kteří již měli možnost se s některými příspěvky z Lego univerza setkat nečeká prakticky žádné překvapení. Hratelnost tak v tomto případě nemá pravděpodobně vůbec smysl řešit. Pokud patříte k příznivcům LEGO her je i aktuální remasterovaná kolekce prakticky nutnost.

To, že se jedná o Harryho Pottera je jen pomyslná třešnička na dortu. Na druhou stranu, žádná z LEGO her není úplně bez chybičky a ani u aktuálního kousku tomu není jinak.

Ponechme stranou vcelku velkou repetitivnost, kdy v podstatě děláte stále to samé dokola i nutnost hrát hru znova abyste dosáhli sta procent. To jsou vcelku známé bolísky těchto her a je zkrátka potřeba na toto pojetí přistoupit, jinak nemáte šanci si LEGO hry užít naplno. Velkou přidanou hodnotou je naopak zasazení do známých kulis a prakticky doslovné převyprávění známého příběhu. Také jste toužili porazit trola na dívčích záchodcích, projet se na testrálovi, či porazit draka? Nyní máte možnost.

Kouzla kooperace

Nemalou měrou bezesporu potěší i u LEGO her tradiční lokální kooperace, která kromě her pro Nintendo Switch pomalu ale jistě ustupuje ze scény a je tak stále těžší najít povedené kousky, které si můžete v pohodlí svého obýváku zahrát se svou rodinou, či přáteli.

Samozřejmě čest výjimkám. LEGO hry jsou však v tomto ohledu jistotou a ani nejnovější remaster Harryho Pottera nikterak nevystupuje z řady. To ocení především rodiče, kteří se rozhodnou vzít na fantastickou výpravu do Bradavic i své malé ratolesti. Žel bohu možnosti kooperace jsou stále omezené a alespoň navýšení počtu hráčů by se rozhodně hodilo.

LEGO Harry  Potter Collection tak prakticky po všech stránkách doslova zachovává jedinečné kouzlo téměř deset let starých her. To bezesporu ocení pamětníci, kteří zatouží užít si trochu nostalgie, ale i zcela noví hráči, kterým původní hry unikly. Ostatně, na co měnit něco, co bezvadně funguje.

Na druhou stranu se jedná o remaster a tak by se přeci jen dal očekávat určitý posun kupředu. Ano, výkonnější konzole hře rozhodně svědčí a celá hra běží daleko plynuleji.  Otázkou ale zůstává, zda za to může snažení vývojářů, či pouze hrubý výkon současných konzolí. Lehkého vylepšení se dočkala grafika, prostředí, nasvícení i vizuální efekty. Tím však veškerá vylepšení prakticky končí.

Dlouhé hodiny zábavy bez dabingu

V určitých chvílí tak přeji jen zub času maličko zapůsobí a Harry Potter tak může především ve srovnání s novějšími LEGO tituly působit lehce zastarale. Rozdíly jsou mimochodem vidět v rámci samotné kolekce, například v rámci použití kamery a dalších detailů se roky 5-7 více blíží současným titulů.

Co naopak chybí a vývojáři si s tím mohli dát více práce, je dabing, který už v současných LEGO hrách najdeme. Harry Potterovi by bezesporu slušel, bohužel v rámci této remasterované verze se na něj nedostalo a tak se připravte na pořádnou dávku huhňání, které můžeme znát právě ze starších LEGO her.

Avšak ani tyto menší výtky stále nic nemění na skvělé hratelnosti a dlouhých hodinách zábavy, které nás u této kolekce čekají. Když k tomu připočteme fakt, že za skutečně příznivou cenu dostáváme hned dvě plnohodnotné hry, včetně veškerých bonusů, není třeba nad LEGO Harry Potter Collection moc dlouze váhat. Pamětníkům původních her sice kromě trochu nostalgie nepřináší nic navíc, pro nové hráče je však kostičkový Harry Potter jasnou volbou. Pokud tedy hledáte ideální oddechovku, u které můžete strávit pár chvil se svou ratolestí, už nemusíte. Ostatně každý někdy zatoužil dostat dopis z Bradavic…