Hlavní město LEGO příběhu se promění ve skvělý postapokalyptický mix Mad Maxe a Labyrintu. Všichni obyvatelé města se přizpůsobí a změní se v drsné týpky. Až na Emmeta stavitele. Bere si své kafíčko s pětadvaceti cukříky a na telefonu ladí nejnovější remix songu „Všechno je tu boží!“ a každého na potkání vlezle zdraví jejich jménem.

Fenomén Lego

Já osobně jsem od malička vášnivý fanda LEGO a mám doma desítky až stovky stavebnic s různou tématikou. Odjakživa miluji tu kreativitu, svobodu a fantazii, kterou vám tahle stavebnice celý život přináší.

Dokážete z ní postavit naprosto cokoliv. Důkazem může být model Bugatti Veyron v měřítku 1:1,  několikametrový Imperial super Star Destroyer nebo obří model bitvy u Helmova žlebu.

Má dcera se „potatila“ a ujíždí si na Lego Friends a při každé možné příležitosti si s LEGO hraje. Její fantazie a výtvory mne nepřestávají udivovat. Naposled přišla se stíhacím modelem vesmírné postele s lasery a skříní, aby si cestující mohli odložit, když v té posteli při létání budou spát. No prostě paráda.

A tatík si zase jede na Star Wars. Jak taky jinak. LEGO dokonale naplňuje potřeby fanouška Hvězdných válek. Těch bitev, co jsem postavil a které jsme s bráchou vyválčili, když jsme si spolu stavěli.

Za 13 let to bude rovné století, co nám LEGO dělá radost a baví nás. A dělá z dětí velké stavitele a z velkých stavitelů malé děti.  Hrají si s ním totiž i dospělí, kteří se k němu rádi vracejí po celý život. Ono vlastně už v názvu LEGO je ukryto sousloví „Dobře si hrát“, a to tahle dánská firma plní bezezbytku a dozajista na více než 100 %.

Z LEGO se stal celosvětový fenomén a jede stále víc. Každým rokem stovky nových stavebnic ze všech odvětví a žánrů, co vás napadnou. Legolandy. Obrovský merch značky LEGO. Počítačové hry, oblečení, nádobí a film není výjimkou.

LEGO příběh film

Na vlajkový film LEGO příběh se však čekalo dlouhá léta. A ten se díky mnohamilionové základně fanoušků stal okamžitě hitem i přesto, že to nebyl snímek bůhvíjak dobrý.

Ale bavil. Byl správně crazy. Měl myšlenku a hlavně nám přinesl hudební super hit „Všechno je tu boží!!!“, který jsem nemohl dostat z hlavy ještě dlouhé měsíce po shlédnutí filmu.

Příběh Emmeta stavitele, který se z totálního joudy stal mistrem stavitelem, byl velmi zábavný a mě i dcerku moc bavil. Ta naivita filmu, který byl zároveň nabitý hláškami a přinášel poselství byla super kombinace.

Snímek je zároveň hravě propojen s normálním světem a přenáší na plátno noční můru každého stavitele LEGO. To, že by totiž půjčili svoje výtvory někomu dalšímu, aby si s nimi hrál, nedejbože přestavoval, je dál je pravým zlým snem pro každého z nich.

Na konci přišlo poetické usmíření v podobě povolenky mladému synkovi hrát si v křehkých stavbách a přestavovat je k obrazu svému.

S tím se ovšem pojí i to, že povolenku vyfasovala i jeho mladší sestra. V tomto duchu jednička končila a po záchraně světa lego se objevila nová hrozba na scéně. Lego DUPLO.

LEGO příběh 2

Příběh navázal přesně tam, kde nás na konci prvního dílu ponechal. LEGO DUPLO, aneb kreativita mladší sestry dobývá pohodový svět, kde všechno bylo boží.

„Nažer se laserů!!“ – „Já lejšry papám“ . Hláška mluvící za celou bitvu LEGO proti LEGO Duplo mluvící úplně za vše. Nádherně ukazuje nemožnost odporovat nebo něco vysvětlovat dětské duši. Pro ni je totiž všechno možné. A že starší brácha vytasí a střílí lasery? Žádná věda, lejšry prostě spapáme a je po problému.

Postupem času se idylický svět proměnil v postapokalyptický svět ve skvělém mixu Mad Maxe a Labyrintu. Zasypaná a rozbořená socha Svobody byla vážně cool. Všichni obyvatelé města se přizpůsobili a proměnili se v drsné týpky. Včetně koček staré paní, která si změnila jméno fakt ve velkém stylu.

Jediný, kdo se nepřeměnil a zůstává stále stejný je Emmet. I přesto, že se z něho stal mistr stavitel, zůstává neuvěřitelně zábavně naivní. Bere si své kafíčko s pětadvaceti cukříky a na telefonu ladí nejnovější remix songu „Všechno je tu boží!“ a každého na potkání vlezle zdraví jejich jménem. Celá tahle scéna je obdobná jako v prvním díle. A byla zase stejně dobře zábavná.

Po několika letech se ovšem ve světě objeví nový vetřelec v podobě nevyhnutelné evoluce dívčí fantazie. Cesta za záchranou světa, Emmetových přátel a bezproblémového soužití mohla započít. A v tuhle chvíli se děj začne řítit přímo raketovým tempem vpřed.

Vrací se všechny oblíbené postavy z jedničky v čele s Emmetem, kterého skvěle namluvil Jan Maxián. Uvidíme také Lucy alias Hustěnku, která byla dabingově z mě neznámých důvodů přeobsazena. Ale Martina Pivodová Šťastná se s tím poprala více než dobře.

Zpátky je i osmdesátkový kosmonaut se svým nesmrtelným „Raketa! Raketa!“, roztomilá kočka, co se dokáže transformovat v několik bojových a roztomilých módů, včetně dopravních prostředků, ale i pirátova hlava bez těla. Fantastické panoptikum hrdinů.

V neposlední řadě se vrací i Batman, který zase sehraje velkou roli, a který si mnoho scén zase krade pro sebe. Ten byl opět výborný a opravdu fantasticky ho nadaboval David Novotný. Jeho hlášky byly opět výborné a všechny jeho chvíle na plátně stály opravdu za to.

Mainstreamová zábava

Děj je opět přízemně jednoduchý, ale vzhledem k tomu, na jak široké publikum film cílí, to vůbec nevadí. Snímek sází na svižnost, bláznivost, hlášky, akci a hlavně na easter eggy, kterých je ve filmu daleko více, než bych před jeho shlédnutím čekal. Abych pravdu řekl, bylo jich tam snad více než v Ready Player One, a to je co říct.

Objevil se easter egg a vtip snad na každou komerčně známou věc, co si dokážete představit. Namátkou jen co si teď dokážu vybavit.

Mad Max. Série Labyrint. Jurský svět. Terminátor. Návrat do budoucnosti. Star Wars. Justice League. Marry Poppins. Marvel. Dr. Who.  Vetřelec. Wu tang clan. Bruce Willis měl několik výborných scén v narážkách na několik jeho filmů. Nejvíce na Die Hard trilogy. Gandalf. Harley Quinn. Transformers. Čelisti. Starbucks.

A mnoho, ale opravdu mnoho dalších. Hlášky se trefovaly opravdu do všeho.

Oproti jedničce přibylo jednoznačně hudebních vstupů, ale k mému překvapení to nebylo ani otravné a ani na škodu. Všechny byly česky přezpívány a hlavně všechny byly v jiném žánru než ty předchozí. Takže díky různorodosti to dění na plátně výborně okořenilo.

Za zmínku mimo songu „Všechno je tu Boží“ stojí hlavně obě písně královny Libovůle, a pak „Všechno není boží!“ Je až neuvěřitelné, že když změníte pár slov, dokážete udělat úplně jinou písničku, která je ale vlastně úplně stejná. To fakt bavilo. Navíc tahle píseň dopomohla ke konci i pochopit více poselství filmu.

Dabing byl opravdu povedený, bylo vidět že si na tom studio dalo záležet. Chtěl bych ale LEGO příběh vidět i v originálním znění, protože to obsazení je dech beroucí. Chris Pratt, Elisabeth Banks, Jason Momoa, Channing Tatum, Ralph Fines, Jonah Hill, Will Arnett, Bruce Willis a další…

Ve Warner Bros. vzali tenhle film opravdu zodpovědně a dali si na tom vážně záležet.

Dialogy byly napsány šíleně. Nedokážu najít jiné slovo, které by lépe vystihovalo to, co jsem ve filmu slyšel. Popravdě jsem přesvědčený o tom, že to kolikrát ani nedávalo smysl a tvůrci se jen přebíjeli, kdo vymyslí hustší a hlavně absurdnější hlášku.

Až tak moc hardcore to bylo. Ale k mému údivu mi to vůbec nevadilo a kolikrát jsem se přistihl, jak se opravdu hloupě a spokojeně usmívám.

Zábava pro celou rodinu

Film má tradičně i  příjemné poselství a paralely se skutečným světem jsou opravdu velmi trefné a každý, kdo má trochu rád LEGO jich určitě vysledoval mnoho.

Celý film je jedna velká zábavná reklama na LEGO, která je skvěle praštěná, a ať už je vám šest nebo padesát, tak si ve filmu něco najdete a užijete si ho.

Bavit se budou staří i malí. Ti starší si užijí hláškování a easter eggy, a těm mladším se bude líbit neuvěřitelná barevnost, hravost, tvořivost a zábavnost a vůbec jim nebude vadit, že půlce hlášek nerozumí a nedávají smysl, protože prostě znějí tak strašně cool a in.

Film byl daleko lepší a komplexnější než díl první. Navíc posledních 30 minut přinese i nečekané zvraty, a propojování se skutečným světem a soupeřícími sourozenci je až dalo by se říct epických.

Jako správný fanda LEGO doporučuji všem. Je to opravdu proklatě zábavné. Díky Dánům za LEGO a díky Warnerům za film, který se nebere vážně a je radost na něj pohledět.

VŠECHNO JE TU BOŽÍ !!!….

Tu písničku zas z hlavy nedostanu….

LEGO příběh 2

Premiéra: 8. února 2019 (USA)

Režisér: Mike Mitchell

Hudba: Mark Mothersbaugh

Scénář: Chris Miller, Phil Lord

Hrají: Chris Pratt, Elizabeth Banks, Will Arnett, Tiffany Haddish, Stephanie Beatriz, Alison Brie, Nick Offerman, Charlie Day, Maya Rudolph, Will Ferrell, Jadon Sand, Brooklynn Prince, Channing Tatum a další

Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?