Omar El Akkad - Americká válka cover

Vítejte v roce 2075, kdy celý svět se změnil od základů. Velmocemi jsou tentokrát Čína a Buazíziho říše, která se skládá z Afrických a Asijských států. Evropa jako taková strádá a lidé prchají do Afriky, do vysněné demokratické země. A Severní Amerika? Ta se zrovna zmítá na začátku občanské války, která bude trvat ještě dvě desítky let a zemřou v ní miliony obyvatel.

Omar El Akkad – Americká válka

Omar El Akkad - Americká válka obalkaKdyž je válka za dveřmi, nikdo si nemůže vybrat, zda se zapojí nebo ne. Válka se stává skličující denní realitou běžného obyvatelstva, které vyhání z jejich domovů, jediného bezpečného bodu jejich reality a vytrhává jim chleba od úst.

Budoucnost v sobě odráží mnohé problémy, třeba s globálním oteplováním, táním ledovcům a zvedáním hladiny oceánů, které již zaplavily podstatnou část pobřeží Ameriky. Lidé se stále více stahují do vnitrozemí a bývalá okázalá města mizejí pod vodou.

Není divu, když je vydáno nařízení na zákaz používání fosilních paliv. Vše má jít starou dobrou ekologickou cestou, ačkoliv notně pomalejší. Jenže to se ne každému zrovna líbí a jih se rozhodne proti nadvládě severu pozvednout zbraně. Zatímco vzbouřenci pořádají výpady na sever, jih začnou pročesávat smrtící drony, které si hledají cíle mezi obyvatelstvem.

Sarat Chestnutové je 6 let a pochází ze dvojčat. Ačkoliv jsou s Danou tak moc povahově odlišné, na svoji sestru nedá dopustit. Společně s ní, starším bratrem a rodiči žiji v plechové boudě, která je vždy při každém dešti vyhání ven. Ten rámus dopadajících dešťových kapek na střechu je k nevydržení. Žijí skromně v malém jižanském státu, kde se bouří rebelové proti nadvládě severu. Jenže pro děti by byla lepší jistota a klid severu – stačí tahle jediná malá myšlenka, která dokáže naprosto naruby převrátit život této rodiny.

Když se otec vydá na sever do města vyjednat jejich přechod, je to naposled, co jej Sarat vidí. Už se více nevrátí, neboť se ocitne v místě teroristického útoku. Lepší budoucnost se mění v noční můru a jednoho večera se válečná fronta přesune až za jejich domov. Není na co čekat, stačí sebrat pár nejnutnějších věcí, aby tahle neúplná rodina mohla zkusit své štěstí v táboře vytvořeném a zásobovaném humanitární pomocí.

Ukázka z knihy

Dopoledne pokročilo, ale pro Benjamina nikdo nepřijížděl. Martina brzy propadla přesvědčení, že na něj jeho známý zapomněl. Nebo ho třeba i s tím jeho starým fosilním člunem konečně chytili a zatkli. Povstalecké území erek obklopovala jakási ulita tvořená Luisianou, Arkansasem, Tennessee a Severní Karolínou – na jednu stranu byli tito sousedé snahám Svobodného jižanského státu výrazně naklonění a jejich obyvatelé mohli do skutečného srdce emka přesídlit také jedině s povolením, na druhou stranu se však přece jednalo o členské státy Unie, takže se v nich s člověkem přistiženým při spalování fosilních paliv jednalo jako se zločincem.

Ponoříte se tak do postapokalyptického příběhu, který se odehrává v rámci mnoha let. Sledujeme osudy malé Sarat, která vyrůstá, je formována válkou, rebely, ale také svojí rodinou a jejími osudy. Kniha tak s sebou přináší tiché svědectví o tom, co s obyvatelstvem dokáže udělat válka a jaké utrpení přináší lidem, kteří se do ní nechtěli nikdy zapojit.

Ačkoliv Sarat není zrovna inteligentní hlavní hrdinkou a sáhne raději po hrubé síle, což jí díky robustní stavbě těla opravdu jde, vyniká právě svojí odvahou. Nebojí se žádné výzvy a jde pevně k cíli, který si určí. Nejspíše to bude věc, kvůli které si ji ne zrovna zamilujete, ale nebudete jí přát nic zlého, protože tahle holka si to rozhodně nezaslouží. Tak jako všechny oběti války v knize.

Celá kniha je také takovým malým důkazem, že i malá rozhodnutí můžou ovlivnit osudy celé rodiny, doslova rozhodnout o životě a smrti. Nejhorší je, že autor nás s touto realitou sráží během každého možného vyhroceného okamžiku. Ukazuje nám, kam naše rodina směřuje, ale nastíní i to, co se stalo v místě, odkud odešla.

Ale to není jediná věc, ze které nás zamrazí. Spisovatel si totiž výborně pohrál s čtenářovým napětím, když tu a tam na konci kapitol roznesl drobné věty o tom, že za pár dní to vše bude jinak. Žádná bližší informace, čtenář napjatě čte dál, doufá, že se rodině nic strašného nestane, ale nikdy nevíte, odkud si pro vás osud připravil další ránu.

I přes ty všechny hrůzy si děti a dospělí zachovávají část svého lidství, zahlédneme tak střípky běžného života, kdy třeba děti najdou želvičku, která jim slouží jako domácí zvířátko na odreagování se od skličující přítomnosti.

Jenže nejhorší na tom vše je, že právě lidem, kteří nemají skoro nic, kterým válka vše sebrala včetně blízkých, stačí opravdu málo, aby se nechali změnit, ovládat. Třeba vidina dobrého a vzácného jídla.

Ačkoliv je celý příběh provázaný s mrazením na zádech, ten konec tak nějak prostě v sobě tušíte. Vidíte, jak se život kdysi malé Sarat vyvíjí, jak roste, vypořádává se s válkou a s jejími následky. A výsledek toho všeho je prostě jasný, konec, ačkoliv by měl být šokující, je takovou uzavírající tečkou za vším prožitým.

Zajímavostí je, že jednotlivé kapitoly jsou proloženy rozličnými dokumenty a zprávami z aktuálního válečného dění a dopadu jednotlivých akcích. Trochu víc to prohlubuje pohled na věc v širším záběru než-li z pohledu pouze jedné osoby.

Na druhou stranu mi zde chybí nějaké hlubší motivace, myšlenky. Vždyť za občanskou válkou nemůže stát jen zákaz využívání fosilních paliv. To je příliš málo za mnoho zmařených životů. Také bych zde ocenila větší otisk náboženství. Náznak křesťanství zde v první fázi proběhne jen skrze sochu, kterou s sebou Sarat všude tahá, ale od té doby nikde žádný symbol a projev náboženství. Vždyť lidé v takovým období musejí věřit nejvíce a upírat se k něčemu vyššímu, co je může zázrakem vysvobodit.

Závěrem

Jak to shrnout? Tahle kniha staví na myšlence dnešního globálního oteplování, které notně musí vyústit v řadu konfliktů. Spisovatel je tentokrát umístil na americký kontinent, kde proti sobě budou stát dvě strany. Oproti jiným knihám ovšem sledujeme vývoj jedné malé dívenky v průběhu celé války až do jejího konce, vše, co ji změnilo a poznamenalo a jaká je díky válce v pozdějším věku. Kniha je opravdu působivá a nabízí pohled na válečné konflikty z tak trochu jiného úhlu, ačkoliv fiktivního, i přesto byste ji neměli minout.

Omar El Akkad – Americká válka

Vydal: Nakladatelství Host, 2019

Překlad: Pavel Bakič

Počet stran: 360

Cena: 369 Kč