Harry Potter 20
Zdroj: Nakladatelství Scholastic

Věděli jste, že první díl knihy ze série Harry Potter se prodal v prvním nákladu v počtu 50 000 kusů? Že ilustrace Brumbála vycházela z Leonarda da Vinciho a Mojžíše? Nebo že všechny prodané knihy o Harry Potterovi by šestnáctkrát obtočily zeměkouli?

1. V září 1998 vydalo nakladatelství Scholastic v USA knihu Harry Potter a kámen mudrců. Na to, že to byla kniha od debutující autorky, vyšla prvním nákladem v počtu 50 000 výtisků.

2. Arthur A. Levine z nakladatelství Scholastic, které přinesl Harryho Pottera do Spojených států, získal práva na knihu Harry Potter a kámen mudrců v aukci za nízkou šestimístnou částku. V té době to byla nejvyšší částka, jakou kdy Arthur za dětskou knihu zaplatil.

3. Než byl název první knihy série Harry Potter v USA změněn na Harry Potter a Kámen mudrců, byl jedním z nejzvažovanějších názvů „Harry Potter and the School of Magic“ (Harry Potter a škola kouzel).

Harry Potter 20 1
Zdroj: Nakladatelství Scholastic

4. Harry Potter a Ohnivý pohár, čtvrtá kniha série, byla první knihou Harry Pottera vydanou současně v USA i ve Velké Británii – 8. července 2000. První náklad knihy Harry Potter a Ohnivý pohár byl 3,8 milionu výtisků ve Spojených státech a jen za první víkend se prodalo 3 000 000 kusů.

5. Každá kniha o Harry Potterovi překonala prodejní rekordy stanovené předchozí knihou počínaje titulem Harry Potter a Ohnivý pohár. Šestá kniha, Harry Potter a Princ dvojí krve, vyšla 16. července 2005 a  během prvních 24 hodin se jí prodalo 6,9 milionu výtisků.

6. Harry Potter a Relikvie smrti, sedmá kniha série, byla vydána nakladatelstvím Scholastic v červenci 2005. 21. července 2007 a její první náklad činil 12 milionů výtisků. Knihy se prodalo 8,3 milionu výtisků během prvních 24 hodin.

7. Celosvětově se prodalo více než 500 milionů výtisků knih o Harry Potterovi; z toho se více než 180 milionů výtisků prodalo jen ve Spojených státech.

8. V prvních poznámkách J. K. Rowlingové se objevuje trochu jiný seznam předmětů bradavické školy. Bylinkářství se jmenovalo herbologie, věštění bylo povinné od prvního ročníku, stejně jako alchymie, a do výuky byl zařazen předmět nazvaný jednoduše Zvířata.

Harry Potter 20 2
Zdroj: Nakladatelství Scholastic

9. J. K. Rowlingová uvedla, že Zrcadlo z Erisedu je její nejoblíbenější kapitolou první knihy a jednou z jejích nejoblíbenějších z celé série.

10. Knihkupectví spontánně pořádala první půlnoční večírky na oslavu vydání nových dílů Harryho Pottera. Nakladatelství Scholastic dodávalo speciální sady s tetováním blesků na podporu těchto večírků.

11. Mary GrandPré, ilustrátorka původních románů o Harry Potterovi v pevné vazbě v USA, téměř odmítla možnost ilustrovat Harry Pottera a Kámen mudrců, protože její
byl její rozvrh příliš nabitý.

12. Tvář Harryho Pottera v původních románech v pevné vazbě byla vytvořena podle samotné Mary GrandPré.

13. Jedním z nejoblíbenějších tvorů Mary GrandPré v knihách o Harrym Potterovi je Chloupek, tříhlavý pes. Mary ho původně nakreslila na přední část obálky knihy Harry Potter a kámen mudrců, ale v hotovém přebalu skončil v rohu.

14. Ze všech kouzelných tvorů Mary GrandPré nejraději kreslila Dobbyho. Líbil se jí jeho
výrazný nos a obrovské uši. Mary GrandPré považovala za nejtěžší nakreslit mozkomory. Pro kresbu Hagrida se inspirovala Chopperem, svým milovaným bernardýnem. Zjistila, že oba mají společné vlastnosti, jako jsou vřelost a věrnost.

Harry Potter 20 3
Zdroj: Nakladatelství Scholastic

15. Nakladatelství Scholastic oslovilo Briana Selznicka, aby ilustroval obálky a krabicovou sadu pro dvacáté výročí vydání Harry Pottera ve Spojených státech. Selznick je ilustrátor oceněný Caldecottovou medailí.

16. Brian Selznick patří do Mrzimoru. Stejně jako u Mary GrandPré je Brianovou oblíbenou postavou skřítek Dobby.

17. Brian Selznick měl při tvorbě ilustrací na obálkách několik konkrétních inspirací: Pro své ztvárnění Brumbála (v 6. knize) vycházel z Michelangelova Mojžíše a autoportrétu Leonarda da Vinciho. Fleur Delacourová byla inspirována filmovou hvězdou Veronicou Lakeovou.

18. Patronus Lily Potterové (laň v 7. knize) sedí (po postavení knih do řady) na rameni Snapea.

19. Brian Selznick věděl, že chce mít obálky k 20. výročí vydání Harryho Pottera v černé a bílé barvě a sběratelský box, který také navrhl, měl být barevný. Pokud se čtenář podívá
pozorně, zjistí, že uvnitř krabice se po vyjmutí všech knih nachází překvapivý obrázek.

20. Kdyby se všechny knihy o Harrym Potterovi, které se kdy prodaly, položily jedna za druhou, obtočily by rovník kolem dokola více než šestnáctkrát.

Harry Potter 20 4
Zdroj: Nakladatelství Scholastic