Komiksově nabitý rok 2021 je za námi, přežili jsme ho my i naše peněženky a je na čase udělat menší shrnutí toho nejlepšího, co na komiksové scéně loni vyšlo. Ano, jedná se o subjektivní žebříček a hodnocení, ale pro mnohé by mohl být inspirací, co ještě koupit a co určitě neminout.
10. KLECE
Kdyby to bylo vyloženě na mně, tak by byly Klece horkým kandidátem na komiks roku, ale víc než u jakéhokoliv díla z tohohle žebříčku platí, že není pro každého. Klece jsou čtením, které může být emočně i čtenářsky těžké. Nebál bych se říci, že jde o úvahu až filozofické zamyšlení, zabalené do komiksového hávu a poutavého příběhu několika postav.
A samozřejmě kresba. Dave McKean je bez příkras kouzelník, a kdo má rád Sandmana dozajista jeho snovému kouzlu propadl. K českému vydání byla navíc využita unikátní technika o které by vám více řekli přímo v nakladatelství Comics Centrum. Jen si na to povídání udělejte čas. Chvilku to potrvá.
9. VENOM
Donny Cates je momentálně taková superhrdinská superstar. Na co sáhne, to má mainstreamový úspěch a baví skoro každého. A i pokud vám z jeho komiksů nespadnou trenky ke kotníkům, tak se jim nedá upřít nesporná kvalita, skvělý přístup a zábavnost. Navíc si umě pohrává se žánry a umí vytvořit skvělou mytologii.
Vše výše zmíněné skvěle reprezentuje komiks Venom, kde Catesovi navíc zdatně sekunduje kreslíř Ryan Stagman. Superhrdinský žánr se tu mísí s hororem a Cates rozjíždí jeden z nejúspěšnějších symbiontích runů všech dob.
8. RETRO SCI-FI SPECIÁL
Tohle je voda na můj mlýn! Retro sci-fi s neoddiskutovatelným pulpovým nádechem, kdy létající talíře jsou talíře, vynálezy jsou neuvěřitelné a ano, je tu sem tam trochu kýče.
Nakladatelství Zanir vybralo z australského magazínu Retro Sci-Fi Tales devět krátkých komiksových příběhů v pro první český díl tohoto výběru. A musím říct, že pokud máte tento druh sci-fi rádi, s Retro sci-fi speciálem nemůžete sáhnout vedle.
7. POTÁPĚČ
V životě bych neřekl jak těžké bude nejen vybrat deset komiksů (pro loňský rok platí slovo pouhých), ale navíc je i seřadit, protože počínaje sedmičkou jsem už nerozhodný, jako když si vybírám startovacího pokémona (kecám je to Squirtle, ale chápete pointu že?).
Potápěč je komiks, který vyloženě křičí Jeff Lemire kapitálkami. Jeho charakteristická kresba je samozřejmá. Avšak depresivní a melancholický tón celého komiksu je tomuto kanadskému autorovi velmi příznačný a navíc mu zatraceně jde.
Z jednoho pohledu je Potápěč malým lidským příběhem s nadpřirozenými jevy, z pohledu druhého, krásnou poutí za pochopením hodnot a touhou neztratit to, co máme. Jen škoda, že někdy je tak těžké si uvědomit, že to vše můžeme snadno ztratit. Potápěč by se, stejně jako všechny další komiksy, mohl umístit i na prvním místě výběru z loňské komiksové produkce, záleží už jen na vás.
6. AKIRA
Zlatý grál mangy. Jeden z komiksů, který dostal japonská díla i za hranice. Veledílo cyberpunku. A mnoho dalších superlativ.
Akira je ve všech směrech nestárnoucí klasika a možnost vydat ji na našem trhu byla pro nakladatelství Crew neskutečně náročná odysea, ale se šťastným koncem. To, proč je Akira “až “ na šestém místě, je hlavně proto, že jde “jenom” o první díl, a přesto, že je nabušený až k prasknutí, tak kvalitou i obsahem jdou další díly už jen nahoru.
Za zmínku také stojí to, v jaké podobě manga vychází, protože každý jednotlivý krok, výběr papíru, změnu na obálce atd. muselo odsouhlasit japonské vydavatelství. A díky tomu i formátem je tak Akira v našich končinách unikát. Samozřejmostí je do puntíku perfektní překlad Aničky Křivánkové, která je zase náš národní poklad!
5. SWEET TOOTH
A zase ten Lemire! Tentokrát se představuje dílem, které velkou měrou stojí za jeho mezinárodní slávou. Postapokalyptické putování zmutovaného chlapce zdevastovaným světem postrádající veškerou naději. A to, čemu se kdysi říkalo lidskost. Lemirova bezútěšná kresba tomuto krutému světu, kde nákaza vyhubila miliardy lidí, sedí jako hrnec na zadek, a až si příběh dočtete do konce, tak jedno oko nezůstane suché.
U nás navíc vychází Sweet Tooth ve velkém deluxe vydání, takže v první knize máme rovnou dvanáct sešitů a můžeme si tak užívat tento skvělý příběh ve větších porcích. A také těžších, tenhle krásný hardback má totiž bezmála kilo váhy!
4. SPIRÁLA
Druhá manga na našem seznamu a opět nesmrtelná klasika, tentokrát hororového žánru. Spirála vypráví příběh malého městečka obklopeného neprostupnými horami, kde se začnou objevovat spirály. Nejdříve jen sem tam, ale postupně je vidíme všude od vlasů po tok potoka. Posedlost tímto tvarem dohání lidi k šílenství a situace se stupňuje až k neuvěřitelnému finále.
Spirála je určitě ten druh body hororu, který je schopný slabším povahám pořádně pocuchat nervy i zažívací trakt. Za zmínku stojí, že jde o druhé české vydání, ovšem tentokrát mu byla dána pozornost, kterou zaslouží a vychází v jednom obřím svazku i s povídkou navíc!
3. KRÁL, JENŽ BYL A BUDE
Svět Duncana McGuirea se otřese v základech, když se najde pochva bájného Excaliburu. Jeho babička Bridgette uteče z domu pro seniory a odhalí mu pravdu o jejich rodině, která ho vysílá na zběsilou jízdu za záchranou Anglie a možná celého světa.
On totiž král Artuš možná nebyl zas takový klaďas, za kterého ho máme. Mýty a příběhy ožívají na stránkách akční fantasy s nádechem hororu. Nechybí zde skvělá kresba, humor, akce, ale především zábava. Pokud hledáte nějaké hlubší veledílo vhodné do galerií a diskuzí v hipster kavárnách nad dýňovým latté, takt to tu nenajdete. Pokud hledáte doslova královskou zábavu, tak jste na správné adrese.
2. PARCHANTI Z JIHU
První kniha vypráví příběh Earla Tubba, který jede vyklidit rodinný dům do svého rodného města, kam se už nikdy v životě nechtěl vrátit. Je to klasický jižanský zapadákov v tom nejhorším slova smyslu. Městu vládne člověk jménem Euless Boss a zločin tu rozhodně není sprosté slovo. Problémy tak na sebe nenechají dlouho čekat.
Autor Jason Aaron se nijak netají, že není fanouškem jižanského redneck stylu života, ale když jsem četl komiks Muži hněvu, měl jsem pocit, že jih doslova nesnáší. Pak vyšli Jižanští parchanti a mně přišlo, že se jen snažil oprostit od osobních pocitů, aby mohl napsat tenhle moderní noir thriller, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem četl nejen loňský rok, ale tuhle dekádu.
Stejně jako u Skalpů a Mužů hněvu, tady nejde o hezký komiks. Parchanti z Jihu jsou špinaví, hnusní a zlí…a zatraceně skvěle napsaný a kreslený komiks.
1. CHLAD
Chlad nelze popsat jinak než jako dokonalý tanec šílenství. Je to komiks o šílencích, jiných dimenzích, bizarních vraždách a světech, které dalece přesahují lidské chápání. Nekonečná groteskní fantazie autora Paula Tobina a kreslíře Juana Ferreyry nezná hranic.
Navíc se nám dostává do ruky vydání kompletní třídílné série v jedné knize a ve velkém formátu. Příslovečná péče Comics Centrum dodává knize další rozměr a to nejen fyzický. Hromada bonusů, grafická péče a výběr ze čtyř obálek je třešnička na dortu tohohle skvělého díla!
Tak a je to za námi, ale rád bych napsal ještě pár komiksových knih, které se jenom těsně nedostaly do topky, ať už z důvodu x-tého vydání, příliš úzké cílovky, nebo prostě jenom proto, že byly na 11. místě.
Doomboy
Krajina půlnočních stínů
Traum: Zázraky se dějí na den z nebe sestoupení
Občanská válka
Bůh Krys
Kaplan Komplet