Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Studenti pozor! Zombie opět vystrkují růžky a útočí tentokrát na celé město. Je jen na vás, abyste ho zachránili v kooperativní hře Zombie Teenz: Evoluce.

Zombie, které jste v prvním díle hry s názvem Zombie Kidz: Evoluce pracně vyhnali z vaší školy, se usídlily do stok a v pokračování Zombie Teenz: Evoluce je nyní vaším úkolem zbavit město nákazy, donést do školy 4 ingredience a připravit protijed, který vrátí smrduté zombie do jejich lidské podoby!

Jak už název napovídá, je i pokračování úspěšného prvního dílu hrou, která se v průběhu hraní vyvíjí. Postupně budete otevírat obálky a objevovat vylepšení, nová pravidla, silnější nepřátele a další překvapení.

Cílem hráčů je navštívit čtyři lokace na plánu města a z každé z nich přinést jednu ingredienci na výrobu protilátky proti zombiismu. Kam jinam byste takové důležité přísady nesli, než zpátky do vaší školy? Pokud se vám to podaří, vyléčíte všechny zombie a zachráníte město.

Jak se to hraje?

Herní plán je rozdělen do 13 polí. Ve středu města se nachází centrum původní hry Zombie Kidz – vaše škola. V každém rohu je potom jedna z lokací, na níž se nachází tolik potřebné ingredience pro výrobu protilátky. Mezi nimi pak už není nic jiného, než obyčejná silnice – 4 prázdné a 4 s poklopy od kanálů, ze kterých se vám do města budou dostávat zombíci. 

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Při přípravě hry se můžete rozhodnout, zda zvolíte normální obtížnost a náhodně do města umístíte jednu ze čtyř různých hord zombie, anebo obtížnost snazší, která vám dovoluje nechat prozatím město pěkně čisté. 

Na začátku tahu vždy hráč hodí kostkou. Ta buď způsobí pohyb hordy zombie (padne-li na kostce barva), nebo spustí událost (pokud padne otazník). Karet událostí máte do začátku 6 a mohou mít pro hráče pozitivní i negativní efekt. Některé se mohou v průběhu hry opakovat, jiné se v každé partii objeví jen jednou a po zahrání jsou ze hry odstraněny.

Následuje samotný tah hráče. Hráč může vykonat až dvě akce ze tří dostupných: může se pohnout, odstranit hordu zombie, anebo posunout bednu s ingrediencí. Akce je možné opakovat a můžete se klidně i rozhodnout nedělat nic – tedy krom hodu kostkou, tahle část povinná je. 

S bednami ingrediencí není možné se pohybovat. Hráči si je mohou pouze mezi sebou předávat, pokud se nachází na sousedících polích. Ve svém tahu tedy může hráč ingredienci buď předat, anebo převzít. Pokud se hráčům podaří dostat všechny čtyři bedýnky do školy, vyhrávají. Naopak zombie vítězí, pokud se jim podaří obsadit všechny 4 budovy. 

A jak že se to může stát? Pokaždé, když hodíte na kostce barvu, pohybují se zombie. Pokud ještě horda dané barvy na hracím plánu není, umístíte ji na kanál odpovídající barvy. Pokud již však na plánu je, posunuje se ve směru hodinových ručiček kupředu. Z kanálu to takové hordě do budovy trvá jen dva kroky, je proto třeba si zombíky hlídat a držet je pěkně zkrátka!

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Když horda zombie vstoupí do budovy, obsadí ji, což znázorníte umístěním dílu obsazené budovy na danou lokaci. V tu chvíli se stane něco poměrně nečekaného. Milí zombíci si totiž v budově postaví.. trampolínu. Ano, čtete správně. Trampolínu. Při příštím pohybu této hordy tak nebude poklidně pochodovat po silnici, nýbrž skočí rovnou do další budovy a obsadí i tu!

Pokud se vám při slovu zombie vybavují hnijící hnáty a padající končetiny, pak vám představa takové hordy užívající si oblíbené dětské kratochvíle, jistě vykouzlí na tváří úsměv. Hop, ladným skokem se přesune do další budovy. Co na tom, že cestou odpadne tu noha, tu ruka, tu oční bulva.. aspoň to budou mít ti studentíci v boji s nimi jednodušší, no ne? Ale to jsme trochu odbočili 🙂

Faktem je, že se díky těmto trampolínám pohyb zombie rapidně zrychlí. A zatímco hordu zombie dokážete odstranit i z budovy, tak samotnou budovu již „od-obsadit“ nelze. A když vám taková horda zombie skočí do již obsazené budovy, odrazí se (lehčí o pár kilo masa) zase dál. Takto vám může jedna rozhopsaná horda zombíků snadno obsadit celé město a hra pro vás skončí prohrou. 

No a to je z pravidel vše, alespoň na začátku. Za každou odehranou hru (prohranou i vyhranou) si do ukazatele postupu na zadní stranu pravidel nalepíte jednu samolepku. Pokud se nad právě nalepenou samolepkou nachází symbol obálky, jásejte! Můžete odhalit její obsah!

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Kromě číslovaných obálek, jaké jsme znali již ze Zombie Kidz, se zde nachází také 4 obálky s písmeny. Ty můžete otevřít za plnění skupin misí. A přesto, že obsah těchto obálek s písmeny není pro hru nijak zásadní a hrou můžete bez problémů projít i bez nich, přinášejí další ozvláštnění a motivační prvek, na který se mohou hráči těšit a rozhodně stojí za to jejich tajemství prozkoumat. 

Výše jsem zmiňovala mise. Krom běžného postupu nalepením samolepky s mozkem můžete totiž plnit i mise, které si poznačíte nalepením samolepky s trofejí jednak na ukazatel postupu a jednak také na speciální stránku v pravidlech. Z počátku jsou cíle misí jednoduché – například vyhrajte jednu hru nebo vyhrajte hru s žádnou obsazenou budovou. Velký výběr také nemáte. Jak ale naznačují prázdná místa v pravidlech, další mise budou následovat.

Novinkou druhého dílu je komix obsažený v samotných pravidlech. V něm se dočtete příběh studentů a zombíků, ale ani ten komix vám hra nedá zadarmo. Na začátku máte z komixu pouhá tři okénka a tak se i k příběhu musíte postupně propracovat skrz systém obálek. 

Pokud se vám líbilo hraní Zombie Kidz, pak jsou pro vás Zombie Teenz absolutní nutností. Hra je velmi jednoduchá a funguje. Oficiální pravidla uvádí a 8+, nicméně zkušenější hráči si s hrou poradí od takových šesti let a pokud jste hráli Zombie Kidz, můžete beze všeho navázat rovnou.

Hra opět těží z toho, že se nová pravidla přidávají do hry postupně, takže je velice snadné se pravidla naučit nebo je někomu vysvětlit a další, složitější prvky se přidají až po odehrání několika partií. Novou obálku můžete rozlepit zpravidla každou čtvrtou hru. Je to tak akorát času na to, abyste si stačili nové pravidlo zažít, splnili si třeba nějakou tu misi a zároveň vás čekání na další obálku neotrávilo. 

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Vzpomínáte, jak jste si museli při uzamčení brány školy plácnout se spoluhráčem? Ani zde nechybí podobné pravidlo! Pokaždé, když se vám podaří donést bednu s ingrediencí do budovy školy, musíte se se spoluhráčem náležitě ocenit poplácáním po zádech 🙂

Hra působí z počátku velmi jednoduše – až skoro nudně. Nicméně ani v základu to ve skutečnosti není tak černobílé. Malujete si, jak už už krásně vyhrajete, když tu najednou v posledním tahu před výhrou skočí zombíci skrz celé město a vy jste o chlup prohráli! Jistý balanc mezi kosením zombíků a přinesením ingrediencí do školy je tedy nutné najít a je možné, že to pár her zabere. 

Oproti Zombie Kidz zde mají hordy zombií jasně danou trasu a je tak možné lépe plánovat, která horda zombíků představuje pro hráče větší nebezpečí, a kterou naopak mohou ignorovat a věnovat se raději sběru ingrediencí. 

Kresby má opět na starosti NIKAO, takže se nemusíte obávat žádných drastických scén a krve cákající do všech stran. Opak je pravdou. Jsou to takoví bodří a modří týpci. Zajímavé je, že mají zpravidla jen jednu botu. 

Velikost krabice odpovídá prvnímu dílu, tedy někde mezi karetkou a velkou krabicí, jen je tentokrát o trochu hlubší. Herní plán, díly obsazených budov, postavy i hordy zombíků jsou z tvrdého kartonu a hravě vydrží manipulaci dětských ruček.

Kromě toho hra obsahuje bílou a černou kostku. Ta černá je zpočátku prázdná a moudré hlavy už jistě tuší, že nějaké ty polepky se budou nacházet v neotevřených obálkách. Nesmím zapomenout zmínit také plastové krabice s ingrediencemi, které jsou opravdu velmi povedené.

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Celé to doplňuje pěkný insert, kde má všechno své místo. I když dokud se nezbavíte alespoň pár obálek, je poněkud nacpaný. Jediné, co by se dalo snad trochu vytknout je kvalita karet Událostí, které se delším hraním trochu opotřebují. 

Může se zdát, že pravidla jsou ještě jednodušší, než tomu bylo u předchozího dílu, nicméně pravděpodobnost výhry je zde malinko nižší, takže se to celkem vyrovná a velmi brzy dostanete do hry pravidla nová, která už dětské mozečky zaměstnají o trochu více.

Nevýhodou této hry se může stát právě náhoda u hodu kostkou. Na konci hry vás tak může skutečně odepsat právě špatný hod na kostce, zatímco při jiném hodu byste zvítězili. Ale to už je holt hra. Nezbývá, než nalepit samolepku postupu a zkusit to znovu 🙂

Co je ovšem u hraní Teenz potřeba, je schopnost číst. Už se nejedná jen o pravidla hry a text v obálkách, ale hraje se také s kartami Událostí. Na kartách nejsou obrázky, které by pomohly dětem identifikovat, co daná karta přináší. Na druhou stranu je název karty psán tučnými kapitálkami pro snadnější čtení a některé karty mají na sobě také piktogramy naznačující, co dané karty znamenají. 

Systém obálek se osvědčil a jako lákadlo pro další a další hry funguje skvěle. Většinou tak nezůstanete pouze u jedné odehrané partie. Udávaná délka hry je 20 minut, ve dvou hráčích zvládnete odehrát hru klidně i za 10. Záleží pak na povaze a rychlosti každého dítěte. 

Příjemným bonusem je, že hry Zombie Teenz a Zombie Kidz se dají vzájemně kombinovat. Zombie Teenz můžete hrát i se svými oblíbenými hrdiny ze hry Zombie Kidz a naopak Zombie Kidz můžete hrát se schopnostmi ze hry Zombie Teenz. Pravidla pro kombinaci her navíc přináší 3 nové výzvy. Na začátku se vždy dozvíte, kolik obálek z Kidz/Teenz musíte mít otevřených, abyste mohli výzvu plnit.

Zombie Teenz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Pokud se vám hra líbí a nemáte stále dost, můžete si na stránkách vydavatele Scorpion Masqué stáhnout bonusovou postavu (pouze v angličtině), anebo omalovánky dvou hrdinů ze hry. 

Co si pamatovat před první hrou?

Na začátku každého tahu házíte bílou kostkou, která určí, zda se budou pohybovat zombie nebo spustíte událost. 

Pokud horda zombie vstoupí do již dříve obsazené budovy, přeskočí po směru hodinových ručiček rovnou do další budovy, kterou také obsadí. Pokud je i tato budova obsazena, skočí ihned znovu. 

Hrajete-li ve dvou hráčích, přidáváte do budovy školy jednoho z nevyužitých hrdinů, kterému můžete předávat bedny ingrediencí. 

Zombie Teenz: Evoluce

Vydavatelství: ADC Blackfire Entertainment

Autor: Annick Lobet

Český překlad: ADC Blackfire Entertainment

Počet hráčů: 2-4

Minimální věk: 6+ (podle recenzenta), 8+ (dle vydavatele)

Délka hry: 20 minut

Jazyk: Čeština

Cena: od 600 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
zombie-teenz-evoluce-studenti-pozor-zombie-opet-vystrkuji-ruzky-a-utoci-tentokrat-na-cele-mesto+ napětí při čekání na další otevřenou obálku + vyvíjející se pravidla + krátká herní doba   - podíl náhody – nutnost čtení