Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Zombie přicházejí, všichni do zbraně! Tedy pokud je vám asi tak 6 let 🙂 Vítejte u hry Zombie Kidz: Evoluce!

Zombie se rozhodly napadnout vaši školu a vaším úkolem je spolupracovat a zombie ze školy vyhnat. Hned po otevření krabice na vás kouká příručka lovce zombií s velkým nápisem VAROVÁNÍ.

Jak už totiž název napovídá, jedná se o takzvanou legacy hru, tedy hru, která se při hraní postupně vyvíjí a varování slouží k tomu, aby si hráči hned nepokazili zážitek ze zbytku hry.

Hra obsahuje oboustranný herní plán s denní a noční stranou. Pokud hrajete hru ve dvou, používáte stranu noční, která má více průchodů a pro hráče je tak snazší procházet prostory školy a likvidovat zombie.

Pro 3-4 hráče je pak určena strana denní. Herní plán je rozdělen na 9 částí, 5 místností školy a čtyři východy. Cílem hráčů je zamknout všechny 4 východy, aby už dovnitř nemohla vniknout žádná další hladová zombie. 

Jak se to tedy hraje?

Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Nejprve zvolíte stranu hracího plánu a na každý ze čtyř východů umístíte jednu zombii. Zbylé čtyři zombie umístíte do řady vedle herního plánu. Na začátku svého tahu hodí hráč kostkou a tím vpustí jednu zombii do místnosti, kterou určí hod kostkou. Pokud máte štěstí, padne na kostce bílá a tím pádem se žádná zombie neobjeví. Pak následuje pohyb hráče.

Hráč vždy může postoupit o jedno pole a odstranit na něm 1-2 zombie. Když se dva hráči potkají u jednoho východu, plácnou si a umístí na východ zámek. Tímto východem už dovnitř žádná kulhavá potvora nepronikne. Jakmile se vám podaří uzavřít všechny 4 východy, zvítězíte. Pokud však máte umístit na herní plán zombii a v zásobě už žádná není, zombie obsadily školu a hráči prohrávají.

Po každé odehrané partii, ať už vyhrané či prohrané, nalepíte samolepku do tabulky postupu na zadní straně pravidel. Pokud zalepíte pole, nad kterým se nachází obrázek obálky, smíte obálku s příslušným číslem otevřít.

A tady začíná ta pravá zábava Zombie Kidz, která vás bude nutit znovu a znovu hájit svou školu před požírači mozků. V každé ze třinácti obálek se totiž skrývá vylepšení postavy, úprava pravidel, nebo nějaké další překvapení, které vám zpestří hru.

A pokud by vám i to bylo málo, můžete při čekání na další obálku plnit speciální mise. Například vyhrát tři po sobě jdoucí hry, vyhrát hru s nižším počtem zombie v zásobě, nebo vyhrát hru nejméně 1 týden po první hře. Pokud se vám povede misi splnit, nalepíte namísto samolepky s mozkem samolepku s trofejí a zaznačíte si samolepkou i splnění konkrétní mise ve vaší příručce lovce zombií. Za každou sadu splněných misí získáte další trofej.

Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Pro kreativní jedince je zde také předposlední strana příručky, kde si můžete pojmenovat každého hrdinu a jednotlivé typy zombií a odměnit se za to – jak jinak – samolepkou s trofejí.

Zombie Kidz je prima hrou pro hraní rodičů s dětmi od cca 6 let (zkušenější hráči si s hrou poradí i dříve). Ve dvou hráčích zabere partie zhruba 10 minut, což je ideální na rychlé zahrání před večeří, před spaním nebo prostě kdykoliv máte chvilku času nazbyt.

Pravidla hry jsou z počátku velmi jednoduchá. Hodíte kostkou, přidáte zombii, popojdete, vyženete zombii a tak pořád dokola. Postupným přidáváním pravidel se děti učí trochu víc přemýšlet nad svým tahem. A díky tomu, že hra zvyšuje svou komplexitu postupně, nezahltí ani ty méně zdatné hráče.

Byť se téma může zdát trochu dětem nevhodné, tak kresby jsou krásně zpracované a hrdiny jsou taková ta cool děcka, kterými by každý chtěl být – skejťačka s pistolí na tenisáky, kluk na kole s kuší, drsňačka se světelným mečem a nechybí ani nerd s rovnátky a vodní pistolí.

Samotní zombíci pak vypadají, jako by utekli spíš z Plants vs. Zombies než z Resident evilu, takže z těchhle pobudů se vám děti v noci budit nebudou.

Jak je to zpracované?

Krabice má poměrně nestandardní velikost. Je to takový zlatý střed mezi karetkou a velkou krabicí. Herní plán je z kvalitního, tvrdého kartonu a bez problémů zvládá manipulaci dětských ruček. I jeho velikost je pro děti tak akorát. Hra dále obsahuje zombíky, žetony zámku a postavy hráčů z odolného kartonu. K figurkám patří také průhledné, plastové stojánky.

Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

V krabici najdete i kostku s pěti barvami místností a jednou prázdnou stranou a 13 zalepených obálek. Vše je hezky urovnáno v dobře zpracovaném plastovém insertu. Vyznavače her „na stojáka“ ale nepotěším, tohle insert nezvládne. Nicméně vzhledem k malému množství komponent to není až takový problém.

Pravidla nejsou vůbec složitá, přesto doporučuju odehrát první hru a pak si je pro jistotu přečíst znovu. Zjistíte, že takové ty otázky typu: „Co se stane, když přijde zombie do místnosti, kde zrovna stojím“, tam jsou všechny zodpovězené 🙂 Nejlépe vše vysvětlí příklad, který mají všichni tendenci při čtení přeskakovat 😀

Také studování jednotlivých misí bych nechala až po první vstupní hře. Času na jejich plnění budete mít ještě dost. V pravidlech najdete také odkaz na kraťoučký video návod přímo od výrobce.

Celkové dojmy a pokračování

Celkový dojem ze hry je velmi pozitivní. Pro děti je systém otevírání obálek neodolatelným lákadlem, a co si budeme namlouvat, baví to i dospělé. Kromě první a poslední obálky je vzdálenost mezi jednotlivými obálkami 4 hry, což je tak akorát na to, abyste se seznámili s novým pravidlem, ohráli si ho a splnili si nějakou misi, aniž by vás hra začala nudit. Sečteno a podtrženo ta hra prostě funguje.

Jak vám přichází do hry nová pravidla, jsou některé kombinace postav výhodnější než jiné a i to může přinášet zajímavý prvek obměny. A pokud se přece jen propracujete k závěru hry a chtěli byste pokračovat dál, můžete sáhnout po volném pokračování Zombie Teenz: Evoluce.

Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Tyto dvě hry se navíc dají kombinovat, takže pokud jste hráli Zombie Kidz a chcete pokračovat v Zombie Teenz, můžete k tomu využít hrdiny z vaší první hry a naopak, pokud jste již odehráli Zombie Teenz, můžete hrdinům z Kidz přidat vlastnosti hrdinů z Teenz. Logicky nemá příliš smysl hrát nejdříve Teenz a potom teprve Kidz.

Pokračování má delší hrací dobu a je celkově o něco málo složitější, takže je vhodnější pro starší děti. Nicméně pokud máte obě hry a chcete si nostalgicky zavzpomínat, nebo třeba zapojujete mladšího sourozence, ta možnost tu je.

Po dohrání všech 13 obálek si navíc můžete na stránkách vydavatele Scorpion Masqué stáhnout dvě nové výzvy Tough zombies a Zombie swarm. Každá z nich obsahuje 3 možnosti, jak získat trofej. Celkem na vás tedy čeká ještě 6 výzev. Toto rozšíření bohužel není k dispozici česky, nicméně to není nic, co byste s google překladačem nezvládli.

Pro úplné fajnšmekry čeká na stažení také zombíkovský instagramový filtr 😀

Pokud si rádi do hry pořizujete různá vylepšení a máte přístup k 3D tiskárně, je možné si stáhnout model a vytisknout si pěkné miniatury postav, které vaší hře dodají zase trochu lepší šmrnc.

Co si zapamatovat před prvním hraním?

– Na začátku každého kola musíte vpustit zombii do budovy za pomocí hodu kostkou.

– Počet zombií na jednom poli není omezen, jakmile však jejich počet dosáhne 3, hrdinové již nemohou do místnosti vstoupit a musí jít okolo. Pokud by se v takové místnosti hráč nacházel, musí se okamžitě přesunout na jiné možné místo.

– Pokud zombie přijde na místo, kde se zrovna nachází hráč, není automaticky odstraněna. Hráč se však může rozhodnout namísto pohybu zůstat v místnosti a vyhnat zombie z dané lokace.

Hra v sobě určitě skrývá mnoho hodin zábavy a po dohrání legacy kampaně je možné hrát i jen tak s libovolnou kombinací nasbíraných pravidel.

A ještě drobný tip na závěr: pokud jste sběratelé, co nedovedou nic vyhodit, nebo máte v plánu v budoucnu hru poslat někam dál, použité obálky je možné skladovat pod plastovým insertem

Zombie Kidz: Evoluce
Zdroj: ADC Blackfire

Zombie Kidz: Evoluce

Vydavatelství: ADC Blackfire Entertainment

Autor: Annick Lobet

Český překlad: Gamerock Studio, s.r.o.

Počet hráčů: 2-4

Minimální věk: 5+ (podle recenzenta)

Délka hry: 15 minut

Jazyk: jazykově nezávislý (pravidla čeština)

Cena: od 500 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
zombie-kidz-evoluce-zombie-prichazeji-vsichni-do-zbrane-tedy-pokud-je-vam-aspon-6-let+ napětí při čekání na další otevřenou obálku + vyvíjející se pravidla + krátká herní doba - pro vysvětlení pravidel z obálek je nutná asistence dospělého