Unor bílý – pole…dál nemá cenu s pranostikami pokračovat, protože zasněženému únoru nic nenasvědčuje. To ale neznamená, že nemůžete nastartovat svůj PlayStation a zalézt pod peřiny. Důvodů bude totiž zatraceně hodně. Především pojďme zmínit Bioshock: The Collection, Sims 4 nebo Firewall Zero Hour v rámci PS Plus, popřípadě zavzpomínejte na Theme Hospital v podobě novinky Two Point Hospital, nebo prostě vypněte a bavte se u jednoduché rubačky ze světa Darksiders s podtitulem Genesis.
Bioshock: The Collection
Když říkáme, že jsou v únorovém PS Plus tři hry, tak s vámi tak trochu nehrajeme fér. Těch her je tam totiž pět. V rámci Bioshock: The Collection, totiž najdete všechny tři díly této legendární akční hry, přinášející do žánru notnou dávku hutného příběhu. Všechny hry v sérii spojuje jedno slovo – retrofuturismus.
A právě ten vás provede, spolu s hutnou atmosférou, silným příběhem, který zkoumá filozofické a morální koncepty, a který vám nedá spát. První díl se odehrává ve fiktivní historii roku 1960, druhý pak v roce 1968. Zavedou vás do taktéž fiktivního podmořského města Rapture. Třetí díl je příběhem navázán na předchozí díly, ale odehrává se v roce 1912, ve městě Columbia.
Pokud by vás zajímalo, kde autoři nabrali inspiraci pro uhrančivý styl Bioshocku, tak první impulz přišel, když procházeli přes Rockefellerovo centrum a zahlédli budovu ve stylu Art Deco. Právě to jim uhranulo a zároveň si řekli, že akční hra z prvního pohledu ještě v takovém stylu neexistuje. Historie města Rapture, tedy lehce naráží na historii Johna D. Rockefellera, který se rozhodl z vlastních peněz dostavět budovu zvanou dříve GE, dnes Comcast, což je již zmíněný mrakodrap ve stylu Art Deco.
Touha mocného muže po stavbě mohutného architektonického triumfu navzdory osudu, je tím, co se promítá do příběhu Andrew Ryana. Kulturně politických inspirací ale bylo mnohem více, mimo jiné román 1984, Loganův útěk, přístupy Karla Marxe nebo Johna Stuarta Millse. Ale nebojte se, není potřeba se na sérii Bioshock připravovat jako na státnice. Důležitý je finální zážitek, který patří mezi to nejlepší, co můžete v herní historii najít.
Sims 4
Přijde vám vás život moc okoukaný a chtěli byste zkusit něco jiného? Pak jsou Sims 4 jasnou volbou. Ve své době revoluční koncept “simulace života” postupně zrál a zrál, až došel zřejmě ke své finální formě v podobě Sims 4.
Pokud by přeci jen ještě byl někdo, kdo Sims nezná, pak vězte že jde o hru, ve které z pohledu “boha” sledujete život svých simíků. Start se o jejich bydlení, potřeby, zaměstnání, vztahy, prostě život jaký známe. Samozřejmě (jak známe z komiksů) s velkou mocí přichází velká odpovědnost. Pokud se o jejich potřeby starat nebudete, simíkové budou chátrat. A to samozřejmě může být zábava pro jiný druh hráčů. Taková zlomyslná klasika hráčů je zazdění simíka v domě nebo odepírání potřeb v podobě jídla nebo hygieny. Inu, každý máme svůj styl a u Sims 4 se můžeme svobodně vyprofilovat.
Firewall Zero Hour
Poslední hrou v rámci PS Plus je specialita na VR. Konkrétně jde o střílečku z (doslova) prvního pohledu, kterou hrajete v multiplayeru. Hráči se dostanou do role tzv. kontraktorů, kteří přebírají zakázky od agentů zvaných Matka a Otec.
Každý kontraktor má jinou sadu schopností, které vám mohou pomoci ke splnění úkolu. Pokud jste vždy chtěli zkusit hraní na VR, toto může být vaše první vstupenka.
Yakuza 5
Pokud jste při zmínce o Yakuze 5 mezi novinkami pozdvihli obočí, tak ho zase spusťte dolů. Jde totiž o remaster, kterých se v poslední době objevilo jako hub po dešti. Na druhou stranu, některé hry, které vyšly (tak jako Yakuza 5) ještě v dobách Play Station 3, si ten remaster zaslouží. Není přeci fér, aby si dnešní hráči nemohli připomenout, jaký že zážitek měli možnost starší hráči zažít.
V příběhu narazíme na pět hlavních postav, tolik jich v žádném předchozím díle nebylo. Samozřejmě tu bude Kazuma Kiryu, hlavní představitel série, ale narazíte také na dvě postavy které byly již v Yakuza 4 – Shun Akiyama a Taiga Saejima. Předposlední postavou je navracející se charakter z dřívějších dílů, Haruka Sawamura a posledním pak Tatsuo Shinada, který má v pátém díle premiéru. Stále jde ale o převážně akční mlátičku, kterou doplňuje solidní příběh a toulky po městě. Pokud jste třeba hráli novější díly Yakuzy a rádi byste zabrousili do minulých příběhů, tak neváhejte.
Two Point Hospital
Když máte jako tvůrci hry jasný úmysl a jdete si za ním, občas je prostě fajn se s ním netajit a na rovinu to říct. V případě Two Point Hospital jde tedy o to, že je to brnkačka na nostalgii hráčů, kteří hráli v devadesátkách Theme Hospital. A víte co? Ono to bude fungovat. Alespoň to naznačují recenze PC verze, která vyšla minulý rok, na rozdíl od konzolové, který byla z důvodů problémové konverze pozdržena.
Nepůjde však jen o kopii v nové grafice. Základy zůstávají stejné, ale na nich je postavena svěží simulace nemocnice, která vás pobaví a zároveň potěší příjemnou grafikou. Pro milovníky Theme Hospital povinnost, pro nové nadšence stále kvalitní zábava, díky které uvidí, že jsou i jiné nemocnice, než ty „na kraji města“.
Darksiders Genesis
Hry ze série Darksiders jsme již ve Fantasymagu recenzovali. Tentokrát jde ale od tvůrců o úkrok stranou, neboť Darksider Genesis je nejen příběhovým pre-quelem a spin-offem, ale také žánrovým spin-offem, neboť jde o tzv. hack’n’slash rubačku.
Na výběr máte ze dvou hrdinů a potažmo také dvou stylů, neboť jeden holduje pistolím, druhý svému meči zvanému Chaos eater. V ideálním případě, kdy máte na hraní parťáka, si každý vyberete to svoje a vzájemně se doplňujete. Při dostatečném počtu zabitých nepřátel, dostanete speciální schopnosti, které vám opět pomůžou, ehm, zabíjet víc nepřátel. Ale o tom žánr hack’n’slash vlastně je.
Jen ať se hordy nepřátel hrnou a krev teče proudem. A bůh se smiluj nad vaším ovladačem, neboť zažije kruté časy vymačkaných tlačítek do aleluja. Pro milovníky série Darksiders povinnost, pro ty ostatní výborná příležitost ulevit mozku a prostě se bavit.