První jezdec apokalypsy se vzepřel mocné radě, do země zpustošené bojem mezi nebem a peklem vypustil sedm smrtelných hříchů a kvůli tomu se dostal do řetězů. Druhý jezdec apokalypsy je momentálně nezvěstný, a tak na scénu přichází jediný ženský jezdec se jménem zuřivost. 

Je to již nějaký ten pátek, co vyšel druhý díl série Darksiders, ve kterém jsme se chopili mocné smrti a obrovskou kosou zabíjeli desítky až stovky nepřátel a občas si troufli na nějaké to větší monstrum. Popravdě řečeno každý díl série je tak trochu jiný. 

Ve druhém díle se vývojáři více zaměřili na otevřenost světa, jeho průzkum a řešení hádanek. První díl zase nabídl uzavřené prostředí plné soubojů, jelikož jsme hráli za válku a ta bez pořádných soubojů samozřejmě nemůže být.

Třetí díl jde zase úplně jinou cestou. Stále se jedná o hack’n’slash, ale prostředí je uzavřenější než ve druhém díle, souboje jsou daleko obtížnější a i volba, do čeho investujete nasbírané duše, je velice rozhodující. 

Když jsme u žánru hack’n’slash, ten v poslední době nemá tolik obliby a velice málo herních studií jde touto cestou. Mezi nejznámější hry žánru patří například Diablo, Bayonetta, částečně lze za hack’n’slash považovat i starší díly God of War.

Ženská plná zuřivosti s touhou po moci

Jak jste jistě již postřehli, tak v novém díle Darksiders se chopíme dámské jezdkyně zuřivosti, která má za úkol pochytat a zneškodnit sedm smrtelných hříchů, vypuštěných jezdcem válkou. Každý z hříchů je převtělen do unikátního démona. Zuřivost přijme tento úkol pod podmínkou, že se stane vůdcem jezdců.

Rada jí dá podivného společníka v podobě přízraku. Jeho úkol je hlavně připomínat zuřivosti její hlavní cíl a být rádcem na cestách. Jezdkyně má svojí hlavu, dost často se nechá ovládnout svojí podstatou a vše by řešila zuřivým bojem. 

Charakter hrdinky je osvěžující a zajímavý. Dost často odsekává mocným bytostem i samotné radě, do ničeho si zkrátka nenechá kecat. Svoji zuřivost nezapře na bojišti a ani při konverzaci. Pro boj využívá svého mocného biče s čepelemi, sice se časem dostane i k dalším zbraním, ale jako byl pro válku meč, pro smrt kosa, tak pro zuřivost je bič osobní zbraní, se kterou strávíte nejvíce času. 

Na zemi probíhá válka mezi nebesy a démony, což zpustošilo zemi a lidská rasa je na pokraji vymření a všechny její pozůstatky jsou v ruinách. Po zemi spíše pochodují různé zrůdy, které bude zuřivost lovit pro jejich duše, jelikož právě ty slouží k vylepšování vlastností jako je síla, výdrž a magie. Dále je za duše možné vylepšovat zbraně nebo nakupovat předměty a hlavně krystaly sloužící k léčení. 

Pokud si na začátku hry zvolíte výchozí nastavení, čekají na vás velice tuhé boje a i ta nejzákladnější potvora ze začátku hry vás může velice potrápit. Nejedná se už o to umačkat a umlátit nepřítele, nýbrž o taktický boj plný přesně provedených útoků a úhybů. Umírat proto budete velice často, až to chvilkami bude připomínat spíše hru Dark Souls. Proto jsou třeba předměty sloužící k léčení velice ceněny. 

Spousta zbraní, ohně a zuřivosti

Hra nabízí i možnost zvolit si hack’n’slash režim, díky kterému se hra bude více podobat svým předchůdcům a souboje nebudou tak tvrdé. Může to však odnést vaše klávesnice s myší anebo gamepad. 

Ve hře narazíte i na několik hádanek a utajených míst, které vám díky zvědavosti a někdy i schopnosti někam doskákat přinesou nějakou tu výhodu. Dokonce můžete pomoci i lidské rase k přežití, najít všechny poslední živé lidi a poslat je ke stvořiteli, jenž se postará o jejich ochranu. 

Kromě mocného biče zuřivost využije třeba kladivo nebo ohnivé dýky. Časem se naučí i nějaké speciální schopnosti. Kromě proměny ve velkou zuřivou bestii, což postava umí již od začátku, přibude ohnivé inferno, kdy jezdkyně vymění svoji fialovou barvu vlasů za ohnivou hřívu a využije ohnivých útoků, anebo odolnost vůči ohni. Takže procházka žhavou lávou nebude žádný problém. 

Co se týče ovládání, to se velice podobá předchozím dílům. I když se ze začátku hraní může zdát tak nějak složité, po chvilce hraní vám vše padne do rukou a pak se budete pouze bavit.

Stejné je to i s grafickým zpracováním hry, které na dnešní dobu nevypadá nijak vábně, což na první pohled od hry může odrazovat. 

Ještě k tomu přidejte docela vysoké hardwarové nároky na PC srovnatelné s hrami jako je Battlefield 1, což je vzhledem k velikosti světa a grafickému kabátku docela podivuhodné. 

Další Darksiders do rodiny

Třetí díl perfektně zapadá k předchozím dvěma dílům. Hratelnost, ovládání, herní prvky i grafické zpracování jsou velice podobné. Bohužel si s sebou nese i neduhy jako je podprůměrná grafika, nevyužitý potenciál příběhu, chyby v ovládání a nepřesvědčivé cutscény. 

Hráči předchozích dílů rozhodně pocítí nostalgii, a protože podobných her příliš mnoho nevychází, hra si rozhodně zaslouží pozornost. Porážet velké démony a kosit desítky nepřátel v podobě různých monster, démonů, padlých andělů a při tom si občas vyřešit nějakou tu hádanku prostě baví.

Darksiders III

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Vývojáři: Gunfire Games

Lokalizace: bez české lokalizace