Gina Carano fired cover
Zdroj: Disney+

Populární herečka Gina Carano, kterou si fanoušci oblíbili jako Caru Dune v seriálu Mandalorian, dostala padáka od studia Disney.

Gina Carano 1
Zdroj: Disney+

Důvodem okamžitého propuštění byla prohlášení herečky, která zveřejňovala na sociálních sítích.

V těchto prohlášeních zpochybňovala nošení roušek, legitimnost voleb a nakonec přirovnala Republikány (stranu Donalda Trumpa) k Židům v nacistickém Německu, ve smyslu společenské šikany a ostrakizace.

Okamžitě vznikly dva tábory, jedni Ginu upřímně nenávidí a požadují její odchod pod vlajkou společného hashtagu #fireGinaCarano. Poté, co se tak skutečně stalo, se zformoval druhý, neméně početný tábor jejích podporovatelů, kteří požadují po společnosti Disney její setrvání v seriálu. Kdo má pravdu?

Předně je třeba říci, že studio Disney je soukromá společnost, která si může dělat, co chce. Může tedy i vyhazovat své zaměstnance (populární herce nevyjímaje), pokud usoudí, že pro její prospěch už nejsou přínosní (otázkou pak zůstává, proč už dávno neletěla Kathleen Kenedyová, která zničila Star Wars).

Nicméně: právo na svobodné rozhodnutí soukromé právnické osoby je nezpochybnitelné. Otázkou, a to velmi podstatnou otázkou je, kde je hranice pro vyhazov.

Za názor padáka?

Gina Carano 2
Zdroj: Disney+

Pro zaměstnavatele by měla být primárně určující kvalita práce, kterou pro ni její zaměstnanec odvádí, a ne to, co říká ve svém soukromí.

U herců je však problém v tom, že jsou vlastně součástí veřejného prostoru i ve svém soukromí, tedy každé jejich plácnutí na sociální síti je sledované velkým publikem, médii nevyjíme, a s mírou jejich popularity roste i váha jejich hlasu.

Toho si je velmi dobře vědomé i studio Disney, které se prezentuje jako rodinná, nekonfliktní a maximálně korektní společnost.

Pro její PR je tedy klíčové, aby všichni její spolupracovníci vyznávali podobné názory, či si ty odlišné alespoň nechávali pro sebe, aby se jejich vyjádření nepromítla i na vnímání mateřské společnosti. Tato politika je viditelná zejména v dnešní době, kdy veřejná společnost ve Spojených státech amerických je hystericky rozdělená na dvě strany a ty se navzájem upřímně a bytostně nenávidí.

Český pozorovatel těchto událostí nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou. Tuzemské hvězdy showbyznysu v mediálním prostoru prohlašují neuvěřitelné věci, některé dokonce vedou otevřenou vzpouru proti vládním nařízením, a na jejich kariéře se to neprojevuje.

Tedy, ve světě paralyzovaném pandemií koronaviru se to ani projevit nemůže, ale rozhodně jsme dosud nezaznamenali a pravděpodobně ani nezaznamenáme, že by produkční společnosti rozvazovaly smlouvy s herci či zpěváky, kteří otevřeně vyjadřují svůj názor, který není v souladu s politikou jejich zaměstnavatele.

Gina je k*áva, Cara je fajn

Gina Carano 3
Zdroj: Disney+

A tady je zásadní problém. Názor zaměstnavatele musí být stejný i pro jeho zaměstnance, pregnantně vyjádřené úslovím: „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“

To nelze nijak zpochybnit. Jenže platí to pro i pro soukromý život zaměstnance?

Podle mě ne. Pracovní a soukromý život musí být oddělený.

Já, jakožto konzument mediálního obsahu společnosti Disney a fanoušek Star Wars nezačnu po přečtení vyjádření Giny Carano nenávidět celý seriál Mandalorian.

Ano, pomyslím si o ní, že to je k*áva blbá. Její vyjádření byla hloupá, neinformovaná, emocionální, ale prostě pořád to je její názor. Ten tweet o srovnání Republikánů a Židů ve 30. letech byl za hranou a vyjadřuje absolutní neúctu k osudům milionů lidí i historii jako takové.

Herečka Gina Carano u mě klesla do bahna hlupáků šířících na internetu kraviny. Fiktivní postavu v pohádce pro dospělé jménem Cara Dune, kterou tato žena hraje, mám rád stejným způsobem. Copak na obrazovce vyzývá k nenošení roušek? Ne, prostě v seriálu je to Cara Dune a ta by tam taky měla zůstat.

Vyhazování z práce na soukromé názory je prostě totalita. Během vlády komunistického režimu v Československu byla ztráta zaměstnání běžnou praktikou útlaku a trestání obyvatel za politicky nevhodné názory.

V čem se liší tyto praktiky stávající situace v Americe? Způsob vymáhání politické poslušnosti za komunismu i nátlak na absolutní korektnost je ve výsledku úplně stejný.

Teror ve jménu dobra

Gina Carano 4
Zdroj: Disney+

Bojím se, že tento teror ve jménu dobra bude pokračovat.

Firmy obecně, nejenom Disney, jednají hystericky a vyhazují své mnohdy jinak prospěšné zaměstnance jen proto, že jednají jinak, než chtějí.

Tohle je špatně.

Snadno se to promítne i do jiných oblastí kultury, autoři přestanou psát určitě pasáže v obavě, aby jejich dílo vůbec bylo vydané, ze scénářů zmizí určité vtipy a narážky, komedie se omezí na počasí.

K čemu to vede? K naprostému strachu cokoliv říci, aby se náhodou někdo neurazil, neposlal udání a dotyčnému nezničil kariéru.

Povede to k naprosto plochým, opatrným dílům s nulovou invencí, která si budou podobná jak vejce vejci, kde nebude hlavním rozhodujícím faktorem kvalita díla, ale to, jak je hrdina uvědomělý.

Pokud jste četli normalizační romány, zjistíte, jak bestiální špatné to bylo.

Co by všem pomohlo? Klid v jednání a především respekt: respekt k soukromí jedince, respekt k lidem s názory, se kterými nesouhlasím, respekt ke svobodě každého jedince.

Společnost je silná, dřív nebo později se zformuje většina, která nechtěný element (názor, osobu) dříve ti později eliminuje. Nejhorší jsou tak aktivní fanatici, kteří chtějí prosadit změnu teď a klidně za pomoci násilí.

Neznáme podrobnosti, jestli Gina Carano dostala nabídku, že setrvá, pokud se omluví, nebo dostala vyhazovat jen tak z plezíru bez možnosti pokání.

Pro nás, diváky seriálu, to bude škoda, protože jsme si na její přítomnost zvykli, mnozí z nás měli Caru Dune rádi a těšili se na její další příběh v avizovaném seriálu Rebels.

Nezávidím PR oddělení Disneyho, které stojí mezi naštvanými lidmi za její názory a naštvanými diváky, kterým náhle odešla oblíbená postava.

Jenže postavu obsadí jiná herečka, seriál bude pokračovat a hlasití štváči a udavači ve jménu své pravdy a svého pojetí dobra zůstanou a budou „pomáhat“ dál.

A pokud jim firmy budou dál dávat za pravdu, jsme na nejlepší cestě do unylé, tiché společnosti s naprosto nudnou kulturou, která nikoho neurazí. Ale také nenadchne.