Máj je sice lásky čas, ale na nás hráče si jen tak nepřijde. Kdepak rozkvetlé třešně, my v květnu očekáváme postapokalyptickou pustinu, středověk v českém posázaví nebo prokleté rodinné dědictví. Předplatitelé PS plus se totiž mohou těšit mimo jiné natemnou adventuru What remains of Edith Finch, ale vychází také Rage 2, nebo královská edice Kingdom Come: Deliverance. Tak se na to pojďme podívat!

What remains of Edith Finch

Edith Finchová, je poslední ženou z rodu Finchů, prokleté rodiny, kde z každé generace všichni členové, až na jednoho, zemřou prapodivnou smrtí. Edith se nyní, po smrti matky, vrací do rodinného sídla ve státě Washington, které před lety opustili.

Prochází jednotlivé místnosti a z malých vzpomínek skládá obrázek o tom, kdo a jak z její rodiny zemřel. Každá smrt tvoří malou kapitolu ve hře a celý příběh se pak mění v celek. Vy, jakožto hráč, se ocitnete v roli hrdiny, který do rodinného sídla cestuje s Editiným deníkem v kapse a jdete po jejích stopách a zážitcích.

Hru měli na starosti chlapíci ze studia Gaint Sparrow, kteří se proslavili adventurou v podobném mysteriózním duchu – Unfinished Swan. Sami autoři hru popisují jako :“interaktivní zážitek, který vyvolává pocit, že jste narazili na něco krásného, ale zároveň ohromujícího…“ Při procházení hry uvidíte velice často kombinaci klasické grafiky a textu, vznášejícího se na nečekaných místech. Občas musíte prožít halucinace nebo sny postav a orientovat se v tom, co je realita a co fikce.

Mezi kousky které autory inspirovaly, patří například The Twilight Zone, Sto roků samoty, nebo dokonce Povídky Canterburské. Mezi mnoha cenami, kterými je hra obklopena, vyčnívají především cena za Best narrative na Game Awards 2017 a taktéž Best narrative na Game developers choice awards. Připravte se tedy na velice filmový a hluboký zážitek, zároveň ale nečekejte žádnou akčňárnu. PS controller si naopak můžete vymlátit u druhé hry v rámci PS Plus – Overcooked!

 Overcooked!

Jsme země, která miluje televizní kuchaře. Ať už jsme fanoušci Pohlreicha, Babici, nebo Herbáře, teď budete moci ukázat, jak jste vlastně na tom. A nebojte, nehrozí vám u toho říznutí nožem, ani slzy od cibule. U Overcooked!

Budete totiž sedět hezky v klidu na gauči a v lokálním multiplayeru smažit, dusit vařit a tak. Vžijete se totiž do role šéfkuchařů, kteří musí shromáždit ingredience, připravit je, uvařit a uklidit v daném časovém limitu. Situaci vám bude ztěžovat neustále se měnící podoba kuchyně, rozhozené spotřebiče a v pozdějších levelech i šílenější věci, jako třeba kuchyň rozdělená na dvě části, které se vezou na korbě kamionu.

Abyste jídla mohli vařit, musíte přeskakovat z jednoho na druhý a to ještě každý jede jinou rychlostí, takže nejde skákat vždy. Prostě bláznivina, u které bude potřeba velká dávka spolupráce, koordinace a plánování. Když nemáte plánování, dejte tam alespoň improvizaci.

Rage 2

Apokalypsa v růžové barvě, neměli jsme to tu už letos? Jasně, byl tu Far Cry New Dawn, který se nám moc líbil. Ale po Ubisoftu si to chce zkusit také Bethesda, v pokračování svého trochu pozapomenutého akčního RPG ve stylu Mad Maxe. Když už jsme u toho, v prvním dílu byla ta inspirace ještě ne tak okatá. Jasně, bylo to post-apo v poušti, kde jste mohli drandit v buginách. Ale teprve druhý díl to vzal skutčně od podlahy. Nebo to alespoň tak dle prvních trailerů a screenshotů rozhodě vypadá.

Příběh nás zanese do roku 2165, třicet let po událostech prvního dílu. Lidé konečně našli cestu k tomu, jak naši zdevastovanou planetu alespoň trochu oživit. Z jednotlivých regionů se postupně stávají džungle, tundra a další zdravé alternativy k vyprahlé poušti. Spolu s tím se však nezměnil drsný styl života, kde silnější bere co chce a slabší prosí o život. Nové úrodné oblasti se tak dostávají pod útok gangů a navíc se opět vrací Autorita, kterou známe z prvního dílu. Autorita je silná vojensko autoritativní síla, která se staví do role zákona a utváří život v pustině k obrazu svému.

Vy se pak postavíte do role Walkera, jednoho z posledních rangerů v pustině. Právě to, že rangeři postupně mizí a jsou utlačováni Autoritou, se Walkerovi pranic nelíbí. Poslední kapkou je pak přepadení od vojáků Autority, po kterém vezme Walker věci do svých rukou. Na pomoc mu budou také Nanotriti, molekulární robůtci, které mají rangeři vpravené do těla.

Těšit se pak můžeme na všechno, co nás bavilo v prvním dílu, jen prostě v hezčím a lepším obleku. Velký otevřený svět, souboje mezi vozidly, které můžeme do velké míry upravovat, mutanti, šílené zbraně, závody, dialogy, questy…

Kingdom Come: Deliverance Royal Edition

Kingdom Come není potřeba nikomu představovat, tuhle herní pecku z naší zemičky známe všichni. Pokud jste se k ní ještě nedostali, tak teď přichází vaše chvíle. Vychází totiž Royal edice, která obsahuje kromě základní hry také všechna dosud vydaná příběhová DLC – From the Ashes, The Amorous Adventures of bold Sir Hans Capon a Band of Bastards.

Čtvrté a poslední DLC A Woman’s Lot bude v edici přítomno pouze formou kódu, zatím nevyšlo a ještě si musíme počkat. I tak je ale sympatické, že už to nemusíte řešit a pro mě bude tato varianta ideální řešení. Sice nevím, kde na to vezmu čas, ale rozhodně to chci v herní knihovně mít!

Blood & Truth

Blood & Truth je VR střílečka s filmovým podtónem a vizuál tu bude hrát první housle. V Blood & Truth se postavíte do role Ryana Markse, vojáka speciálních jednotek, který se snaží zachránit svou rodinu před zločinným vládcem. V rámci dialogů budete moci provádět vlastní volby , abyste pomocí nich určili průběh příběhu. Až doposavaď nic zvláštního.

Avšak namísto tradiční střílečky, ve které se pohybujete a střílíte současně, se borci z London studia postavili ke zpracování střelby jiným způsobem, aby se lépe přizpůsobili tomu, že hra bude cílena primárně na VR sety. Místo toho tedy implementovali systém, ve kterém se pohybujete z místa na místo skokově. Vypadá to relativně podobně, jako VR tituly Time Crisis a Ghost Squad. S vývojem dokonce pomáhal člen britských speciálních jednotek SAS, takže se možná dočkáme i trošky realismu, ale nesázel bych na to. Doba hraní je odhadována na thruba sedm hodin, což je na VR titul dostačující.