Usínací sbírka pohádek cover
Zdroj: Fantasymag.cz

Usínací sbírka pohádek je „must have“ pro všechny milovníky animovaných filmů. Krátké příběhy, ve kterých jsou jako hlavní hrdinové obsazeny známé postavičky z filmů studií Disney a Pixar, zpříjemní dětem večerní usínací rituály.

Kniha je kompilací „tak akorát“ dlouhých pohádek, ve kterých se v roli hlavních hrdinů představí postavičky ze známých Disneyovských a Pixarovských animáků. A to jak z těch starších – Medvídek Pú, Mickey Mouse, Lady a Tramp nebo třeba Petr Pan, tak těch vonících novotou – Rebelka, Příběh hraček, Coco či Ledové království.

Usínací sbírka pohádek obálka
Zdroj: Nakladatelství Egmont

Všechny pohádky v knize mají jeden společný propojující prvek, kterým je téma nočního/večerního dobrodružství, jež všichni zažívají. Jednoduché příběhy v sobě často nesou ponaučení nebo radu, jak se vyrovnat s nepříjemnou situací.

Pú se zamyšleně otočil ke svému kamarádovi: „Myslím, že vím, jak ti pomoct, Prasátko. Co kdybys předstíralo, že jsi statečné? Možná tě to zaměstná natolik, že zapomeneš, že vlastně jen předstíráš.“

Tábornický výlet s Mickeym a jeho kamarády

Mickey a jeho kamarádi se vypraví kempovat. Každý z nich si vezme na starosti jeden důležitý úkol – Mickey balí stany, Goofy umí rozdělat oheň, Minnie s Daisy připraví večeři a Donald sežene baterky, aby si měli v noci jak posvítit.

Všichni se na výlet hrozně těší, jenže jakmile zaparkují u jezera, začne se objevovat jeden problém za druhým. Při stavění stanu zjistí, že Mickey zapomněl sbalit tyče. Kamarádi ho ale uklidní, že to vůbec nevadí, protože spát pod hvězdami je stejně o mnoho zábavnější.

Jenže když zapadá slunce, Daisy začne být zima. Goofy se nadšeně chopí iniciativy a všichni společně vyrazí do lesa na dřevo. Poté, co ho ale naskládají na ohniště, Goofy zjistí, že zapomněl sirky.

„To nic, Goofy,“ uklidnila ho Minnie. „Vlezeme si do spacáků a bude nám stejné teplo jako u ohýnku. Kdo má hlad?“

Když se ale kamarádi vydají pro piknikový koš, který nechali bez dozoru, zjistí, že si na jejich večeři pochutnala lesní zvířátka. Protože se začne stmívat, chce se před kamarády blýsknout alespoň kačer Donald, jenže není asi dvakrát velké překvapení, že do svých nových svítilen zapomněl přibalit baterie. Aby toho nebylo málo, zastihne naše kamarády v lese bouřka.

Usínací sbírka pohádek 2
Zdroj: Fantasymag.cz

Protože jsou zklamaní z nepovedeného výletu, shodnou se, že nejlepší bude vyrazit zpátky domů. Naštěstí Mickeyho po příjezdu napadne řešení, jak s přáteli i přese všechny komplikace strávit příjemný večer a využít všech dovedností, které se kvůli společnému výletu naučili.

Pepita a Dante v akci – blíží se další svátek Día de los Muertos

Hrdinové z filmu Coco nás opět zavedou do Říše zesnulých. Zatímco se všichni obyvatelé z domu Riverových připravují na největší svátek celého roku – Día de los Muertos – babička v kuchyni vyváří nejoblíbenější rodinná jídla, která u oltáře mohou ochutnat všichni ti, kteří je přijdou z Říše zesnulých navštívit.

Babička si ale uvědomí, že nezná nejoblíbenější jídlo papá Hectora a bojí se tak, že celý svátek bude pokažený. Miguela naštěstí napadne řešení a tak požádá Danteho a Pepitu – přízračné průvodce – aby papá Hectorovi doručili vzkaz. Ti na nic nečekají a vypraví se přes Květinový most hledat zesnulé členy Riverovy rodiny.

Znovu se tak setkáváme s tío Felipem a tío Victoriou, mamá Imeldou, ale i mamá Coco. Protože dokonalý Svátek zesnulých může proběhnout jen a pouze tehdy, kdy každý člen rodiny najde na oltáři své nejoblíbenější jídlo, musí Miguel vymyslet, jak babičce sdělit, co že to papá Hector nejraději jedl, aniž by komukoliv z rodiny prozradil své tajemství.

„Abuelito, a co chystáš pro papá Hectora?“ zeptal se Miguel zvědavě. Abuelita v úleku upustila dřevěnou vařečku. „Jej! Dios mío! Na toho jsem zapomněla. Vždyť ještě vloni jsem netušila, že budu muset chystat sváteční pokrm i pro něj.“

Krásné ilustrace na křídovém papíře

Kniha nadchne zejména předškolní děti a mladší školáky, hlavně ty, kteří postavičky z těchto filmů důvěrně znají. Než jsem měla děti, nechápala jsem, proč se ke každému animáku vyrábí takové šílené množství merche, teď už je mi to ale naprosto jasné. Každý plyšák, tužka, talířek nebo sponka do vlasů, která souvisí s jakýmkoliv dětským filmem nebo seriálem, je u nás mezi ostatními produkty jasný top.

Usínací sbírka pohádek 3
Zdroj: Fantasymag.cz

Proto se právě i Usínací sbírka pohádek stala okamžitě oblíbenou knihou, kterou jsme ze začátku projížděli stále dokola. V dnešním přetechnizovaném světě je někdy obtížné přesvědčit děti, že u knihy mohou zažít stejnou nebo ještě lepší zábavu než u televizní obrazovky či displaye, a právě takovéhle knihy to mohou pomoci zvrátit.

Kniha má příjemné grafické zpracování, krásně barevné ilustrace, velká písmena a jak už jsem zmiňovala, příjemnou délku pohádky tak akorát na dobrou noc. I když jsou příběhy přímočaré a mají většinou celkem průhlednou zápletku, děti baví a často si z nich mohou odnést i nějakou zajímavou informaci.

„Proč jsou vačice pořád tak ospalé?“ zeptal se Dupík. „Ale tak to vůbec není. Vačice jsou noční zvířata. To znamená, že přes den spí, večer se budí a teprve v noci ožívají. Jenže to zase spí zajíčci,“ vysvětlil mu tatínek.

Právě čitelná a velká písmenka z knihy dělají dobrou volbu i pro začínající čtenáře, kteří potřebují kratší a údernější texty s bohatými ilustracemi. Barevné Disneyovské obrázky zase ke knize připoutají i ty nejmenší, kteří čtený příběh vnímají spíše okrajově.

Křídový papír snese i trochu toho neobratnějšího dětského zacházení, i když pár listů je po několikerém přečtení i tak trochu natržených.

Velká písmena se perfektně hodí pro začínající čtenáře, jejich mladší sourozenci zase nepohrdnou barevnými a oku lahodícími ilustracemi.

Přestože se nejedná o žádné převratné literární dílo, dětem určitě udělá velkou radost a zabaví je minimálně na pár večerů.

Pokud potřebujete svého malého neposedu přesvědčit, že i čtení může být velká zábava, Usínací sbírka pohádek se vám v knihovničce určitě neztratí.

Kolektiv autorů: Usínací sbírka pohádek

Vydal: Nakladatelství EGMONT, 2022

Překlad: Petra Vichrová

Ilustrace: Disney Storybook Art Team

Počet stran: 272

Vazba: pevná

Cena: 399 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
75 %
Zpracování, cena
75 %
Styl a překlad
75 %
Cíl knihy, splnění
75 %
Dagmar Česká
Psavec. Máma. Milovnice postapo, zejména toho, které je plné rozpadajících se a chrčících zombíků. Autorka vůbec ne fantasy románu UTEČ!. Nadšený divák filmů a seriálů všeho druhu. Vášnivý čtenář. Když má pod prsty klávesnici nebo jakoukoliv jinou psací potřebu v ruce, život dává alespoň trochu smysl. Téma není důležité. Může si do občanky napsat před jméno Ing. arch. (i když to neudělala, protože byla líná donést na úřad diplom), takže nejčastěji produkuje naprosto normální slova jako chromatičnost nebo neprůzvučnost. Kdyby si mohla vybrat jakoukoliv superschopnost, chtěla by se vzdát spánku. To by snad mohlo vyřešit problém s neustálým nedostatkem času na všechny zanedbávané koníčky.
usinaci-sbirka-pohadek-nepostradatelny-pomocnik-rodicu-malych-nespavcu-plny-slavnych-disney-pohadek+ mnoho barevných a hezkých ilustrací + křídový papír + velká písmena + ideální délka pohádek + využití známých a dětmi oblíbených hrdinů + u některých příběhů poučné informace - některé příběhy jsou „šité horkou jehlou“, bez pořádné pointy