Pojďte studovat virtuální normalitu, finanční machinace, špionáž nebo temnou magii – na univerzitu. Ne, tohle (ne)jsou žádné Bradavice říznuté školou pro nadanou X-mládež. To si jen tvůrci remaku slavné hry Theme Hospital otevřeli dveře do nové dimenze a od medicíny pokročili ke vzdělávání.
Two Point Studios o sobě dali vědět v roce 2018, kdy představili Two Point Hospital. Ta se v mnohém inspirovala právě devadesátkovou nemocnicí, ale i když si odnášela hodnocení kolem 90 %, ruku na srdce – kdo zažil původní Theme Hospital, ani přes moderní grafiku a inovované ovládání nemůže verzi od Two Point považovat za zábavnější.
Jistě, dá se u ní ztratit pěkných pár hodin života, které ještě prodlužuje množství DLC, ale propichování hlav bylo zkrátka tehdy před lety nějak zábavnější než sundávání zaseklých hrnců z hlav dnes.
A teď je tu Two Point Campus. Kdybychom to chtěli hodně zjednodušit, místo vyšetřoven si představte učebny a místo pacientů studenty a jste doma. Jenže tak jednoduché to není.
V první řadě v nemocnici se snažíte lidí co nejdřív zbavit (ideálně jejich vyléčením, spíš než odesláním na onen svět), kdežto na univerzitě je potřebujete udržet co nejdéle – ideálně aby dostudovali a utráceli peníze svých rodičů nejen na kurzech, ale i v klubech a občerstveních. Vašich, samozřejmě.
Prosperita především
Začínáte jen s pár místnostmi: učebnou teorie, speciální třídou pro scientografii, toaletami, sprchami, ubytovnou studentů a odpočívárnou pro učitele. Jenže sotva se trochu rozkoukáte a postavíte onen bytelný základ, hra vám začne přidávat – a ještě knihovna, a ještě studentská kuchyňka, a ještě místnost pro doučování, pak přidáme nějaký ten další kurz… a už to jede.
Pokud jste hráli Two Point Hospital, princip hry vám nebude neznámý. Všichni musí být spokojení a vy musíte prosperovat. A protože učitelé nechtějí učit zadarmo a školníci nebudou uklízet jen z dobroty svého srdce, musíte vyvážit množství zaměstnanců, studentů, kurzů, které vaše univerzita nabízí, a překážek v podobě občerstvovacích stanic, které jim postavíte do cesty.
Zásadních rozdílů oproti nemocnici si všimnete brzy, už tak kolem druhé mapy. Nestačí postavit jednu ubytovnu, toalet také potřebujete daleko více a prostor, který budete neustále opakovat, nebude přeslavná kancelář praktika, ale místnosti pro studentskou zábavu. Kdo by chodil na univerzitu proto, aby se vzdělával?
Mikromanagement & makropřátelství
V Two Point Campus je kladen daleko větší důraz na vztahy mezi studenty, a tak se u každého dozvíte nejen to, jak mu to učení jde, ale i s kým kamarádí, kdo se mu líbí, do jakého patří klubu a co by si přál.
Ano, studenti vás bombardují svými požadavky jako třeba: chci obraz do učebny, chci speciální stůl do knihovny, chci stánek s hot dogy až po chci do specializované učebny vysoce specializovaný a extrémně drahý přístroj.
Všechny tyhle hračičky musíte nejdříve odemknout za speciální „měnu“, která se objevila už v nemocnici, a to Kudosh. Kudoše získáváte za plnění questů, přání studentů, zlepšování kampusu – zkrátka prosperita především.
Nutno podotknout, že některé z odemknutelných objektů mají opravdu zajímavou funkci, jako třeba „manželská“ postel do ubytovny. Ta slouží studentům, kteří spolu opravdu velmi blízce kamarádí, aby se mohli kamarádit ještě víc. Woohoo v jejich podání ale není nic 18+, prostě jen skáčou na posteli (to jen kdybyste se ptali, jestli hru můžete půjčit dětem).
Říkal tu někdo prázdniny?
Hra je rozdělena na akademické roky. Prázdniny vám nabídnou možnost upravit složení kurzů pro příští rok, zvýšit počet studentů v již probíhajících kurzech a tak nějak celkově si oddechnout před humbukem, který nastane, jakmile to zase vypukne. Ono „to“ můžete ovlivnit stisknutím tlačítka Start nového akademického roku. Každý rok trvá lehce přes půl hodiny, pokud se příliš nezajímáte o tlačítko Pauza a další, které umožní ovlivnit rychlost plynutí času.
Na konci roku proběhne klasické zhodnocení, kolik studentů vaši péči přežilo, kolik jste zabili – pardon, vyloučili – jaký je obecný prospěch a kolik peněz dostanete. Finance jsou v tuto chvíli důležité, protože se přece blíží nový rok a vy chcete tu krásnou nablýskanou učebnu robotiky se spoustou pultů, vybavení, 3D tiskáren…
Srovnání s nemocnicí se nabízí
Že se jedná o hru od stejných tvůrců jako Two Point Hospital, poznáte na první pohled – a to nejen díky nápadně podobnému názvu, který v sobě téměř neznatelně ukrývá název vývojářského studia.
Vesměs stejná zůstala také grafická podoba a stylově jednotná je také hudba a moderátoři rádia, kteří melodie přerušují svými více či méně vtipnými hláškami – tady se opravdu hodí znalost angličtiny.
Změn doznaly ovládací prvky a různá tlačítka, a to bohužel ne vždy k lepšímu. Ve výběru místností nebo samostatných objektů jsou naštěstí dostupné filtry, a dokonce i textové hledání, což nalezení konkrétního kousku značně usnadňuje. Jeho umístění do místnosti však není vždy až tak snadné, jelikož se někdy rozhodne, že se přichytí ke mřížce, nebo ještě lépe ke mřížce úplně jiné místnosti či chodby.
Odlišná je také stavba nové místnosti. Poprvé máme možnost přidávat okna do vnější fasády a pustit tak reálně více světla dovnitř a ne jen nechat lidi na chodbě okukovat dění uvnitř.
Okna však v některých případech nejsou zevnitř viditelná, a tak si při umísťování objektů onen světelný zdroj utěsníte nábytkem, nebo jste nuceni ho dokonce prodat. Lze však předpokládat, že tohoto brouka vývojáři snadno vyženou ještě před finálním spuštěním hry.
Co funguje viditelně hůř než v nemocnici, je úprava stávajících místností. Krkolomné ovládání neumožňuje snadno přepnout mezi režimem zvětšování prostoru a přesouvání objektů, a tak je mnohdy jednodušší existující místnost jako celek prodat a začít úplně znovu.
Kamera nemá úplnou volnost pohybu. Sice se můžete rozhodnout, z jak velké výšky a pod jakým úhlem svůj božský komplex uspokojíte, otáčení hrací plochy je však možné pouze do předem daných pozic. Objekty v místnosti lze taktéž ve většině případů nechat pouze rovnoběžně se stěnami, výjimečně pootočit o 45 stupňů.
Vzdělání dvanáctkrát jinak
Vzato kolem a kolem – ano, Two Point Campus je zábavná hra. Není však nijak inovativní ani přehnaně vtipná, i když se o to tvůrci očividně snažili. Samotné názvy přednášek hravě strčí do kapsy třeba Univerzita ve hře The Sims 2.
Pokus o zvýšení atraktivity lze najít v množství customizací, které hra nabízí. Profesor ve světle zeleném taláru? Stěny a podlahy barevné tak, až z nich přechází zrak? Pokud máte dostatek kudošů, klidně si poslužte. Každý kampus může být svým osobitým způsobem unikátní. A nebo se na tyhle úpravy vykašlete, hra bude fungovat úplně stejně.
Podobně jako u Two Point Hospital i zde v kampusu bude možné strávit pěkných pár hodin. Samotné pochopení všech herních principů vám zabere dobrých šest i více akademických roků, potom se naučíte, jak lépe řídit procesy, jak víc vydělat, jak mít hezčí a podnětnější prostředí, jak udělat všechny ještě šťastnější, zkrátka jak vybudovat „tříhvězdičkový“ kampus.
Každá univerzita nabídne nové možnosti studia. V právě vydávané verzi hry si vyzkoušíte řízení dvanácti vzdělávacích institucí, z nichž každá je zaměřená na jiný druh studia. Takže vlastně ano, když budete vědět jak, klidně si ty Bradavice postavte.
Two Point Campus
Vývojář: Two Point Studios
Vydavatel: SEGA
Vydání: 9. srpna 2022
Platformy: PC (Windows, Mac, Linux), Xbox Series X, PlayStation 5, Nintendo Switch