Two Point Hospital je budovatelská strategie z nemocničního prostředí, která chytne za zkornatělé srdce všechny “manažery”, kteří by rádi vzali do rukou osudy nemocnic a jejich pacientů.
Trocha z lékařské historie
Ehm, pokud jste starší a pokročilí, bezpochyby si pamatujete rok 1997, kdy na PC vyšla pecka Theme Hospital. Hra, která každého s trochou strategie a budovatelským duchem uchvátila svou originalitou, vzhledem, a hlavně pořádnou porcí zábavy.
Tahle hra byla i kladivem, kterým mohli majitelé PC a prvních PlayStation konzolí šikanovat své nešťastné kamarády, hrající na jiných platformách, a zcela pompézně se jí chlubit, protože jinde prostě nebyla.
V roce 2018 vyšel na počítače duchovní nástupce s názvem Two Point Hospital, což zmíněným hráčům, kteří přes deset let uvázli v nemocničním absťáku, umožnilo procitnout. No, a Léta Páně 2020 se dočkali i konzoloví hráči.
O dva roky později vychází Two Point Hospital ve verzi pro konzole a my jsme se dychtivě vrhli na Nintendo Switch, pro které jsme obdrželi navíc verzi Jumbo Edition s celým jejím nadstandardním obsahem.
O čem to hraní na sestřičky a doktory je?
O stavění, léčení, megalománii a neskutečné zábavě. Two Point Hospital je v podstatě simulace doktora Štrosmajera, který se z „Nemocnice na kraji města“ stal manažerem celosvětové sítě nemocnic.
Nebo si představte ministra zdravotnictví, který by řídil síť státních nemocnic…aha, sorry, tohle v naší zemi není zrovna dobrý příklad…
Každopádně, kdo nechtěl být jako malý lékař a jako starší manažer nemocnic? Vy? Ty taky? No, tak tady tím manažerem budete chtít být všichni, tomu věřte.
Začínáte pozvolna. Představte si sami sebe jako novopečeného manažera s ještě mokrým diplomem, který nastupuje do své první řídící pozice.
Něco, jako když plukovník Prymula byl ještě čerstvým desátníkem.
Dostanete svou první nemocnici, lokální, takovou tu malou, kde se pacient zná se sestrou i s doplňovačem papírových ubrousků na toaletách. No, toho tu vlastně dělá taky ta sestra. A nebo je to obráceně?
Každopádně, první nemocnice je skvělá na výuku. Už na první dojem, po prvních pár hodinách zjistíte, že Two Point Hospital je sakra komplexní hra. Začnete stavbou recepce, prvními vyšetřovnami, ale třeba i náborem prvních doktorů, asistentů nebo sester. A jelikož je prastará pravda, že nejhorší práce je vedení lidí, zde se to jen potvrdí.
S náborem zaměstnanců se stupňují jejich požadavky například na zázemí, odpočinkovou místnost a další. A ty musíte plnit, aby se zaměstnanci hezky věnovali pacientům, z nichž vám někteří mohou skončit v nemocnici na trvalo. Jako duchové.
Ale stejné je to s pacienty samotnými. Myslíte, že jim stačí jeden doktor, co je pošle na obhlídku do Pelhřimova? Chyba lávky, v tomhle případě spíš vozíku. O pacienty se budete muset také pořádně starat.
Stavět jim vyšetřovny na ty správné nemoci, poskytovat jim zábavu, aby se v nemocnici nenudili.
Bohužel jim nestačí jízda na pitevnu a zpět nebo diskotéka na radiologii, takže postupně budujete stojánky s novinami, kiosky se suvenýry, automaty s různými laskominami, herní stánky, automaty (hazard je metla, automaty nestavte do úzkých chodeb jinak se vám brzy celá nemocnice ucpe gamblery), různá pítka a fontánky, ale přinesete pacientům i kulturu v podobě plakátů, obrazů, soch a dalších srandiček.
Celé to má jeden háček, a to omezení prostorem. Nemocnici a její vybavení a místnosti nemůžete stavět, kde jen chcete.
Stejně jako každá místnost má svou minimální rozlohu a minimální vybavení, půdorys pro stavbu nemocnice je také jasně definovaný.
A i když můžete většinou nějaký ten pozemeček přikoupit, brzy poznáte, že více a větší v tomto případě neznamená lépe. Spíše znásobení problémů.
Koneckonců Two Point Hospital bude mít rád i každý pracovník BOZP, jelikož se tu vyřádí s umístěním hasících přístrojů, kartoték a košů na směsný i recyklovaný odpad. Ono když vám chytne ošetřovna s pacientem uvnitř, tak to zrovna vaší reputaci jako manažera (ono hlavně nemocnici) nepomůže.
Celý proces náboru zaměstnanců je zpracován velmi přehledně a jednoduše, ale i tak poskytuje dost prostoru pro prvky strategie. Každý zaměstnanec má svou charakteristiku a vlastnosti.
V nemocnici, kde každý druhý obyvatel okolí trpí bludy a psychiatrickými problémy, budete především potřebovat cvokaře, takže budete hledat hlavně doktory s touto specializací. A jednotlivé specializace jsou rozděleny dle stupňů (1, 2, 3).
Dle schopností a kvalit si za daného zaměstnance také zaplatíte. Logicky, zkušený matador, co předepisuje rohypnol a xanax jak na běžícím pásu, vás bude stát víc než holobrádek, který vám při schizofrenii klepe kladívkem na koleno pro zjištění reakce reflexů.
Ale i v náboru zaměstnanců lze taktizovat. Přijel vám zájezd cvoků a vy je potřebujete odbavit? Koupíte rychle kvalitní posilu bez ohledu na peníze.
Máte čas a pečlivě si budujete svou nemocnici Na kraji skalního srázu? Pak můžete koupit mladého doktora, postavit školící centrum a postupně si tam kluky a holky vytrénovat na lékařské Avengers.
No, a následně vzteky překousnete klávesnici a upálíte myš na kapesním kahanu, když se onen vyškolený a opečovávaný doktor po sérii výhružek a varování rozhodne prostě odejít jinam.
Přeci, když máte nemocnici narvanou bandou potížistů, kteří neustále hulákají své problémy, musíte řešit ucpané toalety nebo stížnosti na předražené služby, nemáte prostě čas řešit nějaké zprávy o nespokojenosti někoho, koho si už ani nepamatujete. To je tak, když si postavíte nemocnici a začnou vám tam chodit lidi.
Postupem času, kdy splníte úkol v dané nemocnici, nebo chcete, jako já, mít všechny ohodnoceny plným počtem zlatých hvězd (už nemám kam ty diplomy na zdi dávat), tak vás hra posune k další nemocnici a vlastně vás nenásilně učí nové věci.
Z epidemie pacientů, kteří mají místo hlav žárovky se přesunete do kraje přeplněného klauny a jejich nemocemi, dál se dostanete k cvokům, kteří si myslí, že mají čtyři nohy, oháňku a štěkot je jejich řeč. No, a je tu i mimozemská nemocnice.
Obézní obsah v Jumbo Edition diagnóze
Two Point Hospital v Jumbo Edition verzi oproti standardní verzi obsahuje čtyři rozšíření (DLC) – Bigfoot, Pebberley Island, Close Encounters a Off the Grid, dvě sady extra předmětů, spoustu místností do vašich nemocnic a více než stovku nových nemocí.
A právě díky DLC se vám jako zkušenému manažerovi nemocnic poštěstí léčit takové nemoci, kdy se z lidí stávají psi a nebo dokonce Frankensteinova monstra.
Všechna rozšíření jsou do hry zapracovaná takovým způsobem, že vlastně nepoznáte, co je rozšíření a co běžný obsah hry, což je super. Odpadá tak přepínání do nových dodatků hry, nečekáte, až dohrajete konkrétní část hry, aby se vám otevřely jiné, jen díky tomu, že jsou původně placenými expanzemi apod.
Grafika a ovládání na Nintendo Switch
Vizuál hry je příjemně cartoonový, připomene vám i původní Theme Hospital, ale hlavně, když dáte zoom až na maximální přiblížení na detail postav, tak si budete připadat, že sledujete další díl plastelínového Wallace a Gromita či Ovečky Shaun.
Ovládání je hodně jednoduché, na Nintendo Switch, kde jsem Two Point Hospital hrál, využijete všechny prvky ovladače naplno.
Ovladačem totiž neposunujete žádný kurzor, ale přímo kameru hry, kterou „scrollujete“ pohled do dění v nemocnici skrze displej konzole nebo obrazovku televize.
Do nabídek a menu se dostáváte přese kombinaci tlačítek. Celý systém ovládání je hodně intuitivní a dostanete se do něj za pár minut.
Najde se i pár zlomených končetin…
Two Point Hospital má i přes svou zábavnou stránku pár otevřených záděr.
Jakmile se dostanete do stavu, kdy vyděláváte těžké peníze (počkejte, až si pacienti budou stěžovat, že poskytujete moc drahé služby a nebo že prostě těch 100 dolarů za sušenku z automatu nezaplatí!), dojde zcela logicky k zaplnění nemocnice.
Pacienti vám budou okupovat všechny lavičky, vlastně vše, co jen lavičku připomíná, šílet kolem herních automatů, vytvářet nekonečné fronty před záchody a okukovat obsahy odpadkových košů. Zde se bohužel na konzoli dost hůře „trefujete“ na konkrétního pacienta nebo člena personálu, kterého potřebujete někam přemístit nebo o něm něco zjistit.
Dost často se mi stalo, že jsem na řešení ucpaného porcelánu přihodil nebohého kardiologa a nebo na školení o diagnostice nemocí posadil paní s nějakou obsesí.
Postavičky se prostě pohybují svižně jak mravenci v mraveništi, kde Ferda Mravenec vyhlásil sportovní hry, a ne snadno se zaměřují.
Během hry máte k dispozici poměrně dlouhé menu s nabídkou předmětů k vybavení nemocnice, ordinací a vyšetřoven. Bohužel to menu je dlouhé jak právě koupený toaletní papír a navíc obsahuje předměty, které jsou vám dostupné, ale i ty, jež si můžete za herní měnu koupit, či věcmi, co jsou vám prostě nedostupné.
Two Point Hospital nabízí poměrně dost statistik a analýz, takže tabulkoví mágové zde budou nadšeni.
Daleko méně je však rozradostní fakt, že skrze menu a tabulky se pomalu (na konzoli) budou probojovávat a speciálně na displej Switche si přiděláte lupu. Takovou tu velkou stolní, pro modeláře mikrominiatur.
Tady bohužel zoom nefunguje a na data budete mžourat jak z krtince čerstvě vypadnutý Krteček.
A poslední výtka se týká hratelnosti, která je sic skvělá, ale…
Jakmile „rozlousknete“ princip hraní – tj. přijdete na procesy, které vám hraní hodně usnadní, zjistíte, co postavit v každé nemocnici nejdříve, co nosí peníze, jak reagují pacienti, kam až můžete zdražovat, kdy budete ztrácet body reputace, čím uklidníte zneklidněné pacienty a nebo naopak vybudíte personál, tak se dostaví určitá repetetivnost ve hraní.
Prostě budete vědět co a jak a už to nebude taková legrace a možná se dostaví i tak trochu pocit nudy (i přes nové nemocnice, úkoly, nové nemoci nebo prostředí).
Jako ječné zrno nepřijemný je tu maličko pomalejší loading a ukládání pozic hry, ale nic, co byste nepřekousli (aspoň stihnete skočit nakoupit sousedovi z vedlejší vesnice).
Šťastný konec, ale ne na pitevním stole
Two Point Hospital je sakra povedená hra. Pokud znáte Theme Hospital, je pro vás tenhle duchovní nástupce povinností. A pokud ne, tak se nic neděje, budete nemocnice s nadšením stavět taky.
Hra vás totiž rychle vtáhne a naučí základní principy ovládání i fungování.
Můžete se ponořit do ladění nemocnice od koberců a barev stěn, až po složité vyšetřovny a nejlepší personál v této i přilehlé galaxii.
Zpracování na Nintendo Switch se hodně povedlo, hra se vesměs dobře ovládá jak na konzoli tak na televizi.
A sakra dobře se na všechen ten ruch na chodbách nemocnice, ve vyšetřovnách, lékárnách a odpočívárnách dívá.
Two Point Hospital zvládne poskytnout desítky hodin opakované (s delším odstupem) zábavy každému, kdo má v krvi aspoň trošku adrenalinu osedlaného strategií a budovatelskou touhou.
PS: Two Point Hospital nejspíš rozkmitá k tachykardii srdíčko každého hypochondra. Nemocí je tu opravdu hodně moc, takže inspirace k obvodnímu lékaři jistá.
Two Point Hospital: Jumbo Edition
Žánr: Strategická videohra
Vydavatel: Sega
Vývojáři: Two Point Studios, Red Kite Games Limited
Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One