The Elder Scrolls Online: Blackwoo cover
Zdroj: Bethesda Softworks

​Je čas otevřít starou skříň, oprášit magickou kápi, vytáhnout meč a trochu ho přeleštit. Vyměnit krystal v holi a vyklepat promáčkliny v lehce zrezlém brnění. Jo a také se podívat do starého alba s nadpisem “Oblivion”. TESO: Blackwood je tu a přináší nostalgii a nějakou novotu do Tamrielu.

​ZeniMax Online Studio nám opět po nějaké době servíruje novou kapitolu do světa TESO. Tentokrát se vrátíme do míst, kde se v roce 2006 našeho letopočtu odehrávala dobrodružství TES IV – Oblivion. Po několika letech máme tedy možnost projít si prostředí močálů a bažin v jiné éře.

The Elder Scrolls Online: Blackwood 1
Zdroj: Bethesda Softworks

​Události TESO: Blackwood se odehrávají zhruba osm set let před dějem TES IV. Velký záporák, deadrický princ Mehrunes Dagon, se snaží dát dohromady mocné artefakty (Ambitions). Ten kdo se jich zmocní, bude vládnout neskutečnou mocí, a vaším úkolem není nic jiného, než je schrastit dřív, než je čmajzne nějaký jiný zlosyn!

Potkáte se také se starými známými z Dark Brotherhood a občas hupnete do portálu. Ten vás vrhne do chřtánu Oblivionu a vy se tam budete moci postavit hnusákům z jiné dimenze a získat nový super loot! Oblivion portály jsou novým world event prvkem. Portály nejsou na mapě označené a to vede k podpoře starého dobrého objevování.

​V průběhu dobrodružství narazíte na pár nových postav a některé z nich jsou dostatečně originální a tedy lépe zapamatovatelné. Celkové zlepšení ze strany autorů je velmi znatelné (lépe napsané postavy, slušně zábavné dialogy a relativně bohatý děj) zejména, pokud bychom posuzovali nové dlc s předchozí kapitolou (Greymoor).

Po mapě jsou rozházené nové materiály, kytky, které se vás pokoušejí otrávit, sežrat nebo posekat, a pokud je chcete sebrat, musíte se kolem nich plížit. Zkrátka a dobře jste ve skvělém prostředí, které si říká o to být objeveno!

Takže co je nového?

Jako v předchozích expanzích, i zde se můžete těšit na novou lokaci, která je svým rozložením různorodá, vizuálně bohatá a nepůsobí monotónně.

The Elder Scrolls Online: Blackwood 2
Zdroj: Bethesda Softworks

Od Blackwoodu dostanete také standardní porci toho, na co jsme z TESO již zvyklí. Na mapě postupně můžete objevit šest nových delv (mini dungeony s obtížností ideální pro jednoho hráče), dva veřejné dungy (možné vysolovat s nějakým buildem a nebo naskočit k někomu, kdo se tam zrovna nachází a nechat se potahat), osmnáct dalších skyshardů (místa na mapě, za jejichž objevení získáváte schopnostní body) a šest nových worldbossů.

Nechybí ani nový trial (varianta wow raidů), který je pro dvanáct osob a je znatelně obtížnější než klasické dungeony.

​Noví kámoši na cesty

Blackwood přináší také nový prvek a tím je možnost companionů. Musím říct, že to je něco, na co jsem se já osobně těšil opravdu hodně. Po dokončení některých questů můžete získat dva nové společníky – Mirri Elendis (dps) a Bastian Hallix (tank a heal). Ti (stejně jako hráč) získávají zkušeností za splněné úkoly a zabité potvory, otevírají své speciální schopnosti a vylepšují je.

Hráči si své nové pomocníky mohou postavit tak, aby odpovídali jejich hernímu stylu (tank, dps heal). Zároveň je do hry přidané nové vybavení, které mohou obléci jen vaši companioni. Tyto předměty mají stejnou šanci na drop, jako ty, které mohou používat hráči.

​Nový přátelé kolem vás pobíhají, pomáhají vám s úkoly a občas trousí nějaké komentáře nebo hlášky. To ale není vše. U společníků si budujete loajalitu (roste spolu se splněnými questy). S rostoucími věrnostními body se postupně otevírají dialogové možností a nové postraní úkoly.

The Elder Scrolls Online: Blackwood 3
Zdroj: Bethesda Softworks

O loajalitu můžete i přicházet díky nevhodnému chování. Například pokud u sebe máte Mirri, můžete švihnout mrtvému boty, ale běda jak někoho „kuchnete“.

​To je hudba pro mé uši!

V každém single player dílu ze světa Tamrielu jsme zvyklí na skvělou hudbu. V případě online varianty TESO světa tomu tak vždy není. Musím ale říci, že Blackwood se opravdu povedl.

Asi ho nemůžeme přímo přirovnat k ikonickému soundtracku z Morrowindu, ale rozhodně se dá říci, že uspokojuje naše “nerd epic fantasy řežba” požadavky.
Ať už se plížíte nějakou kobkou nebo se zrovna řežete hlava nehlava s nějakým démonem, pokaždé vám hudba zařídí velmi příjemný prožitek ze hry.

​Takže zpět do Oblivionu!

TESO Blackwood je skvělým pokračováním ze světa Tamrielu a hráči se mohou těšit (po ne zrovna povedeném Greymooru) na 25+ hodin nového obsahu. Ten je nám servírován na staronovém, lehce nostalgickém podnose, který bude jistě oceňen i skalními fanoušky hry z roku 2006.

Systém companionů je obrovská nová funkce, která na první pohled sice působí jako podpora “solování”, ale ve skutečnosti je to spíš obrovské aditivum obsahu, který zpestřuje objevování nejen nové mapy. Nové prostředí působí živě díky “Oblivion” world eventům, vlastnímu rozložení a nádherné vizuální stránce. A ten trialek nakonec? Těšte se. Je to trochu hardcore!

Po delší době si budete užívat slušně napsanou kapitolu s fajn charaktery. Voice acting je sice trochu nedopečený, ale v záplavě nových věcí určitě budete ochotni tuhle drobnost přehlédnout.

The Elder Scrolls Online: Blackwood 4
Zdroj: Bethesda Softworks

TESO s novým dlc Blackwood si můžete zahrát na PC, Macu, Xboxu nebo PSku. Pokud si zaplatíte subscription, všechna předchozí dlc se vám otevřou bez nutnosti dokupování. Doporučený věk pro hru je 16+.

The Elder Scrolls Online: Blackwood

Vývojář: ZeniMax Online Studios

Vydavatel: Bethesda Softworks

Žánry: MMO, RPG, Střílečka, Bojová hra, Massively Multiplayer

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, macOS, Mac OS