To, co bylo jednou mrtvé, by mrtvé mělo zůstat, ale ne vždy tomu tak je. Znáte to, nebezpečný virus, který zemřelé nenechá v klidu a nutí je opět kráčet po zemi, bez myšlenek, bez emocí, bez pudu sebezáchovy. Jediné, co je zajímá, je koho nebo co sežrat. Na ochranu od armády či policie se spolehnout úplně nedá, jelikož i je postihne agresivní nákaza, takže nezbývá nic jiného, než popadnout pistole, brokovnice a vydat se na lov mrtvých.
Značka Resident Evil je známá převážně herní sérií, kdy první díl vyšel již na Playstation 1 a hned si získal srdce všech hráčů. U nějakého čtvrtého dílu nám začala kvalita trochu pokulhávat a jako spousta dalších větších jmen nedokázala držet krok s novou dobou, až se to opět změnilo u sedmého dílu.
Resident Evil 7 opustil zaběhlou rutinu, přinesl něco nového, svěžího a hlavně spousty zábavy či děsivých momentů. Po tomto úspěchu jsme se dozvěděli, že vývojáři si chtějí vzít na paškál starý dobrý Resident Evil 2 a předělat ho do nového kabátku. A vida, ono se to povedlo, i když předělání druhého dílu se neneslo v duchu povedené „sedmičky“. Ale i přes to tu máme starou hru v moderní podobě, jenž může držet krok s nejnovějšími tituly.
Stará hra v novém kabátu
Ony samotné remastery a remaky mají slušnou oblibu, ale kvalitou to není vždy příliš slavné. Capcom to udělal přesně, jak bych si to představoval. Vzal jeden ze svých nejlepších dílů a prostě ho od základu překopal, ale přitom skoro nic nezměnil. Co jsem teď napsal, může být na první dojem trochu zmatečně, ale ihned vysvětlím.
Vývojáři totiž zanechali stejné lokace, příběh, předměty, atmosféru, prostě vše, co dělalo Resident Evil 2 tak dobrou hrou. Jen odstranili statickou kameru za pohled z třetí osoby (tedy kameru umístili za rameno hrdiny), samozřejmě přidali pár věcí a vychytávek, jako jsou třeba zvuky odemykání, páčení zámků do ovladače PS4, což chválím vždy, jelikož i taková to drobnost dokáže více vtáhnout do hry.
Vzhledem k velkému úspěchu tvůrci přidali i tři menší DLC, o kterých si povíme na konci článku. A to je vlastně vše. Pokud jste fanoušky starého druhé dílu a máte chuť si užít příběh Leona nebo Claire, tak nemusíte ani vteřinu váhat a užít si hru v moderním kabátu.
Zbytek recenze bude spíše pro hráče, kteří neměli to štěstí a v roce 1998 si hru nezahráli nebo zahrát nemohli.
Hra se odehrává v částech jinak klidného amerického městečka Raccoon City, kde sídlí pozemní laboratoř organizace Umbrella, kde dojde k nehodě a nebezpečný virus se dostane mezi obyvatele města a mění je v nelítostné a nenažrané zombíky.
Putování světem plného zombíků, je snad něco lepšího?
Hned na začátku hry vás čeká volba postavy, za kterou si budete chtít prožít putování příběhem. Volba je mezi Leonem, což je nová policejní posila na místní stanici a Claire, jenž se vydává najít svého bratra, který je již zkušeným policejním důstojníkem a hlavní postavou z prvního dílu.
Každá z postav má trošku odlišný příběh, ale putuje stejnými lokacemi a řeší úplně stejné hádanky, jen drobné části, konce a motivace se liší. Takže volba je spíše o tom, kdo je vám sympatičtější a jakým zbraním dáte přednost, jelikož možné zbraně nalezené v průběhu putování se taktéž liší.
Leon se spoléhá na kvalitní pistole, brokovnici, útočnou pušku nebo plamenomet. Claire zase disponuje třeba revolverem, SMG, granátometem a samopalem. Po dohrání příběhu za jednoho z nich, samozřejmě můžete prožít příběh i za druhou postavu, a to jak v plné verzi (delší, ale skoro stejné jako v případě průchodu na poprvé), nebo zrychlenější možnosti.
Ta nabízí trošku rychlejší a těžší průchod všemi lokacemi, a tak si více vychutnáte drobné odlišnosti, ale osobně již mě druhá jízda nebavila tolik, jako ta první. Což je sice škoda, ale přeci jen se jedná pouze o remaster ze staré hry, takže tohle vývojářům nemůžeme tolik vyčítat.
S dvojicí hrdinů se podíváte na čerpací stanici před městem, poté na policejní stanici, jež nabízí spousty hádanek a prostorů na průzkum, následně do kanalizací a do pozemního komplexu.
V těchto třech lokací budete trávit nejvíce času a postupně zde překonávat překážky, zabíjet desítky zombíků, hledat náboje, zbraně, léčivé kytky, granáty, barikády do oken a další předměty umožňující překonání různých překážek. Zombíci jsou zde opravdu silní nepřátelé a na zabití i obyčejného mrtvoláka spotřebuje docela dost nábojů a jejich kousance jsou skutečně smrtelné.
Podobně jako v originálu se na spousty lokací budete muset vracet, protože hádanek a puzzlů je tu velké množství, a tak vám nezbývá než lítat sem a tam a postupně vše řešit.
S tím je spjatý i velice omezený inventář, což je hádanka někdy sama o sobě, jelikož se budete neustále rozhodovat, co zatím necháte ležet a co si vzít, nebo co si zrovna uschováte do truhly, která se nachází u každého psacího stroje sloužícího k ukládání postupu. Žádné automatické ukládání, jak ho známe z moderních her, nečekejte, hezky po staru si musíte doběhnout k jednomu ze zmíněných psacích strojů a tam si hru uložit.
Novinka v podobě bezplatných DLC
Krátce po vydání hry dokonce přibyla i menší příběhová DLC, ve kterých prožijete tři osudy obyčejných lidí ve stejných lokací, ale s více akcí a zombíků. Do rukou se vám dostane osud vojáka organizace Umbrella, unesené dívky, a nebo milujícího otce.
Buď si jejich osudy můžete projít v takzvaném tréninkovém režimu, kdy jediná snaha bude projít a přežít, jelikož v těchto mini příbězích na vás nečekají žádné pozice na ukládání a pokud zemřete, musíte celý příběh hrát znova, ale nebojte, jednotlivé příběhy jsou opravdu krátké. Druhá možnost je hrát hodnocenou hru a předhánět se s kamarády, kdo zvládne při vysoké obtížnosti projít příběhem rychleji.
Resident Evil 2 si zanechal ducha originálu a vývojáři pouze přivedli do staré hry pěkné grafické zpracování a moderní prvky, co se týče ovládání, využití možnosti konzolí, ale tím i zanechali nějaké neduhy z originálu. To nám ale zas tak nevadí, jelikož hra je pořád asi nejlepším remasterem, tak staré hry a ukázal směr, jak by tyto předělávky měli vypadat.
Resident Evil 2 (2019)
Platformy: PC, PS4, Xbox One
Vývojáři: Capcom
Lokalizace: bez české lokalizace