Ondřej

U Viktoriina jezera se sejde lev, krokodýl, gorila a nosorožec a hádají se, kdo je králem zvířat. Ne, takhle nezačíná vtip, ale pravidla karetní hry Kombo Afrika. Jako bioložka musím podobné hry vždycky ocenit, protože věřím, že jejich prostřednictvím děti získávají vztah ke zvířatům a přírodě vůbec. A taky je na krabičce DJ papoušek, takže to nemůže být špatný!

Ondřej "Nero" Sova: Kombo Afrika obalkaČtyři silná africká zvířata spolu soupeří o to, kdo se stane tím jediným africkým králem. Jejich úkolem je přesvědčit ostatní členy zvířecí říše, aby se přidali právě na tu jejich stranu. A o to se musí postarat právě dva, tři nebo čtyři hráči, pro které je tenhle minimalistický herní kousek od malého herního studia Loris Games určený.

A „minimalistický“ je rozhodně správné slovo. Ve hře Kombo Afrika na tebe totiž čeká prostě jen balíček parádně ilustrovaných karet (do začátku jich každý hráč dostane pět, po dohrání svého kola si jich znovu do pěti dobere) a několik žetonů určených k počítání bodů. Všechno ostatní je jen a pouze na tobě.

Jak to funguje?

Z jednoduché zápletky vychází i velmi jednoduchý princip celé hry: Zvířata, o jejichž přízeň se ucházíš, držíš v podobě kartiček na ruce a postupně je vykládáš na stůl do pomyslné herní plochy, která má rozměr pro 5×5 karet. Když se ti podaří sestavit kombo, tedy poskládat vedle sebe 3 a víc karet stejného druhu, shrábneš body a pokračuje soupeř. Kdo první docílí požadovaného množství bodů, vyhrál.

Každé zvíře má navíc schopnost, kterou můžeš využít – např. dolíznout další kartu, všechny karty zahodit a dobrat si nové, karta chameleona zas slouží jako žolík kopírující sousedící kartu. A právě ve využívání těchto schopností tkví hlavní kouzlo této jinak jednoduché hry – jak co nejlíp nakombinovat akce, aby vynesly co největší zisk. Hra díky tomu nutí plánovat jednotlivé kroky a procvičovat analytické myšlení hráčů.

Pojďte děti, budeme si hrát

Ondřej "Nero" Sova: Kombo Afrika crocKombo Afrika je od pohledu malá sympatická hra, která se svého křtu dočkala na letošním Gameconu v Pardubicích, kde ji spoustu dětí i dospělých nadšeně učil přímo její autor Ondrej „Nero“ Sova. Z mého pohledu je hra dokonalým ztělesněním toho, co bychom mohli nazvat jako „rychlá rodinná hra“.

I když na krabici na člověka svítí označení 10+, rozhodně bych se nebála hru naučit i mnohem mladší děti. Jedinou komplikací pro ně může být poměrně výrazné zastoupení náhody (která může být pro děti celkem frustrující) a z hlediska složitosti pak používání zvláštních kombinací karet. I to ale určitě rychle přijde do krve a hra se rychle zábavnou alternativou na příjemně strávený rodinný večer s malým edukativním přesahem.

Další velkou výhodou hry vidím v tom, že je možné snížit její obtížnost o schopnosti zvířat – jejich vynecháním rázem dostaneme hru pro tříleté dítě. Jak potvrdila má dcera, skládat vedle sebe stejná zvířátka zvládne i takovýhle prcek.

Jen žirafy nechceš

Ondřej "Nero" Sova: Kombo Afrika zirafaPojďme ale na samotné hraní. Měla jsem možnost zahrát si Kombo Afriku několikrát ve dvou lidech a moje pocity z odehraných partií jsou převážně pozitivní. Hra opravdu skvěle odsýpá a jedna partie se obvykle vejde do půl hodiny. Velkou předností Kombo Afriky je, že je opravdu zábavná i v těch dvou lidech, i když v tomto případě zvlášť platí, že si ji zahraje hlavně rodič se svým potomkem.

Nutno říci, že pro dva dospělé jsou na trhu – i v podobné kategorii – dozajista mnohem lákavější hry nabízející větší logickou či strategickou výzvu. Může za to také ta zmíněná náhoda, která dokáže hlavně zpočátku člověka pořádně zaříznout. Když na ruku dostanete samé žirafy a supy, kteří ne příliš výrazným způsobem ovlivňují vyložené karty, velkou parádu s nimi neuděláte.

Ve čtyřech lepší?

Několikrát se mi tak stalo, že si soupeř hned na začátku udělal slušný náskok, který se velmi špatně doháněl a díky kterému začínalo být už zhruba v půlce hry jasné, že vyhraje. Na druhou stranu – hra ve čtyřech by měla takový problém s největší pravděpodobností minimalizovat a být mnohem vybalancovanější, strategičtější a tím pádem zajímavější i pro dospělejší hráče.

Přes dětské téma i zpracování totiž rozhodně umí zavařit mozkové závity a dokáže být výzvou a potenciální rychlou karetkou pro nejrůznější turnajové hraní, což se ostatně ukázalo i na zmíněném Gameconu. Můj osobní problém s podobným typem her se tak týká ještě něčeho úplně jiného, a to míry kompetitivnosti. Sama totiž většinou upřednostňuji kooperativní hry, zvlášť když se pohybujeme ve světě her zcela nebo částečně určených dětskému publiku. Ale to už záleží na preferencích každého hráče.

Obrázky jak malované

Ondřej "Nero" Sova: Kombo Afrika boardPokud se mám krátce zamyslet nad samotným zpracováním hry, asi není moc co vytýkat. Zásadní bývají u těchto her – hraných často lidmi, co s deskovkami nemají moc zkušeností – pravidla. Ty jsou tady zpracované moc pěkně a je z nich patrné, že se jejich autoři zamýšleli nad jejich čtenáři, kterými dozajista nebudou jen dospělí, ale i děti. Fajn bonusem je pak to, že jsou pravidla dodávána dokonce ve třech jazycích – českém, slovenském a anglickém.

Ovšem pokud v něčem Kombo Afrika rozhodně vyniká, tak je to osvěžující a opravdu povedený vizuál. Jednotlivá zvířata hýří barvami a jejich autor (který je zároveň autorem celé hry!) Ondrej „Nero“ Sova ke každému přidal i nějaký ten vtipný prvek, který se hned tak neomrzí.

Dvě hry v jedné?

Ondřej "Nero" Sova: Kombo Afrika allCo napsat závěrem? Kombo Afrika obsahuje celkem 48 karet zvířat, 4 karty nápovědy (v nich jsou popsané jednotlivé schopnosti zvířat), 4 počítadla bodů a přehledná pravidla. A to je vše. Žádný hrací plánek, žádné figurky nebo záplava žetonů. Na dovolenou nebo třeba do restaurace k obědu naprosto ideální.

Po naskládání prvků do krabičky se vám navíc celá hra vejde do náprsní kapsy, s čímž se pojí ještě jedna zásadní výhoda: Kombo Afrika je totiž hrou dva v jednom. Když už by se zdálo, že vyhlášením vítěze končí, zjistíte s překvapením, že nová hra začíná.

A to tetris, když se snažíte všechny prvky hry naskládat zpět do té maličké krabičky.

 

 

Ondřej „Nero“ Sova: Kombo Afrika

Vydal: Loris Games

Rok vydání: 2019

Herní doba: 20 – 40 min

Počet hráčů: 2 – 4

Doporučený věk: 10+

Cena: od 251 Kč

Eliška Applová
Eliška sama moc nechápe, jak zvládá být tím vším najednou: larpička, bioložka, fotomodelka, improvizátorka, herečka, mamiňáč, manželka a videoblogerka. A teď nově i recenzentka. Fantasy, sci-fi a horor patří mezi její nejoblíbenější žánry, ulítává na počítačových hrách (Zaklínač), deskovkách (Scythe) a kvalitních filmech a seriálech (Battlestar Galactica). Dřív hodně četla, začínala na Hobitovi, Pánu prstenů, později se zamilovala do Zaklínače. V poslední době ji uchvátily audioknihy.