Pokémon Scarlet & Violet cover
Zdroj: Nintendo

Je to už víc než 26 let, kdy mohl hráč poprvé použít tuhle větu. Za tu dobu se technologie poněkud vylepšily. Pikachu a jeho kámoši už nejsou černobílí, navíc těch potvor už dávno není sto padesát.

Takže, přeskočme čtvrt století vývoje Pokémonů a jdeme rovnou na žhavou novinku: první tituly tzv. deváté generace – Pokémon Scarlet a Violet. Ten pokrok vám bude na první pohled patrný.

O pokémoní hře v otevřeném světě se mluvilo už na začátku letošního roku, kdy vyšel Pokémon Legends: Arceus. Tahle hra byla v mnohém speciální: poprvé jsme se přesunuli do historie a navíc nešlo o klasický scénář projít osm stadionů, porazit tým zlounů a vydat se do ligy.

Pokémon Scarlet & Violet 2
Zdroj: Nintendo

Tady šlo o výzkum, takže jsme s pokémony nejen bojovali, ale taky je pozorovali, krmili a chytali na tajňačku z křoví. Volný pohyb po mapě se tu však spíš testoval. Svobodu jste dostali pouze v rámci určité oblasti, kam jste se přenesli kurzorem po mapě.

Pokémon Scarlet a Violet jsou však prvními tituly, které nabízejí skutečně otevřený svět. Váš pohyb je omezený jen tím, co zvládá váš jezdecký pokémon. Ale to trochu předbíháme.

Volím si tebe… ehm… zubatá obludo

Začátek hry je více méně klasický. Právě jste se nastěhovali do nového domu, vydáváte se na dobrodružství a společnost a ochranku vám dělá nový a jinde nesehnatelný pokémon. Scarlet a Violet představují zcela nový svět, takže i tento počáteční výběr nabízí úplně odlišné druhy než v předchozích hrách.

Vaším novým domovem se stává menší kontinent, nebo snad větší ostrov jménem Paldea. Inspiraci našli vývojáři ve španělském a portugalském prostředí, takže mnoho názvů míst a pokémonů taktéž připomíná tyto románské jazyky. V počátečním výběru tak najdete travní kočku Spirigatito, ohnivého krokodýla jménem Fuecoco a vodního kačeřího parádníka Quaxlyho.

Vybaveni fungl novou školní uniformou se vydáváte do hlavního města Mesagozy, kde se nachází vaše Akademie. A hned na první pohled poznáte rozdíl ve verzích Scarlet a Violet. První vás totiž vybaví červenou uniformou Akademie Naranja (pomeranč), ve druhé budete v modro-fialové putovat do Akademie Uva (hroznové víno).

Pokémon Scarlet & Violet 3
Zdroj: Nintendo

Druhý zásadní rozdíl vás potká po cestě do školy – legendární pokémon této série. Najdete ho na krabičce hry, takže to nebude až tak překvapivé setkání. Nicméně pro Scarlet je to červený Koraidon, ve Violet fialový Miraidon. A tento specifický společník se stane vaší motorkou, plavidlem i letadlem. Ale to všechno postupně. Máte na to celou hru.

Pomoc, škola!

Akademie se nachází poměrně daleko od vašeho domu. Celých asi deset minut chůze, pět minut jízdy na vašem společníkovi, nebo pár vteřin letu vzdušným taxíkem. Proto musíte bydlet na koleji, to je přece jasné. Sotva se však stihnete ohřát na první přednášce, vyhlásí ředitel terénní průzkum, což pro vás znamená, že opravdu nebudete nejdřív třicet hodin sedět na přednáškách, než se budete moct vydat na regulérní lov.

Ještě před slavnostním opuštěním bran, do kterých jste jen před pár okamžiky zavítali, však dostanete hned tři úkoly, jakési tři stezky, po kterých se můžete na svém terénním dobrodružství vydat: sbírat odznaky ze stadionů a stát se šampionem, hledat kouzelné bylinky, nebo pronásledovat tým Star, který zde představuje jakousi obdobu Rakeťáků. Takže rozhodnutí je na vás – čemu se budete v této hře věnovat?

Nerozhodní si nemusí zoufat. Jedna cesta vám neuzavře ty ostatní. Naopak. Pro kompletaci hry stejně budete muset splnit všechny. Minimálně první dvě je žádoucí řešit tak nějak zároveň, protože jen díky odznakům vás budou poslouchat silnější pokémoni a jen díky bylinkám se bude váš Koraidon či Miraidon učit novým věcem. Třeba plavat, takže se pak dostanete do nových oblastí. A tým Star můžete řešit později, pokud chcete.

Pokémon Scarlet & Violet 4
Zdroj: Nintendo

V tom je krása volnosti této hry. Létat za pomoci vzdušného taxi můžete prakticky hned, takže po oblastech, kam se vám podařilo dojít a najít Pokécentrum, si můžete poletovat až do aleluja.

Tato volnost však přináší také jisté úskalí: může se stát, že se dostanete do oblasti, která pro váš současný tým bude prostě příliš obtížná. Teoreticky by k tomu dojít nemělo právě díky postupnému odemykání schopností vašeho cestovního parťáka, ale existuje pár způsobů, jak některé překážky obejít, takže si najednou stojíte v trávě a šup – sundá vás nejmenší pavouček, který je o patnáct, dvacet levelů nad vaším týmem.

Terastalizace… ať je to cokoli

Novinkou této generace je tak zvaná terastalizace a tera typy. Nyní už nestačí, že je pokémon ohnivý, elektrický nebo třeba jedovatý.

Pokud vás ve Sword & Shield bavily Dynamax a Gigantamax variace, terastalizace pro vás nebude takovým překvapením. Jednou za souboj můžete pokémona uvést do terastalizovaného stavu. Bude pak vypadat, jako by byl tvořený z drahokamů a z hlavy mu vyroste žárovka, obří diamant, nebo třeba kandelábr v závislosti na tom, jaký je jeho tera typ.

V terastalizovaném stavu je bytelnější, dává lepší rány, ale všechny jeho útoky a také slabiny a odolnosti jsou závislé právě na jeho tera typu. Největším překvapením je pak zjištění, že tera typ se nemusí nutně shodovat s běžným typem tohoto pokémona.

Pokémon Scarlet & Violet 5
Zdroj: Nintendo

Typickým příkladem je třeba Flying Tera Type Pikachu, kterého můžete získat, pokud si Scarlet či Violet pořídíte do 28. února 2023 a vyzvednete si Mystery Gift. Tento Pikachu je normální elektrický, ale v terastalizovaném stavu mu z hlavy vyraší balonky, které značí jeho tera typ „létající“ a bude také umět útok Fly.

Tyhle tera typy mění prakticky všechno, co jste měli v soubojích naučené. Že je ohnivý pokémon silný proti travnímu? To sice ano, ale jen do chvíle, kdy váš soupeř terastalizuje a na hlavě mu vyroste fontána. Ne, nikdy nemůžete vědět, proti čemu stojíte.

Je tam taky nějaký zádrhel?

Již dříve zmíněný Pokémon Legends: Arceus byl často kritizován pro svoji grafickou podobu. Ta byla do značné míry stylizovaná a svým způsobem připomínala Legend of Zelda: Breath of the Wild, akorát s plochými útvary, které měly tvořit větve stromů a trávu, což jste poznali z dálky, ale zblízka vypadaly… no prostě ošklivě.

U Scarlet a Violet se tvůrci očividně snažili některé grafické nedostatky napravit, ale přiznejme si to, nepříliš úspěšně. A je jen otázkou, jestli je hra zkrátka příliš robustní pro hardwarový výkon Nintenda Switch, nebo tak špatně optimalizovaná.

Je krásné, že při soubojích můžete volně otáčet kamerou, takže lze sledovat vlastního avatara, kterak komanduje tým, ale tráva pod nohama se vám rozpadá na kostičky. Pokud stojíte ve svahu, občas vám zmizí půda pod nohama úplně. V animacích si neplánovaně vyzkoušíte neviditelnost a pokud zrovna budete stát v oblasti, kam vrhá stín strom nebo nedaleký kopec, připravte se na pořádnou diskotéku, až budete lovit svůj nový přírůstek do pokédexu.

Pokémon Scarlet & Violet 6
Zdroj: Nintendo

Při rychlém pohybu se divocí pokémoni nestíhají vynořovat s dostatečným předstihem, takže se často zobrazí až v okamžiku, kdy je míjíte. Nebo do nich vrazíte. A pokud stojíte na místě, raději si moc neprohlížejte drobné postavy v dálce. Asi to měla být chůze, ale v mnoha případech připomíná spíš špatně naprogramovaného robota.

Hráči, kteří během prvních dvou dnů po zahájení prodeje už hlásili dohrání, navíc často hlásili bug s hudbou během souboje s elitní čtyřkou. Výsledkem je 1GB patch necelé dva týdny od vydání.

Jistý downgrade od Legends: Arceus pak vidím v nemožnosti chytit překvapeného jedince jen tak na blind, bez boje. Vlastně s nimi můžete pouze bojovat, nic moc jiného se dělat nedá. Moment překvapení vám dá jedno kolo k dobru, a to je vše. Krmení, plížení a lákání jsou zcela pryč, kraftění je zde zastoupeno pouze v oblasti TM, tedy útoků, které můžete pokémony naučit. Prostě si je vyrobíte z chlupů a prachu, které opadaly z lovených jedinců. Jo, to dává smysl. Absolutně.

Vidíte rudě nebo fialově?

Pokémon Scarlet a Violet jsou tradičně doplňkové tituly. Abyste vyplnili pokédex, je potřeba něco málo povyměňovat s majiteli té druhé hry, než máte vy, nebo použít Pokémon HOME. Pokud se přenesete přes bugy a grafické nesrovnalosti, hra je opravdu zábavná a troufám si tvrdit, že stojí za to objevovat rozdíly mezi verzemi.

Pokémon Scarlet & Violet 7
Zdroj: Nintendo

Scarlet vás přenese do historie, zatímco Violet do budoucnosti. V čem se liší Akademie Naranja a Uva? A co kdybych se nevydal nejdřív na západ, ale na východ? A kdybych si místo ohnivého krokodýla vzal toho vodního kačera? Otázek je spousta a mají jednoduché, byť poněkud dražší řešení – pořídit si obě.

Pokud pro vás grafika hraje prim, pak asi nezbývá než počkat. Nejdříve na patche, nakolik si s uvedenými problémy poradí, u hry tohoto rozsahu však spíš na silnější hardware od Nintenda.

A na závěr drobná poznámka pod čarou: hra nabízí i některé online funkce, které však lze provozovat, pouze pokud máte aktivní členství Nintendo Online. Výdaji na pořízení hry tak investice nekončí. O DLC se zatím oficiálně nemluví, ale jeden nikdy neví.

Pokémon Scarlet & Violet

Vydavatel: Nintendo, The Pokémon Company

Vývojář: Game Freak

Platforma: Nintendo Switch

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
72 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
pokemon-scarlet-violet-poprve-otevreny-svet-plny-pokemonu-a-vy-muzete-znovu-zvolat-bulbasaure-volim-si-tebe+ první skutečně otevřený svět pokémonů + svoboda pohybu + velké množství questů + novinka v podobě terastalizace a kombinace tera typů + zajímavě se doplňující dvojice titulů – opravdu velké množství grafických nedostatků – možnosti interakce s pokémony jsou proti předchozí hře snížené – využívání všech online funkcí vyžaduje placenou službu Nintendo Online