Pokémon Legends: Arceus cover
Zdroj: The Pokémon Company

Toužili jste vydat se do světa pokémonů, ale štvalo vás, že cesty vyznačené na mapě jsou úzké, omezující a tlačí hráče do téměř lineárního dobrodružství? Chytit Pikachu, porazit vrchního trenéra stadionu a pokračovat dál, cestou nakopat pár Rakeťáků…

S tímto konceptem se můžete rozloučit. Zahoďte své trenérské ambice porazit elitní čtyřku a vydejte se do světa Pokémon Legends: Arceus – první pokémoní hry s otevřeným světem.

Pokud vám někdy připadalo, jako byste spadli z nebe, ve světě Hisui je tomu opravdu tak. Jenom v pyžamu a s mobilem, který někde po cestě skrz časoprostorovou trhlinu změnil vizáž, se probudíte na pláži a nevíte nic.

Pokémon Legends: Arceus 1
Zdroj: The Pokémon Company

Naštěstí je tu pokémoní profesor Laventon, jehož neustále ztrápený, až plačtivý výraz a poněkud nepatřičná pokrývka hlavy ve vás vzbudí maximální podezření ohledně místa svého výskytu. Profesor vám nacpe asi tunu pokéballů a nechá vás chytit tři uprchlé pokémony – a ejhle, ono vám to jde! Jste učiněný talent a od teď budete pracovat pro Galaxy Team a jeho Survey Corps.

Ne, tady opravdu nebudete budovat svou partičku a chodit od stadionu ke stadionu. V této hře se stáváte průzkumníkem, který objevuje jak nové oblasti na mapě, tak také zkoumá chování a výskyt jednotlivých druhů pokémonů. Bojů si užijete dostatek, ale s ostatními NPC jich bude pomálu. A chytat pokémony lze i jinak než pouze soubojem.

Vše pro vědu

Vedle hlavní příběhové linie, které vévodí uklidňování vzácných pokémonů, kteří jsou jakýmisi strážci jednotlivých oblastí světa Hisui, je vaší náplní práce právě výzkum. Každý pokémoní druh je potřeba řádně prozkoumat, prověřit a vyplnit stránku Pokédexu.

Pouhé chycení už nestačí. Musíte s nimi bojovat, musíte je krmit, pozorovat jejich speciální útoky, chytat velké či malé jedince, chytat je tak, aby vás u toho neviděli – každý druh má svoje vlastní úkoly, které je třeba splnit.

K tomu vás na začátek profesor Laventon vybaví prvním parťákem. Jak je zvykem v pokémoních hrách, dostanete na výběr mezi vodním, travním a ohnivým kamarádem. Není však bez zajímavosti, že se zdejší nabídka neomezuje na jeden region, nebo chcete-li jednu původní generaci. Dostanete totiž možnost vybrati si buď Cyndaquila (Johto, druhá generace), Oshawotta (Unova, pátá generace), nebo Rowleta (Alola, sedmá generace).

Pokémon Legends: Arceus 2
Zdroj: The Pokémon Company

Už samotný Arceus, podle kterého je hra pojmenovaná, pochází ze čtvrté generace her (Sinnoh), a tak je jasné, že se Pokédex bude plnit velmi zajímavou směsicí druhů.

Ve hře můžete potkat 265 pokémonů z celkového počtu téměř 900, kteří byli do dnešního dne „objeveni“. Sedm z nich je úplně nových, 16 druhů má jiný vzhled než v ostatních hrách a přibyly dvě nové evoluce.

Třeba takového Growlitha s pozměněným účesem a vousy jsem téměř nepoznala. Naopak dřevěného Voltorba mohou znát i hráči Pokémon GO, jelikož se v době vydání Pokémon Legends: Arceus objevoval v rámci speciálního eventu i v této mobilní verzi.

Čím víc Pokémonů chytíte a čím více je váš Pokédex zaplněný, tím víc bodů za něj dostanete. A jsou to právě tyto výzkumné body, které vás posouvají na vyšší úroveň, v tomto případě Rank, který je obdobou získávání odznaků v původních hrách.

Výše Ranku totiž určuje, jak silní pokémoni vás budou poslouchat a jaké pokébally budete moct používat – a tím se vám odemykají nové možnosti lovu.

Chyťte je (skoro) všechny

Hlavní změnu v chytání pokémonů můžeme najít právě v tom, že není vždy potřeba vyvolávat souboj. pokémony potulující se po krajině ve většině případů vidíte, takže se můžete zařídit podle toho, co zrovna váš Pokédex potřebuje.

Pokémon Legends: Arceus 3
Zdroj: The Pokémon Company

Naprosto legitimním způsobem lovu je skrčit se do trávy a počkat, až k vám váš vysněný exemplář bude zády. Potom mu hodíte pokéball do zad a pokud to klapne – a tím „to“ myslím doslovně onen pokéball – získáte navíc body za chycení, aniž by si vás dotyčný všiml.

Další body navíc vás potom čekají za ulovení Alpha Pokémona, což jsou velcí a výrazně silnější jednotlivci s výrazně rudýma očima, na které můžete v krajině narazit. Často vás potrápí, protože budou klidně o dvacet, třicet levelů silnější než jejich smečka v okolí, ale pokud je potom přidáte do své party, získáte neocenitelného spojence pro své toulky.

Pokébally nekupujete, nýbrž „kraftíte“ z toho, co najdete v okolí, stejně tak veškeré léčivé prostředky, návnady a cokoli, co si hra zrovna usmyslí, že potřebujete. Cesty po okolí tak občas vypadají jako slalom mezi rozzuřenými balvany spojený se sbíráním pórku.

Pokémon Legends Arceus je, jak se domnívám, první hra, kde je v ohrožení i samotný avatar hráče. Zatímco dříve vás hry prostě nenechaly spadnout nebo se utopit, tady nejen, že je možné se zřítit ze skály, ale také volně se pohybující pokémoni si na vás mohou vybít svůj vztek, že je rušíte.

Nenosíte však žádné healy pro sebe, obvykle stačí se nějakou dobu znovu nezranit, podobně, jako je tomu třeba v Call of Duty. Pokud však dojde k vašemu vyřazení, probudíte se v nejbližším kempu.

Ani kompletní vybití vaší party pokémonů vás však automaticky nevrátí do kempu, jen potom musíte hodně rychle utíkat a za nejbližším kamenem léčit své svěřence. Nebo použít teleport.

Pokémon Legends: Arceus 4
Zdroj: The Pokémon Company

Přeskoč, přelez, ale neutop se

Právě padání ze skal a do řek je jedním z nešvarů této hry. Jako hráč jasně nepoznáte, jestli do dané oblasti můžete, jestli vás tam hra chce v danou chvíli pustit. Někdy vám to naznačí náhlým nárůstem úrovně pokémonů v krajině, jindy prostě stojíte u řeky a říkáte si: „Tak můžu na druhý břeh, nebo ne?“

Odpověď bude ne. Stejně tak lezení po kopcích a skalách je vyloženě nešťastné. Někdy pomůže nasednou na jelena a vyskákat, jindy se ale budete muset spolehnout na to, že vám hra tuto cestu později zpřístupní třeba nějakým novým pokémoním pomocníkem, na což většinou dojdete poté, co ztratíte pár desítek minut hledáním cesty nebo neustálými pády. Z grafiky to totiž obvykle nepoznáte.

Když už jsem naťukla tu grafickou stránku, při prvním pohledu na Pokémon Legends: Arceus vás pravděpodobně napadne, že tohle už jste někde viděli. Máme totiž před sebou vizuálního příbuzného The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Při pohledu na velké celky je to prostě wow. Ta stylizovaná grafika bez přehnaných chibi prvků k této hře sedí. Dokonce ani pokémoni samotní ve většině případů nevypadají jako plastové hračky do vany – hýbou se a skutečně útočí.

Při detailním pohledu vám ale dojde, že tady něco nesedí. Vlasy se při pohybu nevlní jako vlasy, ale spíš jako želatina, koruny stromů jsou tvořeny velkými překříženými plochami s texturou listů, o skalách raději ani nemluvě.

Pokémon Legends: Arceus 5
Zdroj: The Pokémon Company

Přitom jiné grafické prvky jsou vyloženě zábavné, například pohyb kamery kolem bojujících pokémonů. I vy jako hráč se můžete během souboje přesouvat a když si stoupnete špatně, schytáte to.

Oblek nebo kimono?

Své postavě můžete měnit oblečení, barvu očí a účes, přičemž všechny úpravy se bez problému promítají do veškerého dění ve hře, a to včetně příběhových cut-scén.

Hra obsahuje velkou spoustu drobných detailů a novinek, které nechám vašemu objevování. Ještě jednu historickou souvislost bych však ráda zmínila.

NPCs jsou na začátku hry pohoršeni vaším tričkem a šortkami a nafasujete oblečení, které vypadá jako cosi japonského z předminulého století (dívčí postava včetně příšerného šátku na vlasy). Také většina postav ve hře je oblečená tradičním japonským způsobem.

Když potom ve hře několikrát narazíte na slovo Sinnoh a místa jako Solaceon Ruins, Snowpoint Temple nebo Mount Coronet, začnou vám docházet souvislosti – ale to pouze pokud jste obeznámeni se světem her Brilliant Diamond a Shining Pearl, které jako remake pro Switch vyšly na podzim roku 2021. Společně s Pokémon Legends: Arceus tvoří dárek fanouškům k 25. výročí vydání prvních her s názvem Pokémon.

Něco nového pro malé i velké

Arceus velmi zajímavým a zábavným přírůstkem mezi pokémoní hry. Přináší nové prvky, které sympaticky roubuje na to, co dlouholetí hráči už znají. Pro nováčky není hra přehnaně těžká, pro veterány zase moc snadná. Obtížnost se mírně zvyšuje tím, na co všechno si musíte přijít sami, protože vám to hra neřekne.

Pokémon Legends: Arceus 6
Zdroj: The Pokémon Company

Hlavní souboje ale na druhou stranu obsahují jakýsi záchranný systém, takže je nemusíte v případě neúspěchu zkoušet stále dokola od úplného začátku.

Dohrání hlavního příběhu vám zabere mezi 20 a 30 hodinami, samotné zkoumání světa, výzkum pokémonů a side questy vám však mohou prodloužit herní zážitek na mnoho dlouhých zimních večerů.

Arceus je pouze single-player záležitostí, avšak s možností měnit pokémony a herní věci s ostatními hráči přes internet. Kooperativní mód ani možnost soubojů s živými hráči v této verzi nenajdeme. Možná zatím. Kdo ví, jaké updaty hra v budoucnu přinese.

Pokémon Legends: Arceus

Vydavatel: Nintendo, The Pokémon Company

Platforma: Nintendo Switch

Datum vydání: 28. 1. 2022

Žánr: RPG

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
pokemon-legends-arceus-vydejte-se-poprve-lovit-pokemony-do-otevreneho-sveta-plneho-dobrodruzstvi-vedy-a-prekvapeni+ první otevřený svět Pokémonů + vhodné pro nováčky i pro zkušené trenéry + hra nevodí hráče za ručičku + hromada detailů pro objevování - po nějaké době monotónnost - občas nešťastné nastavení kamery - grafika v detailu - ne zcela user friendly logika světa