Časy jsou kruté a bude ještě hůře. Vlci se vrhli na torza těl nemrtvých a krátce na to jiskra v jejich očích pohasla. Z huby jim začala kapat našedlá pěna. Pomalu, ale jistě se začali otáčet směrem k městu. Instinktivní strach zmizel. Lidstvo čeká těžká zkouška a zachránit ho mohou pouze stateční hrdinové!

V březnu roku 2016 spatřilo poprvé světlo světa rozšíření populární hry Zombicide – Wulfsburg. O dva roky později v září jsme se dočkali české lokalizace, kterou nám přinesl ADC Blackfire entertainment s.r.o. Pojďme tedy společně nahlédnout pod víko a zjistit, co nás uvnitř čeká.

Nádherná krabice připomínající po otevření sáček brambůrků

Stejně jako základní hra (psali jsme o ni zde), tak i rozšíření se honosí nádhernou, komiks připomínající grafikou, jež prochází napříč celým obsahem. Bedna Wulfsburgu vás tedy zaujme již na první pohled a člověk je plný očekávání. To ovšem poměrně rychle splaskne, neboť dobrá polovina vnitřního prostoru je pouze vzduch.

Byť to sice není na první pohled vidět, tak pod všemi pořadači, jež se v krabici nacházejí, je několik centimetrů pusta a prázdna. Vraťme se však zpět k obsahu. 

První věc, která bezpochyby přitáhne váš pohled, je sada nových figurek. Smečka vlků čítá rovných jednadvacet kusů ve třech různých provedeních, propracovaných do nejmenších detailů. Celou zombie partu pak uzavírá velký monstrvlk, který ve hře funguje jako obdoba zrůdy.

Mimo armádu nemrtvých najdete rovněž čtyři další postavy, a to včetně plastových podložek, rozlišovacích podstavců a kolíčků pro vyznačení nabytých dovedností a životů.

V rozšíření nechybí ani dva mapové díly, které přidávají nový prostorový element, jímž je věž, a dále pak doplňující sada karet aktivací a vybavení. Jako poslední naleznete novou příručku s výkladem pravidel a s deseti novými scénáři, jež vás postaví před nové výzvy. Některé stojí opravdu za to!

Vlčí smečka na lovu!

Jen co se první hordy nemrtvých prohnaly městem, ozvalo se z dálky zlověstné vytí. A pak další a další. Morrigan vyběhla na vrchol nedaleké věže a přeletěla horizont rychlým pohledem. V dáli na stráni za městskou hradbou viděla v záři zapadajícího slunce desítky tmavých stínů. Blížily se rychle k bráně, kterou již však neměl kdo zavřít. Čekala je dlouhá noc.

Novým zásadním elementem, který Wulfsburg přináší, jsou již zmiňovaní zombievlci. Ti mají rovnou tři akce během fáze nemrtvých, což z nich činí velice nebezpečné jednotky. Když k tomu připočítáte ještě fakt, že v pořadí cílů pro střelecký útok se nacházejí až na předposledním místě, pakliže se jich objeví na mapě více, můžete mít zaděláno na pořádný problém.

Pokud jste měli v základní hře potíže se zrůdou, věřte, že monstrvlk vám na klidném spaní moc nepřidá. Rovněž i on se totiž smí pohybovat či útočit až třikrát za kolo a když budete mít opravdovou smůlu, dorazí hned při prvním objevení zombií, poté co někdo dosáhne žluté úrovně.

A co teprve takový monstrvlk se zrůdou v těsném závěsu? To je panečku roštovačka. Dračí žluče nebylo nikdy dřív tak potřeba!

Hra se díky tomuto stává mnohem více dynamická a často budete nuceni měnit strategii doslova obratem.

Kavalerie je na cestě

Již v pravidlech pro základní hru jste si mohli všimnout odstavce, jež zmiňuje hru ve více než šesti postavách. Konečně tak máte možnost si to vyzkoušet (pakliže jste si proaktivně nekoupili nějaké anglické rozšíření či doplňkovou sadu). Za každé dvě postavy, které přidáte nad rámec standardního počtu, umístíte na herní plán jednu oblast objevení navíc.

Tohoto lze využít buďto pokud vás sedí u stolu více, nebo když si chcete hru trochu okořenit. Zde však záleží na konkrétním scénáři. Jsou takové, u kterých dvě postavy navíc představují velkou výhodu ve prospěch hráčů a naopak, v některých se nestačíte otáčet. Tak či tak, noví hrdinové přinášejí do hry větší variabilitu, což je vždy vítáno.

Dva oboustranné mapové díly vám odhalí věž na čtyři způsoby. Jedná se o oblast, přístupnou pouze z jednoho místa, z níž se dá střílet přes okolní budovy do vzdálenějších ulic. Na jednu stranu dobrý způsob, jak efektivně eliminovat blížící se zombie, na druhou stranu se může stát věž smrtící pastí. 

Další ze zajímavých doplňkových pravidel je možnost získat více než čtyři schopnosti. Jelikož se mohou některé mise pěkně protáhnout, 42 zkušenostních bodů není nijak nedosažitelný cíl. Poté se vrátíte zpět na začátek počítadla a za každou další oranžovou či červenou úroveň získáte novou dovednost.

Nejprve budete vybírat z těch, které vám nabízí vaše postava, avšak pokud by se náhodou stalo, že vám ani to nebude stačit, tak si můžete vybrat z jakékoliv schopnosti, kterou pravidla nabízejí. Jen si představte, co jste schopni s takovou krvežíznivou jeptiškou dokázat!

Poslední v řadě vychytávek jsou nové předměty. Oproti základní verzi však přicházejí i věci, jež jsou omezené levelem postav. Jednoduše řečeno, takovou Upíří kuši třeba nebude moct použít dříve než na žluté úrovni. Každé kopyto prostě nemůže máchat velkým plamenným mečem, atp.

Suma sumárum

Rozšíření Zombicide: Wulfsburg je skvělým dodatkem, který základní hru oživí a dodá jí na dynamice a napínavosti. Díky novým zombiím budete nuceni často měnit strategii a nejednou se stane, že někoho z party prachsprostě obětujete. Jak říkal již kdysi dávno Niccoló Machiavelli, účel světí prostředky!

Nové postavy a předměty hře otevírají několik dalších možností, jak vás zabavit na poměrně dlouhou dobu, což by měl být účel každého správného rozšíření.

Jednu věc jsem ovšem v článku doposud nezmínil, alespoň ne přímo. A tou je cena. Za více než dvakrát menší obsah oproti původní hře po vás budou v obchodě chtít jen o pětistovku méně, než kolik aktuálně dáte za Černý mor. Nezlobte se na mě, ale to se mi zdá trochu moc. Jinak nejspíš není co vytknout.

Pakliže již tedy vlastníte základní verzi, máte ji rádi a Ježíšek nemá problém plácnout se přes kapsu, není vůbec nad čím přemýšlet. Tohle musíte mít!

Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult, Raphaël Guiton: Zombicide: Wulfsburg

Vydal: ADC Blackfire entertainment s.r.o.

Počet hráčů: 1-10

Doporučený věk: 14+

Doba hry: 60+ min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 1450 Kč