Madlenka a jednorožec cover
Zdroj: Nakladatelství Albatros

Nové začátky nejsou nikdy lehké, ale stačí, aby se vám po boku objevil ten nejkouzelnější kamarád a na všechny trable života můžete rázem zapomenout. Své o tom může vyprávět Madlenka, která jednoho dne potká malé rohaté stvoření, které ale vůbec nečekala.

Briony May Smith – Madlenka a jednorožec

Odstěhovat se pryč ze svého domova, od přátel a míst, které znáte, není nikdy jednoduché. Obzvláště pro tak malou holčičku, jako je Madlenka. Nic není bezdůvodně, její rodiče chtějí být na blízku babičce a být jí tak k ruce, kdykoliv bude potřeba. Jenže pro Madlenku to znamená naprosto nový svět, nové místo, které se zdá na první pohled tak nehostinné.

Madlenka a jednorožec obálka
Zdroj: Nakladatelství Albatros

Stěny toho prázdného domu, kam se mají nastěhovat, působí tak chladně. Tahle místnost že má být její pokojík? Ještě než nad vším začne moc přemýšlet, vyženou ji rodiče ven na průzkum nejbližšího okolí. To ještě malinká dívenka netuší, že tam venku ji čeká jedno z nejkouzelnějších přátelství a dobrodružství, které kdy mohla a bude moci za svůj život zažít.

Britská autorka Briony May Smith má za sebou již na dvě desítky dětských knih, které buď ilustrovala nebo napsala. V nejnovějším titulu, a také prvním, který vychází u nás, se snoubí tyto její dvě dovednosti v jedno. Kouzelný příběh zasazený do skotské krajiny, kterou na první (nebo možná na ten druhý) pohled poznáte, je bohatě ilustrován a využívá tamního folklóru.

Příběh nás zavádí na skotský venkov, kde Madlenka objevuje pod keřem malého jednorožce. Je opuštěný, protože všichni dospělí jednorožci odhopkali za podzimního západu slunce přes moře do teplejších krajů za potravou. Jenže co teď s malým tvorečkem?

Dívenka se ho hned ujme a ty tam jsou všechny obavy. S jednorožcem tak poznávají nejenom zdejší krajinu, zvyklosti, ale také sami mezi sebou budují nezapomenutelný vztah. Celá kniha tak pojednává o tom nejcennějším, co máme – o přátelství, které na nás může čekat kdekoliv.

Madlenka a jednorožec 1
Zdroj: Lucie Friedelová / Fantasymag.cz

Vždyť i když se všechno kolem zda jako sychravý a nehostinný podzimní den, jednou musí přijít jaro a slunce nás pošimrá na nose. Tak symbolicky promlouvá kniha o tom, že vždy může být lépe, ať už se náš život změní jakkoliv, a proto není potřeba hned nad nepříznivou změnou věšet hlavu.

Stejně tak lze příběh interpretovat jako zkoušku přátelství a o tom, že ti nejlepší a nejbližší se budou vždy za námi vracet. Velmi se mi také líbí myšlenka, že zvířata nám vlastně nepatří, nejsou to věci, s kterými můžeme svévolně manipulovat, ale jsou to živí tvorové, jejichž lásku si musíme zasloužit. To vše je potřeba dětem sdělit, a právě tohle Madlenka a jednorožec krásně prezentuje.

Právě na to odkazuje i velmi dobře zvolený překlad názvu knihy, který ač v originále zní Margaret’s Unicorn, u nás byl nakonec zvolen název Madlenka a jednorožec, který daleko více podporuje výše popsané zákonitosti ohledně přátelství se zvířaty a jejich nevlastnění.

Jak jsem již na počátku zmínila, kniha je bohatě ilustrovaná. Některé důležité scény si vyslouží dvoustranu, jiné jednu stranu, ovšem není zde ani výjimka dvou scén na jedné straně. Každý z obrázků si přitom vysloužil jeden až tři řádky textu, které hravě posouvají příběh kupředu a nechávají prostor pro povídání si rodičů s dětmi o bohatých scenériích.

Madlenka a jednorožec 2
Zdroj: Lucie Friedelová / Fantasymag.cz

Na těch si Briony May Smith dala opravdu záležet, vyhrála si s každičkým detailem a díky tomu přináší realisticky působící svět přímo před oči dětského čtenáře. Využívá mystických barev v kombinaci fialové a zelené. Prim v jejích ilustracích si uzmula hra světla a stínu, ve kterých vidím možná lehký zádrhel.

Ačkoliv jsou obrázky půvabné a propracované, právě zaměření se přespříliš na stín ilustrace spíše ztmavuje a nepůsobí tak vesele, jak bych možná od dětské knihy čekala. Neřiďte se tedy obálkou knihy, která je snad nejsvětlejším obrázkem z celé knihy, ale nebojte se titul Madlenka a jednorožec otevřít a zalistovat nebo alespoň nakoukněte na fotografie z knihy tady ve článku pro vlastní dojmy a posouzení.

Slovo závěrem

Kouzelná kniha Madlenka a jednorožec přináší dětskému čtenáři kouzelné dobrodružství ze skotských luhů a hájů, kde jednoho dne malá holčička objeví opuštěného jednorožce. Titul tak dětem předkládá zajímavá témata jako přátelství, nevlastnění zvířat a nové začátky.

Příběh odehrávající se na pár stranách, ale přesto zabírající období půl roku, doplňují až mysticky a tajemně laděné ilustrace, které jsou propracované a využívají výrazně světla a stínů. Možná škoda trochu tmavšího nádechu kvůli stínům, ale i tak přináší kniha spoustu prostoru pro dětskou fantazii a vykládání si o půvabných obrázcích, které jistě ocení malí i velcí.

Madlenka a jednorožec 3
Zdroj: Lucie Friedelová / Fantasymag.cz

Briony May Smith: Madlenka a jednorožec

Vydal: Nakladatelství Albatros, 2021

Překladatel: Petr Eliáš

Ilustrátor: Briony May Smith

Počet stran: 40 / pevná vazba

Cena: 278 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
92 %
Zpracování, cena:
79 %
Styl a překlad:
80 %
Cíl knihy, splnění:
91 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
madlenka-a-jednorozec-skotska-pohadka-o-pratelstvi-male-holcicky-a-opusteneho-jednorozce+ Příběh o přátelství a nových začátcích + Kratičký před spaním + Dává prostor pro vyprávění nad ilustracemi + Propracované ilustrace + Kombinace skotské krajiny a skotského mýtu - Tmavší ilustrace