Tereza Janišová: Lvářka cover

Rudolfinská Praha, magistr Kelly, tajemný Petřín, Golem, čarodějnické procesy, lvi a nenávist k Židům. Ale také současnost, architektura, bylinkový obchod, zrzavý kocour a láska napříč staletími. Jak to všechno skloubit dohromady? Tereza Janišová se o to pokusila v příběhu o svéhlavé dívce Vavřínce a odvážném mladíkovi Josefovi. Uvařte si bylinkový čaj a pusťte se do čtení.

Emancipovaná dívka a zabedněný kluk

Tereza Janišová: Lvářka obálkaVavřínka je služebnou v měšťanské rodině a ještě si u toho vydělává bylinkařením a věštěním z ohně. Jenže když ji paní domu přistihne v náručí svého muže, postará se o to, aby se Vavřínčina záliba (v léčení, nikoli objímaní ženatých mužů) stala záminkou pro obvinění z čarodějnictví. Když ji odvlečou na Petřín k upálení, dívka má osud zpečetěn… nebýt mladého Josefa, který v lehce podroušeném stavu a o čtyři sta let později sedí u bezdomoveckého koše s ohněm přesně na tomtéž místě.

Tam spatří v plamenech krásnou dívku a když k ní vztáhne ruce, z plamenů ji zachrání. Jak Josef nevěří vlastním očím, není dost pohotový a Vavřínka zase neví, co se stalo, a tak uteče do města, kde ji nalezne starý lékárník a pomůže jí zabydlet se v té docela nové Praze.

„Ocitla se v pekle. Město pod kopcem bylo celé v plamenech. Tolik záře ještě nikdy neviděla. Běžela lesem, větve a kamení ji bodaly do bosých nohou, ale bylo jí to jedno. Pak proběhla velikou kamennou bránou a vykřikla hrůzou. Pod ruinami hradeb se po široké cestě  řítilo ohromnou rychlostí množství přízračných kočárů bez koní.“

Jen shodou okolností na sebe s Josefem zase později narazí a když mezi nimi vzplane opravdová láska, Vavřínku to uvrhne zpět v čase. Oheň a jeden rok jsou odpovědí na to, jak se ti dva opět mohou setkat, a Josefovi se krátí čas. On se musí vydat na nebezpečnou cestu a pokusit se znovu nalézt dívku svého srdce, zatímco Vavřínka zase musí přežít tam, odkud ji kdysi vyhnali. Naštěstí získá mocné spojence a naneštěstí jí to nemusí být nic platné…

Pražská místa, legendy a postavy

Tereza Janišová není ve světě literatury žádný nováček. Na trh uvedla fantasy trilogii Erilian a od té doby ušla zase kousek cesty kupředu. Tentokrát se autorka rozhodla sáhnout do skutečné historie opravdového místa, a zvolila Prahu v době vlády Rudolfa II.

Nejde sice o vyloženě ojedinělé nebo originální pojetí, ale množství využitelných (a využitých) motivů ukotvuje příběh plynule a nenásilně. A, upřímně, málokteré období pražských dějin láká k návštěvě tolik jako právě tohle období. Pečlivé přemýšlení o tématu a době je také znát i na jemné volbě slovníku a detailech, které nás do oné doby vtahují a odlišují tak chuť vyprávění od epizod odehrávajících se v přítomnosti. Skoky mezi oběma časy vytrvářejí dějetvorné napětí a pomáhají udržet u stránek.

Nečekejte přehnaně komplikovanou zápletku: to, s čím kniha pracuje, k pěknému čtenářskému zážitku naprosto stačí a tady platí, že méně je někdy více. Žádná historická studie, žádná psychologická hloubková sonda, žádný nervydrásající konflikt. Místo nich jsou tu sympatické charaktery, dobře prokreslené prostředí a chuť odhalovat tajemství a vidět dobrý konec.

„Snažně vás prosím, má drahá slečno, pokuste se zapomenout na všechno, co se včera ve věži událo. Místo toho vzpomeňte na naše bádání, na protančené plesy, na vyjížďky v Jelením příkopě a všechny krásné chvíle, které jsme spolu prožili. Nenechte, prosím, naše přátelství pohasnout! S přáním všeho dobrého Váš oddaný přítel Edward Kelly.“

Kniha je plná silných ženských hrdinek, které v podstatě táhnou příběh. Samotná Vavřínka je na šestnácté století atypicky vzdělanou a bezelstně přímočarou dívkou, takže se není čemu divit, že je i kandidátkou na čarodějnici (ponechme stranou zjednodušení celého čarodějnického procesu – historický popis není záměrem příběhu a má tvořit jen nutný kontext a dodávat logiku událostem).

Ve dvacátém prvním století se také dovede rychle zorientovat a uspořádat si samostatný život. Kromě ní stojí za zmínku i Vavřínčiny kolegyně lvářky nebo její přítelkyně Anči, které vydatně napomáhají hrdince v její cestě za štěstím. Josef je po celou dobu spíš takový milý trouba, který se lépe vyzná ve své práci a racionalitě než v otázkách srdce: to už máme raději magistra Kellyho, jehož společnost, dvoření i další činy jsou hluboce lidské a pochopitelné.

Co se autorce povedlo, je aktivní zapojení výrazných postav tehdejší Prahy, takže se snadno chytáme a četba je o to zábavnější. Ale ani dobová současnost za tou historickou nepokulhává a potěší zejména romanticky laděné čtenářky. Prostě se to čte úplně samo.

– Ona nemá fejsbuk. Ani mobil.

– Kecáš.

– Nekecám.

– Ty vole. A co je teda zač?

– Je jí 21. Má svou bylinkárnu. Hodně čte a chodí na výstavy. Často spolu u mě koukáme na filmy. Třeba včera jsme dojeli Star Warsky.

– Baví ji sci-fi, jo?

– Baví. Úplně nadšená byla z Návratu do budoucnosti. A oblíbila si Futuramu. Je srandovní.

Kniha obsahuje řadu zjednodušení, která umožňují soustředit se na to, co autorka považuje za podstatné. Neměli bychom se tedy trápit schematickým vykreslením kněze, Perunovým vysvětlením své magie nebo snadností začlenění Vavřínky do moderní společnosti.

Využití Petřína jako časové brány umožnilo načrtnout nejdříve nepravděpodobný, ale pak spíše rozmile dojemný příběh, který mimo jiné ukazuje na to, že lidé byli a jsou vždycky stejní – milující i vypočítaví, vystrašení i nezištní, chtiví úspěchu i spokojení s málem. A že pořád aspoň někteří mají rádi kočky – ať už ty malé, tak i lvy.

Do Prahy klidně znovu

Kniha je vydaná v pevné vazbě a není podceněna ani výtvarná stránka věci – setkáme se s řadou příjemných kreseb napříč textem z pera Barbory Kyškové a také provzdušněná sazba napovídá, že dílo bylo připraveno pečlivě. Určitě se bude líbit spíše děvčatům, protože nepokrytě nasytí spíše romantické duše.

Kdo nečeká kdovíjak převratnou zápletku, strpí jednoduchost příběhu určeného pro mladší publikum a líbí se mu sledování osudů postav (protože o postávách to celé koneckonců je), může po Lvářce s klidem sáhnout. Dostanete oddechovou četbu v přirozeném a svěžím stylu a dobrý konec.

Tereza Janišová: Lvářka

Vydal: Nakladatelství Lirego, 2019

Ilustrátor: Barbora Kyšková

Počet stran: 256 / vázaná

Cena: 314

Vhodné pro: spíše děvčata 13–16 let