Luca cover
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Toužíte-li po rodinné komedii s vyloženě letní tématikou, sáhněte po animáku Luca. Líbivá a hezky propracovaná animace s jednoduchou zápletkou vzdává hold pevnému přátelství a slunečnému italskému pobřeží. 

Luca je milý animovaný prázdninový snímek, odehrávající se na italské riviéře. Jeho hlavním hrdinou je mořský příšerák Luca, který touží zažít velké dobrodružství. Fádní život mu obrátí vzhůru nohama setkání s chlapcem Albertem, který Lucovi ukáže, že mořské příšery vypadají na pevnině úplně stejně jako lidé.

Luca tak poruší veškerá pravidla, která mu jeho rodiče vtloukají do hlavy, uteče z domova a společně s Albertem se vydá do nedalekého městečka Portorosso získat to, po čem oba tolik touží – skútr Vespa.

Luca 1
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Brzy se seznámí s ukecanou Giulií a rozhodnou se vyhrát každoroční místní závod o třech disciplínách – plavání, pojídání špaget a jízda na kole. Za výhru si chtějí koupit starou ojetou Vespu a s ní pak objet celý svět.

Sluncem zalitá barevná podívaná

Příběh je poměrně předvídatelný, pro děti snadno uchopitelný, avšak někteří dospělí se mohou cítit ochuzeni. Film nemá žádný velký filozofický přesah a nadstavbu pro dospělého diváka (jako třeba VZHŮRU DO OBLAK, V HLAVĚ nebo ZOOTROPOLIS), děti byly ale s příběhem naprosto spokojené a ihned po skončení filmu žádaly přídavek – ideálně v podobě druhého dílu.

Realisticky vykreslená atmosféra italského maloměsta člověka příjemně zahřeje u srdce, pokud ale chceme srovnávat, například takové COCO bylo z hlediska autentičnosti odlišné kultury o něco propracovanější. Veselé a jasné barvy pro oko příjemné animace ale určitě čiší tou správnou prázdninovou pohodou a ztvárnění podmořských scén diváka doslova vtáhne do hlubin.

Základním humorným pilířem je pevné přátelství dvou dospívajících chlapců, kteří se nebojí vrhat po hlavě do nejednoho ztřeštěného dobrodružství a v krkolomných a lehce nadsazených scénách tak často riskují holý život.

Luca 2
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

V patách jsou chlapcům Lucovi rodiče, snažící se svést chlapce ze scestí a vrátit se s ním domů. Roli „třetího“, který nejdříve sekunduje původní dvojici, ale postupně se začne sbližovat především s jedním z chlapců a ohrozí tak jejich poměrně čerstvé, ale silné kamarádství, má životem omlácená rudovláska Giulia. Žádnou romantickou linku ale nečekejte – věk hrdinů se pohybuje zhruba okolo 10 let.

Zajímavou postavou je i Giuliin obrovský otec samoživitel, který se i přes svůj fyzický handicap živí rybolovem. Albertův osud a absence rodičovských autorit je v průběhu filmu nejasná, přestože se chlapec hned v začátku pokusí o vysvětlení. Na pravdu si ovšem divák musí počkat až téměř do konce.

Cože, ty jsi příšera?!

„Výchovný“ charakter tu má zcela nepochybně přijetí odlišnosti, protože chlapci se ocitnou v městečku, které je vyhlášené právě lovením podmořských příšer a tak svou identitu všemožně tají. Pro svoje zvláštní chování a absenci zázemí jsou ale okamžitě označeni za outsidery a stávají se obětí šikanování místního mladého bosse a několikanásobného vítěze triatlonu Ercola.

Luca 3
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Asi nebude velkým spoilerem, že se jejich identita v určitou chvíli provalí, a divákovi se tak dostane hned několika druhů přijetí/nepřijetí pravdy o jejich původu. Z pohledu dítěte, které s velkou pravděpodobností někdy v životě podobnou zkušenost zažije, ať už z jedné nebo druhé strany, je to jistě velmi přínosná podívaná.

Obzvláště pěkně je vykreslený moment, kdy má Luca jen pár vteřin na rozhodnutí, jak zareaguje ve chvíli, kdy je Alberto odhalený, zatímco jeho totožnost je ještě stále možné dál tajit.

Rozporuplné pocity ve mně vzbudil způsob, jakým se Alberto snaží naučit Luca překonat strach – tedy umlčet svůj vnitřní hlas, který ho varuje před nebezpečím.

Jakožto rodič v reálném světě bych byla určitě vděčná, kdyby děti svého Bruna (jak je ve filmu pojmenovaný) v podobných situacích – jako je třeba sjezd z prudkého srázu na podomácku vyrobeném vozítku vzdáleně připomínajícím Vespu – poslouchaly.

Žádné velké překvapení

Trochu na obtíž byly některé nedořešené nebo nedomyšlené detaily – mořská příšera se v člověka měnila až ve chvíli, kdy byla suchá, to ovšem nastalo zpravidla několik vteřin potom, co vylezla z vody a rukama se zběžně „oprášila“, nehledě na najednou suché lidské oblečení, které v tu chvíli měla na sobě.

Luca 4
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Nebo třeba přirozené chování rodičů na pevnině (kteří alespoň podle dostupných informací z vody ven nikdy nechodí), i když Luca s tím měl z počátku značné problémy. Chlapci také záhadně ovládali čtení, přestože skrze Lucovu touhu po vzdělání bylo zřejmé, že něco jako podmořské školy nejsou.

Body Luca rozhodně získává za titulky, ve kterých se formou ilustrací dozvídáme o tom, jak život všech hrdinů pokračoval po poslední klapce. Vyplatí se počkat až do poslední tečky, protože následuje dnes už téměř standartní potitulková scéna.

O navození správné atmosféry se zasazuje i hudební podkres Dana Romera (BESTIE BEZ VLASTI, WENDY, KATIE SE LOUČÍ), který se nechal inspirovat klasickou italskou filmovou hudbou společně s folkovou a popovou scénou z konce 50. a začátku 60. let – v hlavní roli jsou tedy nepřekvapivě strunné nástroje, jako je mandolína nebo akustická kytara, doplněné hravým akordeónem.

Každý ze třech hlavních hrdinů má svou vlastní melodickou linku, která se proplétá celým filmem.

Poctivá prázdninová oddechovka

Podtrženo sečteno – film Luca určitě není ztrátou času, jedná se o příjemnou letní oddechovku, u které se budete vy i děti bavit, do zlatého fondu animáků, na které se může i dospělák podívat klidně vícekrát a pokaždé tam objeví něco nového (HLEDÁ SE NEMO, TOY STORY, PŘÍŠERKY s.r.o. nebo třeba DOBA LEDOVÁ), ale zřejmě patřit nebude.

Luca 5
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Na mě, jakožto na poměrně velkého cíťu, který se rád dojme, příliš nefungovala emoční složka, přestože některé scény – především ty z konce – určitě aspirovaly na to, chytnout diváka za srdce.

Možná ale jen skákající lampička na začátku vzbudila v divákovi přehnaná očekávání, protože nepočítat s další dojemnou epickou pecku od Pixaru, musela bych uznat, že to bylo příjemně strávených 96 minut zábavné podívané.

Luca

USA, 2021, 96 min

Režie: Enrico Casarosa

Studio: Disney a Pixar

Scénář: Jesse Andrews, Mike Jones

Hudba: Dan Romer

Hrají: Jacob Tremblay, Maya Rudolph, Jack Dylan Grazer, Jim Gaffigan, Marco Barricelli, Saverio Raimondo

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
70 %
Dagmar Česká
Psavec. Máma. Milovnice postapo, zejména toho, které je plné rozpadajících se a chrčících zombíků. Autorka vůbec ne fantasy románu UTEČ!. Nadšený divák filmů a seriálů všeho druhu. Vášnivý čtenář. Když má pod prsty klávesnici nebo jakoukoliv jinou psací potřebu v ruce, život dává alespoň trochu smysl. Téma není důležité. Může si do občanky napsat před jméno Ing. arch. (i když to neudělala, protože byla líná donést na úřad diplom), takže nejčastěji produkuje naprosto normální slova jako chromatičnost nebo neprůzvučnost. Kdyby si mohla vybrat jakoukoliv superschopnost, chtěla by se vzdát spánku. To by snad mohlo vyřešit problém s neustálým nedostatkem času na všechny zanedbávané koníčky.
luca-vratte-se-do-detskych-let-a-bujare-fantazie-v-dobrodruzstvi-animovaneho-vodniho-priseraka-z-dilen-pixaru+ pohodová prázdninová atmosféra + vizuálně dobře ztvárněná animace + příjemná hudba + povedené titulky - přímočarý a jednoduchý příběh - bez přesahu