Lost Judgment cover
Zdroj: Sega

Japonsko je bohatou zemí snad ve všech myslitelných směrech, ale jako v každé zemi, tak i zde je silně zakořeněn zločin. Podobně jako ve Spojených státech byl organizovaný zločin na takové úrovni, že i vládní složky měly plné ruce práce zmírnit dopady kriminality a navrátit zákon a pořádek vyspělé společnosti.

V Japonsku je to hlavně proslulá známá skupina yakuza, která svůj vliv dokázala rozšířit po celém světě. Vývojáři z Ryu Ga Gotoku Studio právě využili námět této zločinecké organizace k vybudování úspěšné herní série, která už má nespočet dílů.

V roce 2018 přišel menší odklon od hlavní série s názvem Judgment, který se na začátku roku podíval i na novou generaci konzolí a v naší recenzi si odnesl velmi dobré hodnocení.

Lost Judgment 1
Zdroj: Sega

Krátce po vydání vývojáři oznámili pokračování tohoto spin-offu s názvem Lost Judgment. Hra přímo navazuje na události po prvním dílu. Už nyní mohu prozradit, že pokud jste případně nehráli první díl a chtěli se do série pustit, tak není žádným deficitem neznalost předchozích událostí.

Vývojáři skvěle opětovně seznamují hráče s hlavními postavami bez toho, aby to nějak rušilo hráče se znalostmi a zkušenostmi ze sérií. Přitom nováčkům dodají potřebné základní informace, aby se v příběhu neztratili.

Dokonce ani příliš neprozrazují události prvního dílu a asi jen ti, co ho mají odehraný, zachytí ten drobný střípek informací. Proto ani já nebudu nikterak prozrazovat události, které již nastaly a rovnou se vrhnu na hodnocení pokračování.

Zpátky v Japonsku

Vše začíná malým náznakem hlavního příběhu, a to nalezením zuboženého těla mrtvého člověka. Na tělo oběti, v dost pozdní fázi rozkladu, někdo upozornil hořícími světlicemi v opuštěné budově, tak, aby se vše zamaskovalo za kouř a na místo vyjeli hasiči.

Lost Judgment 2
Zdroj: Sega

Po tomto krátkém filmečku se vrátíme do města Kamuracho za naším hlavním hrdinou Jagamim a jeho společníkem. Ve svém městě, kde se živí jako soukromá očka, řeší další případ, který hráče provede prvními krůčky v hratelnosti a ukáže jen malou část novinek a předělaných miniher.

Město Kamuracho hráči mají z prvního dílu prozkoumáno křížem krážem, takže by asi nebylo úplně ideální, kdyby se celá hra odehrávala v tom samém městě, proto po úvodní hodince hraní, Jagamiho zavedou události do nového města – do Yokohamy.

Přátelé z prvního dílu si totiž otevřeli vlastní detektivní kancelář s názvem Yokohama 99 a v novém městě je práce až nad hlavu, proto požádají své parťáky o pomoc s jedním větším případem. Ten se týká dosti choulostivé záležitosti, a to potencionální šikany na prestižní střední škole.

V minulosti tam student spáchal sebevraždu právě v důsledku šikany. Shodou okolností to má všechno i spojitost s nálezem výše zmíněného mrtvého člověka. Případ se proto postupně nabaluje a vzniká ještě více otazníků než na začátku, a více nechci prozrazovat, abych nikoho neochudil ani o jedno drobné překvapení.

Lost Judgment 3
Zdroj: Sega

Příběh je opět jádrem celé hry, jen tentokrát vyměníme vyšetřování zločinů Yakuzy a jejich intrik za trošku prostší případy zbohatlických studentů, šikany, vyřizování osobních účtů a různého pletichaření ve vztazích. To ale neznamená, že by děj byl o něco chudší, nebo méně zábavný.

Zpátky do školy

Jak předchozí část napovídá, tak hodně času budeme strávit ve školním prostředí, a aby Jagamimu ostatní pedagogové a studenti neházeli klacky pod nohy v jeho vyšetřování, tak se stane mentorem spolku vyšetřování. To znamená, že společně s bandou studentů bude pátrat ve škole po dalších záhadách.

Toto vyšetřování Jagamiho zavede i do spolku tance, boxu, nebo třeba robotiky. I v těchto školních aktivitách si musí získat důvěru, takže musí na chvilku odhodit mlácení pobudů a vrhnout se na tanec. Ten třeba probíhá formou quick time eventů, kdy je potřeba mačkat tlačítka dle znázornění.

V rámci těchto školních příběhů hráči odkrývají různé vazby mezi učiteli a studenty. Jedná se o takové vedlejší případy ve školním prostředí. Kromě toho na hráče čeká i hromada klasických vedlejších případů, jak je známe z prvního dílu.

Lost Judgment 4
Zdroj: Sega

Ona celá hra je převážně o příběhu a jsou i sekvence, kdy půl hodiny jen koukáte na filmečky a rozhovory, proto je k vychutnání hry i nutná dávka znalosti anglického či jiného světového jazyka, bez této znalosti je zážitek ze hry minimální.

Vyšetřování je někdy i pořádný souboj

Kromě rozhovorů a výslechů Jagami využívá dalších vyšetřovacích metod, jakými jsou skryté kamery, odposlouchávací zařízení, reproduktory, foťák a samozřejmě vlastní důvtip.

K tomu jsou připojené různé minihry, jako sledování, které je oproti minulému dílu značně vylepšeno. Podobně jako i honičky, které mají více svobody, a hlavně možností, jak se případně lépe ukrýt, nebo překonávat překážky.

Nemůže chybět ani soubojový systém, ten také prošel drobným vylepšením, a hlavně byl přidán nový bojový styl. Bojový styl Crane je zaměřen na větší počet bojovníků, při němž Jagami využívá především sílu svých kopů a někdy celá akce působí jako taneční koncert.

Bojový styl Tiger, je zaměřen na jednoho protivníka a klade větší důraz na sílu, při tomto stylu se o něco lépe brání nepřátelské výpady. Nový bojový styl Hada jsem si osobně velmi oblíbil, jelikož se jedná o velmi defenzivní styl se smrtícími výpady. Je asi nejblíže klasickému kung-fu a jako jediný bojový styl umí efektivně vykrývat nepřátelské útoky protiúderem.

Lost Judgment 5
Zdroj: Sega

Pokud nezabere ani jedno z bojových umění, tak není nic snadnějšího, než popadnou první reklamní poutač či lavici a své soupeře trošku pocuchat dřevem či kovem. Souboje jsou zábavné a jedná se o příjemné zpestření mezi vyšetřováním či sledováním filmečků.

Lost Judgment je asi stejně dobrý jako jeho předchůdce, servíruje několik zajímavých novinek a vylepšení. Velmi mě potěšilo rozšíření dabingu, jelikož jen různé výkřiky na začátku věty mě v předchozím díle velmi iritovaly a zde je alespoň hlavní příběh téměř kompletně nadabovaný.

Lost Judgment rozhodně potěší všechny fanoušky JRPG, jelikož splňuje vše, co by taková hra měla. Skvělý příběh, parádní grafické zpracování, zábavný soubojový systém a plno cut-scén. Ještě dopilovat nedostatky v dabingu a více využít prostředí a neměl bych vůbec žádnou výtku.

Lost Judgment

Vývojář: Ryu Ga Gotoku Studio

Série: Yakuza/Judgment

Vydavatel: Sega

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, Xbox One

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
lost-judgment-slavny-japonsky-detektiv-vysetruje-pribehy-na-soukrome-stredni-skole-pomoci-kung-fu+ opět velmi dobře napsaný příběh + nový bojový styl + více miniher + školní příběhy - vynechávání dabingu v některých částech - prostředí města by se dalo více využít