Judgment cover
Zdroj: Sega

Pojem Yakuza není známý jen kvůli zločinecké organizaci, která kdysi dávno měla pod záštitou veškerý nelegální obchod nejen v Japonsku, ale její vliv sahal po celém světě. Ale v jejich domovině měli pod palcem soudce, policii i politiky.  Dnes už je trošku jiná doba a o jejich vlivu si můžeme jen domýšlet.

Judgment 2
Zdroj: Sega

Yakuza je každopádně i název veleúspěšné herní série, která má za sebou již spousty dílů se širokou fanouškovskou základnou.

Série si získala srdce fanoušků především díky skvěle napsaným příběhům, spoustě různých miniher, svérázným přístupem k bojovým sekvencím a nezvyklým pojetí života a smrti u videoher.

V roce 2018 vyšel k Yakuze spin-off s názvem Judgment, jenž se držel v zaběhlých kolejí série. I tak přišel se zcela novými funkcemi a především tím, na jaké straně barikády hlavní hrdina stojí.

Svým hodnocením navíc předčil i některé zaběhlé díly.

Nyní se píše rok 2021 a podobně jako jeden z dílů série Yakuza, přesněji Yakuza: Like a Dragon, který vyšel jak na starou generaci konzolí, tak ve vylepšené verzi na tu novou, se i Judgment dočkal vydání na PS5 ve výrazně lepší formě.

Like a Dragon vyšel zároveň na všechny platformy, ale Judgment můžeme brát jako takový remaster. Kdyby vývojáři vydali hru ve stavu, v jakém byla na PS4, tak by nejspíše v současné době již nikoho moc neoslovila.

PS5 verze vs. PS4 verze

Judgment 3
Zdroj: Sega

Prvně se podíváme na rozdíly mezi starou a novou verzí hry. Zda jsme se dočkali výrazného vylepšení, nebo jen drobných kosmetických úprav.

Jak na tom je haptická odezva u DualSense ovladače a celkově zda se můžeme těšit na něco nového.

Následně si zhodnotíme hru jako celek, jelikož věřím, že stejně jako já spousta z vás, kdo čte tyto řádky, se hrou Judgment vůbec nepřišla do styku.

Jak jsem již psal, posun po grafické stránce je viditelný na první pohled. Veškeré textury vypadají mnohem lépe a ostřeji. Podpora HDR je samozřejmostí. Světla, stíny a různé odlesky působí více realisticky, tak jak jsme pro novou generaci konzolí zvyklí.

Neonové město celkově ožilo nejen po grafické stránce. Mám pocit, že ve městě je více živo a všechna ta světýlka, světelné reklamy a neonové nápisy jsou výraznější a oku pohlednější.

Judgment 4
Zdroj: Sega

Pak tu máme nový ovladač, zde je to s vylepšováním měně citelné. Adaptivní triggery zde vývojáři vůbec nevyužili a o haptické odezvě také nemůže být úplně řeč.

V bojích, a hlavně při speciálních útocích cítíme výraznou sílu vibrací u ovladače, ale tím to více či méně končí.

Vibrace pociťujeme i když hrdina narazí do nějaké překážky. Což při průchodu úzkou budovou či schodištěm spíše otravuje, jelikož po každém vyběhnutém poschodí dostanete úder do rukou v docela silné intenzitě.

A to je, co se týče rozdílností verzí, asi vše. Upřímně zde nevidím příliš velký smysl se do hry pouštět znovu pokud vlastníte původní verzi hry. Jestli vás hra tedy neuchvátila na tolik, že výrazné grafické vylepšení k znovuhratelnosti postačí.

Příběh je základní kámen

Hry Ryu Ga Gotoku Studia se vyznačují vždy skvěle napsaným příběhem, který vás ke hře přiková.

Judgment 5
Zdroj: Sega

Osobně nejsem příliš velkým fanouškem série Yakuza a vyzkoušel jsem jen pár dílů, ale co mě u hry udrželo do samotného konce nebyla hratelnost, ani spoustu miniher, nebo výrazný asijský rukopis herního průmyslu, ale právě příběh.

Ten je plný zvratů, neočekávaných situací a vlastně člověk nikdy nevěděl, jak to všechno skončí a ani jak to bude pokračovat.

Judgment v tomto duchu nikterak nevybočuje, a pokud jste fanoušky herní série Yakuza a Judgment vám unikl, tak nyní je skvělá příležitost si nenechat ujít tento trošku detektivní příběh ze zločineckého podsvětí. I hratelně a obsahově nabízí vše stejné jako jeho předloha.

Hlavním protagonistou je zde Jagami Takajuki. Vystudovaný právník, který již v útlém věku dokázal zkušené žraloky umlátit argumenty a vyhrát i ty nejtěžší soudní procesy. Ale při jednom z velkých procesů se stalo něco, co změnilo jeho život k nepoznání a obrátilo jeho kariéru jiným směrem.

Dostal na svobodu vraha, o kterém si myslel, že je nevinný a o opaku se dozví tím nejhorším možným způsobem. Smrt nevinné dívky je zkušenost, která by poznamenala a změnila kde koho a Jagami san není výjimkou.

Díky tomu je ale Jagami sympaťák, který nepohrdne sklenkou dobrého pití, cigaretám, rvačkám, a přitom si zachovává velkou dávku pokory a slušnosti. Tak se stane z významného právníka soukromé očko s vlastní detektivní kanceláří.

Judgment 6
Zdroj: Sega

Kromě běžných případů, jako je prokazování nevěr u partnerů, vyhledávání úchyláků, kteří kradou spodní prádlo, či hledání ztracených předmětů, se hlavní hrdina přimotá k vyšetřování vražd.

Ale ne nějakých obyčejných. Ve městě dojde ke třem vraždám, kdy oběti mají vydloubnuté oči, a všechny patří do jedné z rodin známé zločinecké organizace.

Nerad bych prozradil mnoho, jelikož celková zápletka je neskutečná a každá kapitola vše zamotá snad ještě více, než dojde k nějakému rozuzlení.

Z jedné ze tří vražd je obviněn kapitán rodiny klanu Tódžo, Kjohei Hamura, kterému pomůžeme k prokázání jeho neviny, abychom vzápětí zjistili, že je do celé věci namočen v trošku jiném smyslu.

Pro neznalého člověka v hierarchii Yakuzy a asijské kultury může být chvilkami problém pochopit, kdo do jaké rodiny patří, ale i tak to nezkazí celkový zážitek ze hry.

Detektivní práce je někdy nebezpečná

Důležitým prvkem je samozřejmě vyšetřování. To výrazně hru odlišuje od hlavní série. Například výslechy a usvědčování osob. Nestačí klást ty správné otázky, ale využívat správně nalezené či získané důkazní prostředky. Když chcete rozmluvit svědka, tak musíte v některých případech zvolit správný důkaz.

Judgment 7
Zdroj: Sega

Třeba když vám svědek tvrdí, že o ničem neví a na místě nebyl, stačí mu ukázat fotku z kamerového záznamu, na kterém je svědek zachycen a hned se trošku rozmluví.

Ohledávání místa činu probíhá formou vyhledávání a analýzy, což je někdy až otravné, jelikož vás hra nepustí dále pokud nenajdete důkazy, které jsou potřeba pro další postup.

Někdy se může stát, že i několik minut jezdíte foťákem po okolí a snažíte se najít téměř neviditelný předmět vedle odpadků.

To samé platí třeba u focení nevěrníků, či podezřelých osob, kdy po vás hra chce, aby fotka obsahovala hned několik daných bodů, a někdy musíte neustále měnit pozici, přibližovat, nebo oddalovat čočku, i když je ve finále výsledek téměř stejný jako byl na začátku.

Někdy je potřeba využít špionážní dron, což je příjemné zakomponování moderní technologie do hry. Dron můžete využít i na vedlejší činnosti.

Závody s dronem jsou ve městě dosti populární, a tak se těchto závodů a turnajů můžete také zúčastnit. K tomu je dron potřeba neustále vylepšovat a na to potřebujete dostatek peněz i součástek, které můžete buď zakoupit nebo vymlátit z nepřátel.

Kromě toho občas dojde na nějakou sledovačku, kdy se musíte nenápadně pověsit za sledovanou osobu, a hlavně na sebe nikterak neupozornit. Někdy je naopak potřeba podezřelého chytit, a tak začíná zběsilá honička po městě. Ta je zpracována převážně z quick time eventů, abyste přeskočili nějakou tu překážku, nebo se vyhnuli davu lidí.

Když nepomůže rozum zbude hrubá síla

Judgment 8
Zdroj: Sega

Nedílnou součástí jsou i souboje. Jagami je jako mladší brácha Bruce Leeho, ani několika násobná přesila ho nezastaví.

K tomu využívá dva bojové styly. Jeden je proti většímu počtu slabších nepřátel.

Jagami při něm využívá převážně kopy, a druhý na silnější protivníky, například bossy a minibossy, kde je potřeba veškerou sílu směřovat do úderů.

V boji lze využívat i různé předměty, od zbraní jako je dřevěná maketa katany nebo basebalová pálka, až po úplně obyčejné věci, jako jsou židle, dopravní kužel, a nebo kolo.

Náhodné souboje s partami na ulici jsou hodně jednoduché a otravné, ale zápolení s hlavními záporáky už dá pořádně zabrat, a i zkušený hráč se pořádně zapotí.

Dokonce náš hrdina může utržit závažné zranění, které nelze vyléčit obyčejným jídlem, ale je potřeba skočit za doktorem, nebo využít lékárničku.

Za všechny úkony ve hře a souboje získáváte zkušeností body, které můžete proměnit za různé vlastnosti a schopnosti. Některé vlastnosti si vyžadují málo zkušenostních bodů a jejich odemčení je vcelku snadné, ale ty výrazné, jako je větší zdraví či silnější útok, potřebují opravdu velké množství bodů.

Judgment 9
Zdroj: Sega

Jakým způsobem budete odemykat jednotlivé schopnosti je čistě na vás.

Zda nejdříve půjdete po drobnějších vylepšeních, které někdy pomohou k dalšímu většímu zisku, nebo budete šetřit body na ty důležité.

Další kroky hráče, kromě vyšetřování hlavních a vedlejších případů, budou směřovat do obchodů, kde si bude moci koupit nové oblečení, různé okrasné předměty do kanceláře, dárky pro přátelé.

Také může navštívit různé restaurace, kde je možnost získat nové přátelé a doplnit zdraví pomocí jídla. V poslední řadě jsou k dispozici různé herny a kasina. V hernách si lze zahrát staré automatové hry od vydavatele SEGA a v kasinu zase utratit těžce vydělané peníze při blackjacku, pokeru nebo mahjongu.

Judgment je i po letech stále skvělá hra, která potěší hlavně fanoušky herní série Yakuza. Příběh je skvěle napsaný a poutavý. Herní mapa není příliš rozlehlá, ale nabízí slušnou porci vedlejších činností a je plná převážně nočního života.

Judgment 10
Zdroj: Sega

Soubojový systém nemusí sice nadchnout každého, hlavně když se babráte s obyčejnými zlodějíčky, ale i tak nabízí dost variability.

Škoda, že vývojáři šetřili na dabingu, a ne všechny dialogy jsou plně nadabované. Hlavně u vedlejších případů, a i kvůli tomu jsou méně poutavé.

Judgment

Vydavatel: Sega

Vydavatel v ČR: Cenega

Série: Yakuza

Návrhář: Toshihiro Nagoshi

Vývojáři: Sega, Ryu Ga Gotoku Studio

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
80 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
judgment-postavte-se-v-roli-soukromeho-detektiva-proti-obavane-yakuze-a-objasnete-tajemne-vrazdy-v-prostredi-korupce-a-nasili+ poutavý příběh + charismatické hlavní postavy + grafické zpracování + postupy vyšetřování + atmosféra - dabing není u všech dialogů - některé aktivity a případy nejsou tak poutavé