Ledové království 2/Frozen II cover

Příběh dvou sester, kdy jedna umí čarovat a druhá spíše žvanit, byl v roce 2013 velkým překvapením a hitem. O šest let později se sesterské duo doplněné o další hlavní hrdiny vrací v druhém díle. Podobně dlouhou odmlku měl například oblíbený raubíř Ralf a očekávání od druhého dílu byla vysoká a bohužel zůstala nenaplněna. Co se týká očekávání zde, tak Ledové království je na tom snad ještě hůř, protože laťka je nastavena opravdu vysoko. Dokáže druhý díl překonat klasické případy, kdy se druhým dílům zkrátka původní film překonat nepodaří?

Ledové království 2/Frozen II Anna a Elsa detiJak už to tak u pohádkových pokračování většinou bývá, úvodní scéna Ledového Království 2 nás zavede zpátky do minulosti. Do lepších časů, kdy Elsa svoje schopnosti neskrývala a hrály si s Annou a za smíchu svých rodičů stavěly sněhuláky a vůbec všechno vypadalo relativně v pohodě.

A dvě hyperaktivní děti uspíte nejlíp pohádkou a ukolébavkou. Pohádkou o kouzelném lese, ve kerém žijí mírumilovní lidé spjati s přírodou a chráněném čtyřmi živly. Ukolébavku o tajuplné řece, která teče daleko, daleko na severu, a která oplývá obrovskou magickou mocí. A jak je opět zvykem u druhých dílů, tak i zde nám tato úvodní scéna definuje hlavní příběh a směr jakým se bude ubírat.

Ledové království 2/Frozen II Anna a Elsa uspavaniPo výletu do minulosti hurá zpět do království Arendelle, kde si po událostech prvního dílu všichni žijí krásný a spokojený život. Po ulicích pobíhá kouzelný sněhulák, královna Elsa panuje spravedlivě a moudře a vrchní královský ledař Kristoff se se svým sobem snaží přijít na to, jak nejlépe požádat o ruku princeznu Annu.

Zkrátka každodenní peripetie v pohádkovém světě. Všechno ovšem skončí, když Elsa začne slyšet tajemný popěvek, který nikdo jiný neslyší a ve chvíli, kdy na tajemné volání odpoví, tak probudí rozzlobené živly přírody, čímž nejen že skoro zničí celé své království, ale navíc spustí události, které mohou ovlivnit celý svět. 

Ledové království 2/Frozen II Anna Elsa deti 2Naše stará známá parta se tedy vydává do kouzelného lesa, aby zastavila blížící se katastrofu. Kouzelný les ovšem více než třicet let nenechal nikoho překročit své hranice a dlí zahalený v kouzelné husté mlze. Po překonání první překážky v podobě mlhy je ovšem čeká střetnutí s něčím, co opravdu nečekali a stojí před nimi další výzvy.

To ovšem bude znamenat nejen dalekou cestu, boj s rozzuřeným ohněm, zemí, větrem a vodou, ale také naprosto nečekaný a a náhlý pohled na pravdu o minulosti a že vše nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. 

Podívaná pro děti i dospělé

Ledové království 2/Frozen II cestaKdyž se o animovaném filmu řekne, že je vhodný pro děti i dospělé, tak to většinou bývá strašné klišé, které se snaží buď filmu vlichotit, a nebo jen nahnat do kina co nejvíc hlav. U Ledového království 2 je to úplně jinak. Film se totiž rozhodně nehodí pro nejmenší a myslím, že děti kolem pěti a šesti let se budou solidně bát a to hovořím z osobní zkušenosti, protože novinářské předpremiéry se zúčastnilo víc dětí než dospělých. 

Ledové království 2 místy působí, jako by nevědělo kudy se chce dát, jestli cestou pohádky pro starší děti s přesahem i pro dospělé, nebo být filmem pro mladší s chytrým pomrkáváním na dospělé, kdy se v kině chvilku smějí děti a chvilku dospělí. Když se ale nad tím, jak je pojaté Ledové království 2 zamyslím lépe, zjistím, že tvůrci šli úplně jiným směrem a podařilo se jim to.

Ledové království 2/Frozen II u dvoraVe chvílích, kdy téma zvážní, a směřuje ke staršímu až dospělému publiku, následuje vtip, který je infantilní, dětský, ale je to taková řachanda, že rozesměje celé kino a skvěle odlehčí atmosféru. 

Postupné odlehčování se daří, až na jednu z pokročilejších pasáží druhé poloviny filmu, kdy začíná totální emoční hurikán. Atmosféra takřka bez varování potemní do černočerna a vtípky zmizí. Následuje několik pasáží, kdy uronila slzu i většina dospělých a o smutku, který vyvolala jedna scéna u dětí, nemá smysl vůbec mluvit, protože v tu chvíli brečelo snad celé kino.

Ledové království 2/Frozen II Elsa a jesterA právě ten moment ukázal, jak skvěle umí režie a scénář pracovat s charaktery, které vytvořili v prvním díle. Ději se naprosto skvěle podařil vtáhnout všechny diváky přímo do svého nitra. Vtipné scény vyvolávají smích, napínavé tají dech a smutné dojmou na té základní úrovni, která pracuje jak s dětmi, tak dospělými diváky, kteří jsou ochotni přijmout to, co scénárista nabízí.

Ledové království 2 si nehraje na žádnou vysokou filmařinu a pokud očekáváte drama a “dospělácký” film, tak určitě budete zklamaní, Ledové království 2 je pohádka a jako k pohádce je k ní potřeba přistupovat. 

Písničkami a dějem nabitý animák

Ledové království 2/Frozen II KristoffFilm je dějem opravdu narvaný od počáteční pohody, která se mísí s obavami Kristoffa kolem zásnub nebo Olafa ohledně stárnutí, přes probuzení živlů až ke kouzelnému lesu. Neustále se něco děje a diváci si ani na chvilku nevydechnou. Scénář krásně pracuje se základy toho, co vytvořil v prvním díle a dále navazuje a vytváří si vlastní historii a mytologii. Propojení druhého dílu a písně, která běží už u úvodních titulků původního Ledového království je sice detail, ale krásný a scéna ve mě vyvolala husí kůži a takových momentů je ve filmu mnohem víc.

Scény postupně gradují z veselých a pozitivních do postupně temnějších a akčnějších sekvencí, kdy všechno vyvrcholí naprosto epickým a dechberoucím finále. Tyto akční a velkolepé scény si samozřejmě vyžádaly i větší práce s animací. Už od začátku vidíme ve scénách více detailů než v prvním díle, ale jsou to právě scény, kde se bojuje s živly a především pak vodní a ledové scény, kdy se animátoři opravdu vyřádili, koneckonců kousek scény Elsa versus moře bylo možné zahlédnout už v traileru.

Ledové království 2/Frozen II OlafCo se týká písniček, tak spousty dospělých a seriózních diváků jim nedává velkou váhu, nebo nad nimi přímo ohrnuje nos, ale disneyovky vždycky byly a budou více či méně muzikály. V minulosti nám už animáky od Disneyho představily nejeden obrovský hit a vždycky bývá jedna titulní písnička, která je takový tahoun.

Těžko asi budete znát někoho, kdo by alespoň zběžně neznal písničku Can you feel the love tonight. A píseň Let it go z prvního Ledového Království byla snad ještě větší hit. Jen originál má na oficiálním kanále skoro dvě miliardy shlédnutí a přidáme-li různá další videa okolo, jazykové mutace a cover verze, tak se dostaneme určitě na dvojnásobek, vždyť i pofidérní metalový cover má více než 5 milionů views, takže laťka byla nastavena poměrně vysoko.

Ledové království 2/Frozen II Elsa a vodni kunDruhý díl přichází hned se dvěma písněmi, které se snaží být hitem v podání Idiny Mendez a v českém znění pak nastupuje Monika Absolonová a je potřeba říct, že jsou dobré, ale není to ono. Příliš pomalý rozjezd a víc lyričnosti hodně pomáhá příběhu a hodí se do filmu, ale ten velký hit jako bylo Let it Go se obávám ani jedna z písní Elsy nebude.

Oproti tomu ovšem zazářil Kristoff se svou romantickou baladou, která klipem vyvolává nostalgii na devadesátkové cajdáky a pak konečně Annina píseň, která přichází v nejvíc emotivní části filmu a přímo vede k vyvrcholení a finále filmu.

Druhé díly bývají vždycky horší

Ledové království 2/Frozen II allTedy to byla obecná pravda, kterou narušil snad jen Vetřelec. A tedy teď Ledové království 2. Film je epičtější, vtipnější, hezčí a dokonce i o minutu delší. Ve výsledku je tedy jediná disciplína, kde Ledové království 2 svého předchůdce, titulní píseň, a to jsem ochotný tomuhle filmu odpustit.

A poznámka pro rodiče, kteří by na Ledové království 2 šli s dětmi, ať už kvůli nim, nebo jen jako v zámince, aby nevypadali při promítání divně. Děj i zaměření druhého dílu Ledového království se posunulo společně s věkem diváků od prvního dílu. Stejně jako zestárli dětští diváci prvního dílu, Ledové království 2 cílí právě na své věrné, kteří rostou s ním. Ale ani menší děti nezůstanou ošizeny, o smích, strach i pláč.

Ledové království 2/Frozen II

Animovaný / Muzikál / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA 2019

Režie: Chris Buck, Jennifer Lee

Hrají: Idina Menzel, Kristen Bell, Jonathan Groff, Josh Gad, Sterling K. Brown, Evan Rachel Wood a další