Pojďte nakouknout do kouzelného světa tukoňů, pracovitých skřítků, kteří se starají o to, aby vše v lese fungovalo tak, jak má. Pestrobarevná kniha pro nejmenší jistě nadchne nejen ty nejmenší, ale také jejich rodiče. Už jste slyšeli o tom, jak tukoni zachránili strom?

Tukoni a jejich kouzelný lesní svět

Tukoni zbožňují svůj les a všechny tvory v něm. A když zrovna není žádná práce a nějaké ty povinnosti v dohlednu, využívají tyto kouzelné bytosti svůj volný čas pro navštívení přátel. Jaké je ale Tuláčkovo překvapení, když zamíří navštívit svého kamaráda strom, ale ten je po bouřce z předchozí noci celý dolámaný? To se přeci nemůže nechat jen tak a on se pustí se vší vervou do záchrany svého drahého přítele.

Tukoni jsou kouzelní lesní skřítkové, kteří žijí určitě i ve vašem lese, jen se umí dobře schovávat, a hlavně mají plné ruce práce. Starají se totiž o správný chod celé přírody a ukládají zvířátka ke spánku. Pod jejich ruce na všechnu tu práci jsme již mohli dvakrát nahlédnout v předchozích knihách Zubr si hledá své hnízdo a Medvěd nechce jít spát, kde se tukoni snažili zvířátka přesvědčit, co je pro ně nejlepší.

Šibalského medvěda se snažili nahnat do pelíšku spát, ale on si stále vymýšlel, že tenhle a tamten pro něj není pohodlný a dost dobrý. To pro změnu zubr se od svého kamaráda medvěda dozvěděl, že se dá zima prospat v teplíčku a chce si to taky vyzkoušet, a proto se cpe do všech pelíšků, kam vůbec nepatří.

Oksana Bula a tukoni

Tyhle báječné tvory pro nejmenší má na svědomí ukrajinská výtvarnice a ilustrátorka Oksana Bula. Nejprve se věnovala malbě originálních motivů, kdy se jí pod rukama rýsovali první lesní skřítkové jako motivy na různé placky, pohlednice, kalendáře či trička. Ohlas po těchto výtvorech byl velmi pozitivní, tak se nakonec rozhodla tyto stvoření probudit k životu v mnohých ilustrovaných příbězích a dalším z nich je právě titul Jak tukoni zachránili strom.

A odkud slovo „tukoni“ pochází? Výtvarnice jej objevila v knize mýtů Aboridžinců, domorodých obyvatel Austrálie. Jedna z legend vyprávěla o lesních tvorech, při jejichž tanci rostl strom, a právě to jí připomnělo lesní stvoření, které tvořila na četné výkresy. V jejím podání jsou ovšem rozmanití tukoni, nejen ti, co se starají o stromy, ale také o květiny, zvířata, o ptáky, kteří létají do teplých krajin a zastávají v přírodě spoustu dalších užitečných prací a úkolů.

Knihy o těchto skřítcích cílí na opravdu nejmenší děti, které ještě samy neumí číst. Kniha je tak ve formátu A4 a nalezneme v ní ilustrace přes celou stranu či dvojstranu pro „čtení nejmenších“. Strany jsou o něco pevnější oproti běžným knihám, aby něco vydržely při listování s malými neposedy. Obrázky jsou opravdu kouzelné a vybízejí k rozličným interakcím s dětmi a rodiči. Na každé straně jsou pouze kratičké věty a celý příběh se tak dá do konce přečíst v poklidu před spaním – pokud se tedy vaše nejmenší nezastaví u některé z nádherných ilustrací a nebude si chtít o ní povídat.

Les tukoňů se vyloupl na světlo světa skrze akvarely s dokreslením drobných detailů pastelem. Zvířátka tak dostávají svoje tlapičky a srst, tukoni pak nejen srst, ale místo ní i třeba jehličnaté větvičky nebo třeba růžky, mnohdy i v podobě listnatých větviček rozličně bohatě košatých. Kromě zvířat si užijete i kouzelného prostředí nejen lesa v uklidňující zelené barvě, ale také fialově laděné scény z krokusového pole.

Moc se mi líbí, jak se každá kniha ze světa tukoňů snaží dětem poskytnout nějakou informativní věc o fungování přírody a divokých zvířat. Právě v posledním titulu Jak tukoni zachránili strom mne uchvátila myšlenka, že stromy jsou vlastně kamarádi všech a je potřeba je chránit za každou cenu a dobře se o ně starat, což si myslím, je opravdu cenná informace pro děti při dnešních stavech lesů a deštných pralesů.

Pokud vás a vaše děti tukoni okouzlí, pak vás jistě potěší, že v roce 2018 nakreslila Oksana Bula v pořadí již čtvrtý díl s názvem Vánoční strom, který vypráví příběh o tukoních, jejich starání se o stromy a vyhlížení toho jedinečného stromu, který jako jediný roste i v zimě. Právě tento strom je důvodem pro tukoní oslavy. Tak se nechejme překvapit, jestli bude i tato kniha přeložena nakladatelstvím Host v brzké době do češtiny.

Výtvarnice Oksana Bula se ovšem pustila i do ilustrování knih od jiných autorů. Jednou z nich je i Kateryna Mikhalitsyna, spisovatelka, která napsala knihy Co roste v parku a Co roste na zahradě. I v tomto případě se jedná o poučnou literaturu, tentokrát pro trošku větší děti. Knihy zábavnou formou příběhů vyprávějí o tom, jaké stromy rostou na zahradě či v parku, jaké mají plody, co se z nich dá vytvořit či jaká zvířata se jimi živí.

Slovo závěrem

Pokud tedy přemýšlíte, jakou knihu vybrat pro své malé budoucí čtenáře, můžou být tukoni výbornou volbou. Krásné pestrobarevné ilustrace se skřítky, kteří jistě probudí v mladých dobrodruzích a koumácích lásku k přírodě a její objevování. Celostránkové ilustrace si při společném čtení s dětmi užijete do nejmenších detailů.

Oksana Bula: Jak tukoni zachránili strom

Překladatel: Rita Ida Lyons Kindlerová

Ilustrace: Oksana Bula

Vydal: Nakladatelství Host, 2019

Počet stran: 40 / pevná vazba

Doporučená cena: 269 Kč