Série Hitman toho má za sebou opravdu hodně, ale jelikož nám třetí díl zakončuje novodobou trilogii, tak drobné ohlédnutí neuškodí. Kapitola World of Assassination se přiřítila do svého finále, a i když věkem náš známý Agent 47 patří do starého železa, tak svými schopnostmi rozhodně ne.
I v nejnovějším díle ukazuje Agent 47 svoji sílu, chytrost a díky novému spojenectví si přináší i nové hračky.
Ale jinak nečekejte příliš mnoho změn, od vydání prvního dílu v roce 2016 vývojáři přináší spíše drobné změny a vylepšení, a tak tomu je i nyní.
První díl novodobé série přinesl razantní změny v celkovém pojetí hry. I když jsme měli vždy vícero možností, jak infiltrovat potřebné místo a spousty způsobů, jak zneškodnit cíl, limitů zůstalo požehnaně. Až od dílu Hitman Absolution se vše začalo měnit.
Kromě zbraní hráči měli možnost využívat své prostředí a zavraždit svůj cíl, tak aby to vypadalo jako nehoda. Oproti aktuální trilogii byl díl více zaměřen na příběh a jednotlivé mapy byly o dost menší a hra nikterak zvlášť neodměňovala ani nenavigovala k všemožným způsobům zabití cíle jako je tomu teď.
Divadlo, do kterého můžete zasahovat
Pro ty, co nemají žádné zkušenosti s aktuální sérií Hitman, bych hru přirovnal k živé scéně, do které jako hráč můžete zasahovat a měnit tak její průběh.
Čeká na vás vcelku rozlehlé herní prostředí, ve kterém je váš hlavní úkol eliminovat určitý cíl či cíle, které jsou hůře dostupné, a abyste se k nim dostali musíte překonat hned několik překážek.
Každá postava má předefinované chování a reaguje na vaše zásahy. Chování postav můžete buď využít, anebo přímo ovlivnit a dostat tak cíl tam, kam potřebujete k jeho tiché likvidaci či zapříčinění závažné nehody.
Čím více budete tišší a splníte nejrůznější výzvy, tím vás hra odmění nejen závěrečným hodnocením, ale i odemčením dalších možností a výhod pro opětovné hraní.
Hra je vytvořená tak, abyste každou misi hráli vícekrát. Ke splnění všech výzev a příběhových scénářů musíte hrát hru opravdu mnohokrát.
První a druhý díl série nabízel hned několik příběhových scénářů pro každou misi, u třetího dílu jich je podstatě méně, ale za to jsou mise delší a více zajímavější.
Průběh scén se častokrát mění na základě vašeho chování, díky tomu vás baví opakovaný průběh mise i na vícekrát.
I když prostředí a cíl jsou stále stejné, tak díky velikosti mapy a možnostem, jak se dostat k cíli, a nakonec ho zneškodnit, působí pomalu, jako jiná úroveň.
Tudíž se tak rychle nedostaví stereotyp, ale hodně záleží na vkusu hráče.
Poněvadž byly mise, které mě osobně bavilo hrát i třikrát po sobě, a to nerad hraji něco vícekrát. Za to některé úkoly mi nesedly a již při druhém průchodu jsem chtěl co nejrychleji splnit alespoň další příběhový scénář a přesunout se na jinou mapu.
Již jsem několikrát zmínil, že možností, jak překonávat překážky a zneškodňovat cíle je opravdu hodně, ale ten, kdo nezná tuto herní sérii, tak si těžko představuje, co je to za možnosti.
Ale jednoduše můžete využít opravdu cokoli od střelných zbraní, po různé kuchyňské nože, jedy, sekery, výbušniny, kladiva, nůžky, dráty, přes padající lustry, sabotované elektrické zařízení až po nastražení pastí třeba za použití vody a elektrického proudu.
Na různá místa se můžete dostat jen díky oblekům, které získáte ze zneškodněných osob, nebo případně nějaké naleznete v prostředí.
Dost často musíte převleky střídat, jelikož skoro nikdy nemá možnost vstoupit do všech prostor, aby na sebe nestrhl nechtěnou pozornost.
I přes dokonalý převlek jsou v prostředí osoby, které dané lidi znají a tak ani převlek nepomůže. Třeba když se obléknete za člena ochranky, tak jejich šéf dokáže po chvilce převlek prokouknout, jelikož logicky své lidi zná.
Agent 47 má stále co nabídnout
Další odstavce jsou hlavně pro ty, co mají zkušenost s nějakým z předchozích dílů série. A rovnou mohu říct, že pokud vás ani jeden ze dvou Hitmanů nebavil, tak ten třetí zkoušet ani nemusíte.
Vše se nese ve stejném duchu série, jen přibylo o trošku více možností, nová prostředí a pro novou generaci konzolí je samozřejmostí lepší grafické zpracování a využití ovladače Dualsense pro PS5.
Kratší nahrávací čas netřeba asi zmiňovat. Pokud jste ale fanouškem série, tak není nad čím přemýšlet.
Hitman 3 je zase o kousek lepší než jeho předchůdci.
Hlavní výhodu vidím v tom, že vývojáři o něco zmenšili herní plochu jednotlivých misí, což by spíše mohlo evokovat zhoršení, ale opak je pravdou. Ve druhém díle jsme kvůli splnění některých výzev museli nudně probíhat, nebo proplížit docela velký kus mapy, což kolikrát hodně frustrovalo.
Destinace ve trojce jsou o krapet menší, ale obsahově plnější, žádné prázdné chodby či nastavené místnosti, zde je vše dělané s nějakým účelem, což opět napomáhá znovuhratelnosti.
Opět na vás čeká šest lokací, plus dvě tutoriálové. Výukové mise ale kopírují ty z předchozího dílu, takže tuto možnost asi využijí pouze nováčci série.
Co se týče hlavních lokací, tak prvních pět je tak, jak jsme zvyklí a jak jsem popisoval v odstavci výše. V nich se podíváte třeba do ulic Berlína, starého zámku v Anglii nebo do moderního mrakodrapu v Abú Dhabí.
Poslední lokace je vlak, tudíž se jedná o velmi příjemné zpestření, ale spíše by se mělo jednat o bonusovou misi, nebo jako prostředí na víc, kvůli příběhu, ale počítat to jako celou lokaci je silné označení.
Agent 47 má také novou hračku, kterou je malá kapesní kamerka, jež kromě focení zajímavých snímků slouží k nabourávání do elektronických zařízení, skenování důkazů, nebo zjištění stop. Prvek kamery skvěle zapadá do herního světa.
I když se to může zdát jako drobná prkotina, tak díky ní získáte hned několik dalších možností a nových výzev či úkolů.
Třeba v první destinaci slouží převážně k otvírání oken, ale v té druhé si díky této kamerce zahrajete na detektiva a v jedné ze tří příběhových výzev musíte vyšetřit vraždu, a to lze jen díky této kamerce.
Dalšími novinkami je třeba přítomnost menších hádanek.
K otevření dveří nebo nějakého sejfu potřebujte číselnou kombinaci, tu získáte prozkoumáváním herního prostředí, ale hra vám nic nikde nezapíše a na zapamatování kódů musíte využít pouze svoji hlavu nebo staré dobré přátele – tužku a papír.
Pro někoho to může být pramálo inovací proto, aby hru šlo nazývat dalším plnohodnotným dílem. Je pravda, že každý díl série se jeví spíše jako velké rozšíření, ale přesto pokaždé Hitman baví, a jestli vám nevadí opakované hraní, tak si v každém díle užijete desítky hodin zábavy.
Jelikož hráči mohou vytvářet i vlastní scénáře na daných lokacích, tak i po splnění všech úkolů a výzev můžete sdílet komunitní obsah a plnit výzvy, které tvoří jiní hráči.
K Hitmanovi 3 mám i pár výhrad. Jsou jimi velice slabý příběh, který je jen takové lepidlo mezi jednotlivými destinacemi. Nevyužití haptické odezvy u ovladače Dualsense, která je přítomna jen u střelných zbraní. A fakt, že za plnou cenu dostanete v konečném důsledku jen šest nových lokací s troškou nového obsahu a přidaných možností.
I když si připlatíte za deluxe edici, tak ani ta vám nezpřístupní všechny předešlé lokace, ale pouze jen drobné bonusy a další převleky, což je s cenovkou přes dva tisíce opravdu málo.
Pokud byste chtěli kompletní balíček, tak zaplatíte dvojnásob ceny.
Hitman 3 / Hitman III
Vývojář: IO Interactive
Žánr: akční stealth hra
Vydavatel v ČR: Cenega
Engine: Glacier
Platformy: PlayStation 4, Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows, Google Stadia