Harry Potter: Wizards Unite cover

Na začátku července přišla od tvůrců mobilní hry Pokémon GO dlouho očekávaná novinka. Tou nebylo nic jiného než Harry Potter: Wizards Unite. Co přesně hra nabízí a čím se od Pokémon GO liší?

Příběh hry

Harry Potter: Wizards Unite wallHarry Potter už je ostřílený bystrozor. S jeho reputací v boji proti zlu se není čemu divit. Bohužel však nastala situace, kdy si neví rady ani celé ministerstvo kouzel.

Zalarmovalo tedy všechny kouzelnické dobrovolníky s chytrými telefony, s jejichž pomocí zaženou Calamity (česky tedy Kalamitu). Ta způsobila, že se kouzelné věci dostaly do světa mudlů.

Ministerstvo kouzel tedy povolalo skupinu lidí na záchranu a navrácení všech věcí, lidí, tvorů do původního stavu, tedy aby je mudlové neviděli. Tuto skupinu tvoří hráči a souhrnně se nazývá Statute of Secrecy Task Force.

Ovládání a reakce hry

Harry Potter: Wizards Unite mobilHra Wizards Unite by měla běžet na každém chytrém telefonu. Ovládá se – kdo by to byl řekl – prostřednictvím telefonu a jeho příslušenství. Po čem vývojáři sahají, a co je pro dnešní společnost poměrně atraktivní hned vedle virtuální reality (VR), je takzvaná „augmented reality“ (AR), v překladu rozšířená realita. 

Stejně jako se u Pokémon GO pomocí AR chytali pokémoni, tady chytáte tzv. Foundables, které se vám zapisují do registru. Jakmile je registr ulovených Foundables plný, objeví se další. S AR módem se Foundables loví trochu těžko – když se je fotoaparátem snažíte zaměřit, často skáčou nebo se do hvězdiček prostě netrefíte. Naštěstí se dá vypnout, a kromě baterky si tak ušetříte i práci (a občas taky ostudu). AR je v tomhle trochu zrádné.

Harry Potter: Wizards Unite chuzeKdyž vás úkol nažene k dětskému hřišti a vy se tam s foťákem v ruce procházíte kolem malých dětí, matky asi na první dobrou nenapadne, že ve skutečnosti si nenatáčíte jejich ratolesti, ale hrajete Harry Potter hru. A i když je AR hezký prvek, osobně mi přijde jako zbytečnost, která hráče jen brzdí.

Další nevýhodou je samotné provádění kouzel. Často jde špatně – musíte být rychlí a přesní. I když se vám třeba zdá, že jste znak nakreslili správně bez přetahování, barometr vám ho nemusí uznat a vy tak kouzlo musíte opakovat, někdy i několikrát. Může se také stát, že i když vícekrát za sebou provedete kouzlo velmi dobře, Foundable se vytratí.

Kufřík, Foundables a jiné věci v mapě

Harry Potter: Wizards Unite foundablesFoundables nejsou jen artefakty jako Nebelvírův meč nebo kdejaký pohár. Mohou jimi být i kouzelní tvorové nebo samotní bradavičtí studenti, či dokonce profesionální hráči famfrpálu. Když je úspěšně navrátíte do kouzelnického světa, můžete si je pak prohlédnout v registru. Za každý nález získáváte různé ceny. Při naplnění dané kategorie Foundables se můžete těšit na hodnotnější odměny.

Kromě artefaktů však v mapě můžete nacházet i jiné věci a „místa“. Začněme ingrediencemi do lektvarů.

Harry Potter: Wizards Unite featuredBohužel jich inventář tolik nepojme, takže lektvary musíte vařit často, abyste měli pořád volno na přísady do pokročilejších lektvarů. Naštěstí si ale můžete zajít do Příčné ulice (záložka v Kufříku-Suitcase) a koupit si větší. Lektvary vám pomáhají hlavně v soubojích. S lektvary se pojí i další položka na mapě – Skleníky. Tam můžete pěstovat z posbíraných semínek různé byliny.

Pokud vám během soubojů a záchran dochází energie, můžete navštívit tavernu – většinou to bývají restaurace. Tam můžete energii doplnit a vyrazit vstříc dalším dobrodružstvím.

Harry Potter: Wizards Unite daily prophetCo je ale skvělé? Mapa vám rozhodně ukáže zajímavá místa! Kromě historických budov a známých míst vám může ukázat i dávno zapomenuté památníky – a ještě vám napíšou krátkou historii k tomu. Tyhle easter eggy mám moc ráda, člověk se aspoň z „pitomé hry“ (jak říkají moji rodiče moc rádi) dozví něco zajímavého.

Další věcí jsou Pevnosti, v nich čelíte opravdovému nebezpečí v podobě soubojů. Pokud máte kamarády, můžete společnými silami porazit různé zlovolné tvory. Je dobré, pokud má kamarád jinou profesi než vy – bude mít i jiné přednosti a zkušenosti. Jaké profese si může člověk vybrat?

Kolej a profese

Harry Potter: Wizards Unite vyberSamozřejmě jako kouzelníci jste studovali na kouzelnické škole. Kde jinde než v Bradavicích? Bohužel, Kruval, Krásnohůlky ani Ilvermorny nejsou zastoupeny. Trochu škoda, fanoušci se mohli prostřednictvím hry dozvědět trochu více. Co je ovšem ještě větší škoda je to, že kolej si vybírá kouzelník sám. Upřímně jsem se těšila na další kvíz nebo nějakou jinou rozřazovačku.

Merlinužel, kolej jsem si musela vybrat sama. A jelikož jsem na jednom českém portálu s textovou RPG v prostředí Bradavic byla Moudrým kloboukem vyvolena pro Havraspár a o pár let později na Pottermore pro Zmijozel, byla to sakra těžká volba.

Harry Potter: Wizards Unite profeseV jiných „neoficiálních“ kvízech mi také vždy vycházely tyto dvě možnosti, nikdy žádná jiná. Když jsem si ale vzpomněla, jak jsem se po zvolení do Zmijozelu na Pottermore soustředila, abych v každém dalším kvízu znovu byla zařazena k zeleným hádkům, došlo mi, že to byla poměrně vyčůraná taktika. Taktika hodná Zmijozela.

Pro lidi, co si ale neví rady a nedokáží se nikam zařadit to může být trochu nepříjemné, a co si budeme povídat, i trochu zklamání. Člověk se těší, že ho někam zařadí (nebo potvrdí jeho dřívější zařazení) a on si má vybrat. Přitom by stačilo tak málo.

Harry Potter: Wizards Unite profese 2Další věcí jsou profese. Tu si také můžete vybrat. Na výběr je mezi Bystrozorem, Profesorem a Magizoologem (takže nejprofláklejší profese z HP univerza, lékouzelníci zjevně nefrčej tolik). Díky „profesnímu stromu“ se můžete postupně zdokonalovat. Pokud vám práce nevyhovuje, můžete ji změnit.

Tohle bych také asi řešila trochu jinak. Profesi vám hra nabídne už poměrně brzy a opět vám dá volné pole působnosti. Byť je skvělé, že můžete profesi změnit, pokud vám nevyhovuje, pozastavme se. Kolik asi bude Bystrozorů v porovnání s Magizoologem? A proč hra sama alespoň nedoporučí některou z profesí, i když třeba až v pozdějším stadiu hry, kdy se hráč trochu vyprofiluje? Je to asi nedůležité, ale rozhodně by to třeba přidalo na snaze hráčům. Mít určité cíle, splňovat je a podle toho si později otevírat nové možnosti profesí.

Co je (ne)výhodou jsou týmy. S kamarády můžete utvořit silný tým a v pevnostech spolu bok po boku bojovat. Pokud máte rozmanité profese, tím lépe, každá profese má jiné přednosti, které v soubojích může využívat. Ovšem pokud je hráč solitér a nemá s kým hrát, musí si vystačit s tunou lektvarů a svojí „hůlkou“ a zkušenostmi.

Přenášedla

Harry Potter: Wizards Unite 2Zajímavým prvkem jsou rozhodně Přenášedla. Ty nasbíráte stejně jako Foundables během hry. Háček je však v tom, že abyste je odemkli, musíte nachodit dva, pět nebo sedm kilometrů v závislosti na typu přenášedla. Tady vám ale doporučuji vzít si s sebou powerbanku – aplikace totiž musí být zapnutá, nestačí ji mít jen na pozadí.

Když se vám podaří přenášedlo odemknout, přenese vás do známých míst, které se objevily v knižních sériích. Tady máte za úkol najít 5 magických jevů. Ty vám pak přinesou cennou odměnu (za ten účet za elektřinu to moc nestojí, ale s těmi sedmi kilometry jste udělali aspoň něco pro svoje zdraví).

Denní úkoly a odkrývání příběhu

Harry Potter: Wizards Unite HermionaKromě každodenních odměn po přihlášení do hry získáte i seznam denních úkolů. Ty můžete a nemusíte splnit, jsou ale většinou poměrně lehké a získáváte za ně odměny. Většinou se to týká sesbíraných artefaktů, nachozených kilometrů nebo počtu návštěv různých míst.

Sbíráte tak zkušenosti rychleji a díky těmto vedlejším úkolům se dostanete i do hloubky celého příběhu hry. Ten odkrýváte postupně podle úrovně, navštívených míst, doplněných registrů, dosaženým cílem nebo poražením někoho v souboji.

Moc milé je, že se setkáte i se starými známými, nejen s neznámou „uvaděčkou“. Samotný Harry James Potter vám pomáhá, Hermiona, Hagrid nebo Klofan se také objeví. A vy tak postupně rozkrýváte obsáhlý a zdánlivě nekonečný příběh o Kalamitě a kouzelníkovi, který jí způsobil.

Dojmy ze hry a porovnání s Pokémon GO

Harry Potter: Wizards Unite failCo se týče hry a mého názoru na ní, je to přesně ten typ hry, u které máte nevýslovná očekávání. A ten typ hry, která vás díky očekáváním nevýslovně zklame, i když pořádně nevíte proč. Není tak dobrá, abyste z ní skákali nadšením, ale není tak špatná, abyste ji hned odinstalovali. Takže si jí stáhnete, chvíli si s ní hrajete, pak jí přestanete hrát, ale neodinstalujete jí, protože co kdyby náhodou vás to znovu chytlo. Nebo něco vylepšili.

Harry Potter: Wizards Unite fail 2Příběh je zajímavý a hodně propracovaný. Oproti Pokémon GO je to o dost rozvinutější. Jenže taky o dost chaotičtější. Člověk pomalu zapomíná, co se v příběhu děje, když má neustále plnit nějaké úkoly nebo vařit lektvary.

Kde že mám mandragoru? Je v registru Foundables nebo se dá hodit do lektvaru? A mám osvobodit cornwallský rarachy nebo hodiny, které drží?

Hodně mě zklamal ten výběr kolejí. Když si vývojáři dali takovou práci se vším AR, popisy míst a příběhem, mohli vložit počáteční kvíz pro zařazení do koleje. Je to maličkost, která ovšem potěší. A myslím, že nejen mě.

Harry Potter: Wizards Unite

Ovládání: chytrý telefon + foťák

Dá se stáhnout: iOS, Android

Doporučený věk: kdokoli

Předpokládaná délka hraní: pravděpodobně nekonečno hodin ?