Marvel´s Guardians of the Galaxy cover
Zdroj: Square Enix

Strážci Galaxie a vůbec celý Marvel se posledních pár let vyhřívá na výsluní všeobecného zájmu. Avšak zatímco komiksy a filmy mají bezpočet fanoušků, v oblasti her je to až na pár drobných výjimek o poznání horší. Jak se však zdá, konečně by se mohlo blýskat na lepší časy. Marvel´s Guardians of the Galaxy přicházejí….

Z úplného dna až na vrchol

Ruku na srdce. Strážci Galaxie sice patří k oblíbeným komiksovým postavám, avšak když Square Enix ohlásil jejich první samostatné videoherní dobrodružství, vyvolalo to mezi hráči spíše skepsi a lehké posměšky.

Ostatně není se co divit. Pravděpodobně všichni máme v živé paměti fiasko, kterého se dočkali Marvels Avengers, které zcela podkopal nezvládnutý live-service model.

Není proto divu, že Guardiani tak nějak proplouvali bez povšimnutí. Přeci jen otazníků zde bylo příliš. A i když se vývojáři dušovali, že se bude jednat o čistě single playerovou příběhovou záležitost, věřit se jim odvážil jen málo kdo.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 1
Zdroj: Square Enix

O to většího překvapení jsme se však nakonec dočkali. Po nepřekonatelném Spidermanovi, který okupuje konzole od Sony tak přichází na trh další povedená komiksovka, za kterou se autoři rozhodně nemusí stydět.

Nadšení je rozhodně na místě, jelikož se jedná o jedno z nejpříjemnějších překvapení roku. Zároveň je však nutno říct, že i u tohoto veskrze povedeného titulu najdeme pár ALE, které dokáží maličko kazit celkový zážitek. O tom však později. Věřte však, že minimálně kvůli příběhu, který nám tato hra předkládá si Guardiani rozhodně zaslouží šanci.

Když příběh hraje prim

A právě o příběh jde v této hře především, vše ostatní se mu tak podřizuje a ustupuje do pozadí. Na scénu přichází známá partička Strážců Galaxie ve svém nejikoničtějším složení, které známe i z veleúspěšných filmů. Člověk Peter Quill alias Star-Lord, mývalu podobná bytost Rocket Raccoon, humanoidní strom Groot, nejnebezpečnější žena galaxie Gamora a nelítostný válečník Drax Ničitel.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 2
Zdroj: Square Enix

Společně tvoří tým vesmírných odpadlíků a hrdinů Guardians of the Galaxy. A asi jako každý v galaxii i naši hrdinové potřebují peníze. A tak se neváhají vydat do zakázané karanténní zóny ulovit nebezpečnou bestii pro svou klientku Lady Hellbender.

Jenže, jak už to tak bývá, a v případě Strážců to platí dvojnásob, vcelku záhy se události začínají vyvíjet trochu jinak, než by si naši hrdinové přáli.

S ohledem na fakt, že se vydávají do zakázané zóny, vcelku záhy jim jdou po krku vesmírní strážci pořádku, takzvaní Nova Corps. A tak naši milí Stážci Galaxie místo toho, aby vydělali pěkný balík, mají na krku tučnou pokutu, kterou musí splatit do několika dnů. A právě v tomto okamžiku stojíme na prahu velkého bláznivého dobrodružství, ve kterém se bude řešit přátelství, rodina i záchrana celé galaxie.

Velký důraz na postavy a interakci

Na příběh je zde tedy kladen skutečně velký důraz a ruku v ruce s tím jdou i samotné postavy. Každý z hlavních charakterů zde má svou nezastupitelnou úlohu a dostane zde svůj prostor.

Díky tomu jsou jednotlivý hrdinové vykresleni do nejmenšího detailu a vy tak budete mít pocit, že se jedná o skutečné osoby a platné členy týmu a né pouhé „mobky“ s prachmizerně napsaným AI. A aby byl tento dojem skutečně dokonalý, velice důležitou roli zde hrají rozhovory a interakce mezi jednotlivými postavami.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 3
Zdroj: Square Enix

Strážci Galaxie vždy vsázeli na odlehčenou notu a ani zde tomu není jinak. Hra je přímo nabitá humorem. Naši hrdinové tak mezi sebou neustále komunikují, dohadují se a špičkují. Nezřídka navíc dojde i na nějaký ten popkulturní odkaz a tak je zde stále co objevovat.

Navíc jednotlivé rozhovory mezi vámi (Peterem) a ostatními členy Strážců nejsou pouhým vloženým skriptem, ale svými odpovědi výrazně ovlivníte to, jak se k vám členové týmu budou chovat a jakým směrem se hra v určitých momentech bude dál vyvíjet.

Ano, nejspíše vždy stejně dosáhnete přesně toho bodu, který chtěli vývojáři, vše ale působí neskutečně živě, což nemalým způsobem dopomáhá budovat celkovou atmosféru. Která je u tohoto titulu opravdu výborná.

Na vlnách psychadelických osmdesátek

Tu nemalou měrou dopomáhá budovat i naprosto výborný soundtrack, který stejně jako u filmových Strážců vsází především na staré dobré osmdesátky. Fanoušci se tak mají skutečně na co těšit. Audiovizuální zpracování však není jen o hudbě, ale i celkové grafice.

Ta vychází z již zmíněných Avengers a v podstatě ji není co vytknout. Tedy až na místy přílišnou barevnost a lehce ujeté použití barev, které nemusí sednout všem. Zkrátka a dobře psychadelické osmdesátky jak se patří. Jinak ale komiksově laděná grafika přetéká detaily a rozhodně má čím zaujmout.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 4
Zdroj: Square Enix

To je ostatně vidět i na rozmanitosti jednotlivých lokací, kam se s našimi hrdiny vydáme. Pokud vás tedy maličko odrazuje barevné ladění Strážců, především z prvotních ukázek, nezoufejte. Vše zde není jen růžové, jak se může při prvním pohledu zdát.

Nudný gameplay a chaotické souboje

A tímto se dostáváme k tomu asi nejdůležitějšímu, co naprostou většinu hráčů bude zajímat a tím je samotný gameplay. Bohužel musím říct, že právě ten je asi nejslabší částí celé hry.

Marvel’s Guardians of the Galaxy je singleplayerová akční adventura z pohledu třetí osoby, ve které budete až na drobné výjimky ovládat postavu Petera Quilla. Ti, co se tak těšili, že si užijí spoustu zábavy s Rocketem a Grootem, budou možná trochu zklamáni, avšak v průběhu hry to nijak nevadí a dává to i vcelku dobrý smysl.

Přeci jen Star Lord je kápo celých Guardianů a tak je primárně vše na jeho bedrech, byť se samozřejmě bez svých parťáků neobejde. Což ostatně poznáte vcelku záhy.

A to jak při řešení nejrůznějších hádanek nebo překonávání překážek, tak především při samotných soubojích s nepřáteli, kdy se vám speciální schopnosti vašich parťáku budou nadmíru hodit. Jejich ovládání a zapojení do souboje je zvládnuté na jedničku, a i když není vše úplně nejpřesnější, v podstatě vám k ovládnutí celého týmu stačí dvě tlačítka na ovladači.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 5
Zdroj: Square Enix

Bohužel to je jen jedno z mála pozitiv na soubojovém systému, který je hlavní náplní této hry. A právě s ohledem na něj přichází na scénu asi největší negativum této hry. Souboje jsou totiž mnohdy neskutečně chaotické a není vůbec jednoduché se v nich vyznat.

Obzvláště ve chvíli, kdy vás zahrnou doslova hordy nepřátel. Ty jsou navíc docela tuhými protivníky, a tak i souboje s obyčejnými mobkami jsou zbytečně natáhnuté a vyžadují po vás neustálé soustředění.

Na jednu stranu chápu snahu autorů udělat ze hry taky trochu výzvu. Po x odehraných hodinách vás však to neustálé mlácení enemáků přestane tak trochu bavit. Bohužel, jak jsem již zmiňoval, právě to je hlavní náplní hry.

Ano, vše se snaží trochu narušit získávání nových perků a dovedností, které budete v průběhu hry vylepšovat a získávat. Lehce monotónní gameplay to však zachránit nedokáže.

Závěrem

Především díky gameplayi tak Marvel´s Guardians of the Galaxy rozhodně nejsou dokonalou hrou a nedosahují kvalit, jako má pavoučí muž ze stáje Insomniac Games.

Na druhou stranu jsou na míle vzdálené propadáku jménem Avengers a ukazují nám jednu z možných cest, kterými by se herní Marvelovky mohli vydat. Důraz na příběh a snadno rozpoznatelný vizuál s perfektním soundtrackem dělají z tohoto kousku jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku.

Marvel´s Guardians of the Galaxy 6
Zdroj: Square Enix

Guardians of the Galaxy jsou tak jasným důkazem toho, že nic by se nemělo odsuzovat dopředu a měli bychom si počkat na výsledek a ten v případě této hry rozhodně stojí za zkoušku.

Marvel´s Guardians of the Galaxy

Vývojář: Eidos-Montréal

Vydavatel: Square Enix

Vydavatel v ČR: Cenega Czech

Platformy: Xbox Series X a Series S, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Microsoft Windows