Fuji Koro cover
Zdroj / Autor: Matt Forsyth

Hora Fudži co nevidět vybuchne. Žhavá láva již brzy pohltí trojici svatyní Seien-dži skrytých hluboko v útrobách sopky. Šógun je však odhodlán zachránit toto vzácné dědictví, a tak pověří své nejvznešenější a nejudatnější samurajské bojovníky úkolem navrátit cenné předměty z hlubin sopky.

Staňte se jedním z chrabrých bojovníku a vydejte se na sebevražednou misi v dobrodružné hře Fuji Koro.

Tento tématický kousek ze starého Japonska přináší na náš trh společnost Tlama Games, která se v poslední době vyprofilovala v jednoho z nejnadějnějších českých distributorů, v jehož portfoliu najdeme skutečně široké spektrum her.

Jedním z prvních kousků, kterým chtěl tento vydavatel na našem trhu zabodovat  bylo právě Fuji Koro, které se tak na náš trh dostalo před necelými dvěma lety. A i když se nejedná zrovna o horkou novinky, byla by škoda tento “designově” povedený kousek zcela minout.

Fuji Koro 2
Zdroj: TLAMA games

Fuji Koro je dobrodružná hra s prvky „eura“ pro 1 až 6 hráčů, která v sobě navíc ukrývá několik herních režimů. Výpravu do nitra sopky si tak můžete užít v tradiční kompetetivní podobě, nebo se naopak spřáhnout se svými kumpány a vydat se za dobrodružstvím společně.

Doporučený věk tohoto kousku je 12+ s tím, že na jednu herní partii bychom si měli vyhradit něco kolem dvou hodin.

Velká výhoda této hry je v její přístupnosti, a tak si ji dokážete zahrát, stejně jako například Zombicide, i s relativními nováčky. Tato přístupnost je však vykoupena určitou repetetivností, kdy v podstatě stále děláte to samé, naprosté herní orgie od tohoto kousku rozhodně čekat nemůžeme, byť na stole hra vypadá opravdu úžasně.

Když krabice doslova přetéká

Ostatně, je to právě celkový vizuál hry, který bude jedním z hlavních lákadel tohoto kousku.

Mimochodem už samotná zabalená krabice leccos napoví. Ta je nejen vážně těžká, ale především pak narvaná doslova k prasknutí. A v případě této hry dostává toto tvrzení zcela nový rozměr. Kartonových desek k vyloupání je zde totiž takové množství, že krabice v podstatě nejde ani zavřít. Chroničtí vyloupávači si tak v případě Fuji Kora přijdou skutečně na své.

Kartonových komponent je zde více než dost a vy se při vyloupávání nejednou přistihnete při tom, že budete jen v skrytu duše doufat, aby se nakonec do krabice vše vešlo. A nakonec se vše skutečně vejde, byť volného místa v krabici budete hledat jen pomálu.

Fuji Koro 3
Zdroj: TLAMA games

A to se pěkně prosím bavíme o standardní verzi hry. Osobně bych tak rozhodně nechtěl řešit tento problém v deluxi verzi, kde by toho mělo být ještě o něco víc.

Vyjmenovat zde kompletní obsah krabice je v podstatě nad lidské síly a jediné co může v tomto ohledu Fuji Koru konkurovat je snad jen Gloomhaven a jemu podobní. Věřte tedy, že herních komponent je zde více než dost.

A autoři se neomezují jen na kartonové žetony, díly mapy  a desky hráčů. Kromě toho zde najdeme i celou řadu všemožných kostiček a kostek, hracích karet a dalších důležitých komponent, bez kterých by se tato dobrodružná hra neobešla.

Lákavý vizuál s pár podstatnými ALE

Jak už to tak ale bývá, velice často platí pořekadlo není všechno zlato, co se třpytí, a v případě této hry to bohužel platí také. Fuji Koro je na jedné straně opravdu velká hra, která na stole vypadá úžasně a láká na vcelku různorodou hratelnost (kompetetivní a kooperativní mód).

Bohužel samotné provedení maličko pokulhává, za očekáváním, které ve vás může celkové zpracování hry vzbuzovat.

Hra působí už na první pohled trochu přeprodukovaně. Ano, dílky mapy, svatyně i draci vypadají famózně. Bohužel se ale nejde ubránit dojmu, že se autoři nechali až příliš unést a už trochu méně myslel na celkovou praktičnost hry. Některé kartonové žetony jsou po čertech malé a hodila by se vám na ně pinzeta.

Fuji Koro 4
Zdroj: TLAMA games

Oproti tomu samotný herní plán je skutečně monstrózní a budete mít problém jej složit na většinu stolů. Nemluvě o tom, že samotné skládání mapy a přikládání mapových dílků do sebe je neskutečné peklo. Zde tak platí, že méně je někdy více.

Dojdi, seber, odhal, vyrob a tak stále dokola

Vaším hlavním úkolem v této hře bude prozkoumávat ústí hory Fuji. V návaznosti na to zde budete hledat vzácné svitky, magické předměty, materiály, objevovat skryté svatyně, či zachraňovat mnichy.

Kromě toho na vás uvnitř hory Fuji číhá i řada nebezpečí včele se zuřivými draky, přes které se budete muset dostat abyste nakonec našli cestu zpátky do bezpečí. Jenže jakkoliv toto zní zajímavě, realita bohužel maličko pokulhává.

Přitom autorům rozhodně nechybí zajímavé nápady. Například tvorba vašeho vybavení z nalezeného materiálu je vcelku zajímavým prvkem, který může oživit celkovou hratelnost. Bohužel i zde zůstává vše takříkajíc na půli cesty.

A tak i když se může jevit tvorba vybavení zajímavě, postrádá hlubší propojení s tématem a ve výsledku tak jde jen o sběr kostiček v dané barvě.

Ano, díky tomu budete během hry vylepšovat svou postavu, získáte více schopností, budete silnější a více vydržíte. Díky čemuž se budete moci postavit silnějším drakům a tím získat i více bodů, které potřebujete k vítězství. Rozhodně se však nedá ubránit dojmu, že by vše šlo udělat trochu uhlazenějším a tématičtějším způsobem.

Fuji Koro 5
Zdroj: TLAMA games

To ostatně platí pro celou hru. Ta, i když na první pohled působí vskutku tématickým dojmem, ve výsledku staví na čtyřech obyčejných herních akcích (pohyb, odhalení nového dílku map, sběr surovin a odpočinek během kterého budete vyrábět již zmíněné vybavení), které budete v podstatě točit neustále dokola.

K tomu samozřejmě nabaluje celou řadu výjimek a dalších pravidel, které by měly hru zatraktivnit. Opak je ale pravdu, celá hra díky tomu působí zbytečně komplikovaně a nepřehledně.

Přitom hra jako taková, je ve výsledku vskutku jednoduchá, těch ALE je zde dle mého přeci jen zbytečně mnoho.

Kompetetivně, či kooperativně? To je oč tu běží

Na druhou stranu by počet ALE zase nemusel být až takový problém, přeci jen záleží především na herní skupině, se kterou budete hru hrát. A pokud vám vše sedne budete se královsky bavit.

Bohužel tohle není jediný problém, který Fuji Koro má. Autoři se totiž evidentně nedokázali rozhodnost, jakou hru vlastně chtějí vytvořit. Zda kooperativní, či kompetetivní. A právě tato varianta, která je mezi hráči nejvyhledávanější, působí jako lehký nedodělek.

Obzvláště, když vezmeme v potaz kolik různých variant hry nám autoři v pravidlech nabízejí. Jako by se nemohli rozhodnout, jaká varianta bude fungovat nejlíp.

V rámci kompetetivního módu si tak můžete vybrat klidnější variantu, stejně jako bojovou, kdy si s protihráči půjdete nelítostně po krku.

Na jedné straně se tak nedá ubránit dojmu, že autoři skutečně nevěděli co s vlastní hrou dělat, na straně druhé nám však nabízí spoustu možností, jak si herní zážitek vyladit co nejlépe k obrazu svému.

Fuji Koro 6
Zdroj: TLAMA games

I přesto ale kooperativní mód působí rozhodně soudržnějším a funkčnějším dojmem. Ve výsledku bych tak doporučil zaměřit se právě na tuto variantu, byť konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Rozhodně si však troufám říct, že kooperace vám poskytne daleko lepší herní zážitek, který nejen daleko lépe funguje, ale ve výsledku poskytuje i větší množství zábavy.

V tomto módu si hru navíc vcelku bez problému užijete i se svými ratolestmi. Doporučený věk je totiž jen orientační a troufnu si říct, že pokud má vaše dítko již nějakou tu deskovku za sebou, nebude mít problém ani s Fuji Kore.

Navíc mu můžete v kooperativním módu vždy pomoct.

Závěrem

Po pravdě řečeno, už dlouho jsem neměl v ruce takto rozporuplnou hru, jako je právě Fuji Koro. Tento kousek působí na první pohled na stole opravdu nádherně a vyloženě vybízí k zahrání.

Na straně druhé jej však sráží řada nedodělků a určité překombinovanosti, která na vás doslova křičí z každého dílku této hry.

Fuji Koro 7
Zdroj: TLAMA games

Je ale Fuji Koro opravdu špatnou hrou? Nejspíše ne, ale v tomto případě platí více než kdy dříve, že pro ni musíte najít správnou herní skupinu.

Pokud se vám to podaří a autorům hry odpustíte pár chybek, které tato hra má, budete se náramně bavit. Doporučit ji však široké hráčské základně asi s čistým srdcem nelze.

Fuji Koro

Autor: Jerome Demeyere

Vydavatel: TLAMA games

Počet hráčů: 1-6

Doporučený věk: 12+

Herní doba: 120 min. a více

Čeština: v balení hry

Cena: 1599 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
fuji-koro-poslechnete-sveho-soguna-a-vydejte-se-v-roli-jednoho-z-nejudatnejsich-samuraju-na-sebevrazednou-misi-za-zachranou-vzacneho-dedictvi+ krásný vizuál + tématické zasazení - nedotažené herní mechanismy - přeprodukovanost - kvalita některých komponent