Ester Stará: Dušinka, víla věcí cover
Zdroj / Autor: Vladimir Ershov

Sedm příběhů, mnoho dobrodružství, jedna víla. Dokáže skvělý nápad, kvalitní text a nádherné ilustrace přebít nudu z opakujících se témat? Jak dlouho je dítě z fantastického světa, kde ožívají věci, ohromené, a kdy ho přechází nadšení?

Na co se těšit?

Dušinka víla věcí je pohádková kniha, která obsahuje sedm příběhů. Nejsou na sebe navázané, ani se netýkají jednoho hlavního hrdiny, přesto mají jeden společný prvek. Dušinku. Je to malinkaté drobounké stvoření s blyštivými kudrnatými vlásky, které vypadají jako jemná drátěnka, s bílou halenkou protkanou stříbrnou nití a nadýchanou sukýnkou s dírkami.

Především ale tahle bytůstka tvrdí, že je víla věcí. Všech obyčejných předmětů, které se dokážou stát kouzelnými, pokud v to někdo věří a zkusí jim naslouchat. Potom se v tom správném momentu Dušinka objeví, vysvětlí hlavním hrdinům, proč ji vidí, a když jako mávnutím kouzelného proutku zase zmizí, začíná to, na co se malí čtenáři těší ze všeho nejvíc. Kouzla a zvláštní věcí.

Ester Stará: Dušinka, víla věcí obálka
Zdroj: Nakladatelství 65. pole

„Teď to přijde. Tuhle chvíli milovala. Ten jedinečný okamžik, kdy Klárka přijme to, že jiskřička na vrchu skříňky není odraz slunce v zapomenutém zrcátku, ale skutečná malinkatá víla.“

V první pohádce se potkáváme s Klárkou. Holčičkou, která se sprchuje a zlostně u toho hudruje, protože jí táta kvůli rozdělané práce nemohl vzít k rybníku. Stačí okamžik a koupelna se promění v jezero s nejrůznějšími květinami, stovkou motýlů a duhou. V druhém příběhu vystupují sourozenci Zdeněk a Ivanka, kteří se po setkání s Dušinkou, mají možnost svést na divokých i mírných oblacích a podívat se na svět z nové perspektivy.

Barunka s Adélkou, jednovaječná dvojčata, zažijí koulovačku a dovádění na zamrzlé podlaze jejich bytu, aby se záhy mohly rozplývat nad nejrůznějšími druhy zmrzliny. Amálce umožní sám vzduch, aby se mohla proletět nad střechami města, a aby odhalila, co jejich kočka Mína provádí, když se vytrácí z bytu. František s Viktorkou se pro změnu ocitnou na fotografii, kde můžou napravit svojí chybu, aby se jim papírový drak zase nezamotal do koruny stromu a neroztrhal se.

Bráchové Ondra a Vítek zjistí, že úklid nákupu nemusí být taková nuda, když si můžou zaplavat v jahodovém jogurtu, projít se vedle obřích rohlíků, které vypadají jako hory, nebo se prokousávat skrz obří koblihu s marmeládou. A Anežka, nedočkavá holčička, která každým dnem čeká na Vánoce, zažije neočekáváné, když krabici s vanilkovými rohlíčky, která je před ní schovaná na vysoké skříni, narostou křídla a slétne s ochutnávkou přímo k ní.

„Ukaž,“ nechtěl věřit Frantík a naklonil se nad fotoaparát. V tu chvíli jako by je snímek vcucnul a oba byli na stráni. Na stejném místě. Přesně jako na fotografii. Vítr fučel, Viktorka právě mačkala spoušť a Františkova čepice letěla vzhůru.

Zpracování

Kniha se mi opravdu líbila. Jednotlivé příběhy jsou rozdělené, takže když si malí čtenáři rozhodnou přečíst jednu krátkou pohádku před spaním sami, rozhodně se lehce zorientují. Také jim pomohou velká písmena a barevná označení názvů kapitol. Oslovil mě i jazyk, kterým je kniha psaná. Nejsou to jen jednoduché holé věty, ani přespříliš složitá souvětí, která by dětem vadila a brzdila plynulost textu.

Ester Stará: Dušinka, víla věcí 1
Zdroj: Nakladatelství 65. pole

Naopak. Dílo obsahuje i slovíčka, která poukazují na bohatou slovní zásobu autorky, zároveň je jich tak akorát, aby dětem nezamotaly hlavu. Celkově mě provedení nadchlo. To ale ještě neznamená, že bych knihu doporučila ostatním. Nezáleží totiž na mně, ale na malých čtenářích, kteří by se každý večer před usnutím měli těšit na další novou pohádku.

Obálka

Knihu si vybrala sama dcera v online knihkupectví právě díky obálce. Nese sice tmavší barvy do hněda, ale je na ní vyobrazena Dušinka, takže dceři hned učarovala. Když jsme zjistily, že by kniha měla být pro děti kolem šesti let, obsahuje krásné obrázky a přiměřenou délku textu, nebylo nad čím přemýšlet. Věřím, že dílo dokaře na první dobrou zaujmout už jenom právě obálkou.

Tohle zamrzí

Chválila jsem bohatou slovní zásobu i krásné barevné provedení, to, co se ovšem za bohaté nazvat nedá, je autorčina kreativita. Ano, připouštím, že jsem zpočátku byla nápady ohromená. Letíme na obláčku do nebe, tomu se nedá, co vytknout.

Ale proč je o pár stránek dál pohádka o tom, že poznáváme město ze střech domů? Není to v podstatě stejné, jako bychom letěli na tom obláčku? Žádný wow efekt, nic nového jsme se nedozvěděli, a i když autorka druhou pohádku propojila s toulavou kočkou, ztratila pro mě kouzlo překvapení i zajímavost.

O poslední pohádce nemluvě. Téma Vánoc je pro děti taaak lákavé, přitom ho autorka odbyla pár větami o krabici s křídly, která se po jednom prolítnutí vrátí zpátky na skříň, a tím pohádka v podstatě končí.

A nepomáhají tomu ani ilustrace. Jsou sice nádherné a moje srdíčko si okamžitě získaly, ale objevují se v knize sporadicky a vůbec ne na každé straně. Takže dítě (alespoň to moje) po chvilce ztrácí pozornost.

Přesně jako u samotných příběhů. Musela jsem dceru pomalu prosit, aby to vydržela odsedět a při otázkách, co na příběh říká, ani netušila, jak odpovědět. Neudržela totiž pozornost a ztratila o děj zájem. Což mě opravdu moc mrzí. Nejen kvůli malé, ale hlavně kvůli knihy, v které vidím obrovský (bohužel nevyužitý) potenciál.

Závěrem

Kdybych měla knihu hodnotit a doporučovat čistě za sebe, vyšplhala by se v mém subjektivním žebříčku oblíbenosti vysoko. Díky stylu vyprávění, který jsem si opravdu zamilovala, i celkovému námětu bych dokázala autorce nějaké ty přešlapy odpustit. Kdo ale nedostatek kreativity neodpouští, jsou právě děti. Buď je kniha zaujala a chtějí ji číst pořád a pořád dokola, nebo po ní už nesáhnou.

Což se právě stalo u nás doma. Abych ale nebyla až tak přísná, zkusím dceři knihu schovat na později, protože věřím, že třeba za rok nebo dva dokáže alespoň z části ocenit to, co já teď. A díky velkým písmenům si bude moct příběhy před usnutím předčítat i sama. Nebo se o to může pokusit.

Ester Stará: Dušinka, víla věcí

Vydal: Nakladatelství 65. pole, 2016 (dotisk)

Počet stran: 80 / pevná vazba

Cena: 249 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
60 %
Zpracování a cena
60 %
Styl a překlad
60 %
Cíl knihy a splnění
60 %
Miriam Blahová
Narodila se roku 1989 v nejvýchodnější části České republiky, v současnosti ale žije se svou rodinou v Ostravě. Je na mateřské, ráda čte a ještě raději píše. Působila jako copywriterka, uspěla v literární soutěži a přispěla svou novelou do sborníku povídek. Od roku 2019 píše romance, které v sobě spojují současnost a historii.
dusinka-vila-veci-pohadkova-kniha-ktera-prenese-deti-do-kouzelneho-sveta-obycejnych-predmetu+ námět + styl vyprávění + nádherné ilustrace + bohatá slovní zásoba - nevyužitý potenciál - poskrovnu ilustrací - kreativita autorky při psaní