V temné chodbě před vámi slyšíte tikat hodiny. V jejich rytmu se k vám něco pomalu šourá. Chrapot se přibližuje. Co uděláte? Hm… schovám se tady za tu pohovku a jakmile se to přiblíží, švácnu to po lebeni fireballem. Hrune, ty se zatím připrav… Hrune?
“Zařvu AAAAAAAARRRRRGGGGHH! a vrhnu se do chodby s mou zbraní v rukou!”
Že jste nikdy nic takového nezažili? Žádné noční sezení s přáteli nad D&D nebo jinou variantou stolního RPG? Vůbec nevadí, protože Dark Alliance (DA) vám tyto pocity může přiblížit. Nebo se o to alespoň snaží. Trochu…
Je tu nové dobrodružství z Forgotten Realms, konkrétně z oblastí Icewind Dale a tentokrát je nabité akcí. V rebootu hry z roku 2001 se budete prohánět po ikonických místech, která můžete znát z různých herních zpracování D&D příběhů.
Poté, co je poražena armáda zlého mága Akara Kessella, do Icewind Dale se řítí nové hrozby ze všech stran. Potvory, kreatury a monstra se snaží ovládnout oblast a získat takzvaný Crystal Shard. Vaším úkolem není nic jiného, než tomu zabránit.
Dark Alliance není klasické RPG, na jaké jsme byli doposud zvyklí ze světů Forgotten Realms. Jedná se o hack and slash RPG kooperaci, která se dá hrát i single, ale to opravdu není taková sranda a na vyšší obtížnosti je to spíš opruz než výzva. K tomu podrobněji níže.
Je čas představit hrdiny
Hráči si mohou vybrat ze čtyř ikonických postav. Začněme u té nejznámější, a sice u drowa (temného elfa) Drizzta Do’Urdena.
Tento charakter dosáhl slávy díky knihám R.A. Salvatoreho (kniha The Crystal Shard nebo později trilogie Temný elf – vyšlo i v českém překladu), v jehož díle se vyskytují i ostatní hratelné postavy. Drizzt je klasické rychlé “rogue-like” dpsko, které je sice velmi zábavné na hraní, rozdá hromadu bolesti, ale jak se říká mezi RPG hráči, je to papír.
Pokud jste spíš střelecky zaměření, volbou pro vás může být krásná Catti-Brie. Přesně jak byste čekali, Cattie je mrštná ostrostřelkyně, která je schopná ustřelit mouše křídla. V zásobě má také nějaké support ability, takže když někdo z grupy dostane pecku na bradu, ona je váš nejlepší “kámoš bráchoš ségra” se záchraným aoe (area of effect) léčivým kouzlem.
Doteď jsme tu měli hlavně mrštnou a přemýšlivou část teamu. Pojďme se mrknout na svaly skupiny.
Jste-li fandové subtilních a jemných technik tichých vražd a plížení, tenhle týpek není pro vás: Wulfgar je obrovský barbar s ještě větším kladivem, které se nebojí použít. A používá ho často, hodně, pořád a dobře. A z vlastních zkušeností vám, milí čtenáři, mohu říci, že není nic lepšího než poslat usmrkaného skřeta homerunem do příštího století. Jak říkám, velmi subtilní a jemný charakter.
A to nejlepší nakonec. Jsem velký fanda trpaslíků a tanků a musím říci, že Bruenor je prostě parádní nezničitelná koule mithralu. Není to takový silák jako Wulfgar a není tak rychlý jako Cattie nebo Drizzt, ale sakra vydrží. A jakmile si na toho vousatého, chlupatého mrzouta zvyknete, ani peklo vás nezastaví!
Nebroušený diamant
Hraní jsem věnoval několik desítek hodin a musím říci, že jsem už dlouho nezažil takhle schizofrenní pocity.
S každým charakterem začínáte na stejném místě – ve vašem základním táboře. Z toho se vydáváte na různé mise do různých map. Každá mapa má několik obtížností (čím vyšší obtížnost, tím vyšší odměny, drop, zkušenosti atp.).
Design jednotlivých map je jednoduše skvělý. Jedná se sice o koridorovku, ale prostředí, které vám hra nabízí, je na pohled nádherné a pokud jste fanoušci epic fantasy žánru, o to více si ho užijete. Každá mapa poskytuje drobnější možnosti objevování a lootu navíc. A to se vyplatí.
Během prvních několika her jsem se několikrát přistihl, že vůbec nevnímám děj a spíš se zaměřuji na otevření všech truhel, sbírání goldíků a vymydlení hord nepřátel. Na rovinu říkám, že příběhová linka není hlavním hracím motorem titulu Dark Alliance.
Jedná se tedy o model, jaký můžeme znát například z Warframe nebo Vermitide. A stejně jako u zmíněných titulů, míra repetitivnosti prostředí je vysoká. Naneštěstí u Dark Alliance si nejsem jistý, že ostatní funkce a prvky udrží hráče u monitorů déle.
Vybavení, schopnosti a “crafting”
Loot a zkušenosti, to je věčný motivátor! Chcete mít lepší zbraň o jednu setinu, chcete mít slušný „brnko“, super luk a fešné gatě s dobrými staty. To je prostě to, co se “nosí”. A Dark Alliance vám to bude dávat. V jakém množství a míře, to už záleží na vás.
Loot je všeobecně lepší s vyšší obtížností a v partě. Každý kousek vybavení, který najdete, můžete vylepšit o tři úrovně. Materiálem pro vylepšování jsou různé druhy krystalů a vaše zlaťáky.
S každou úrovní mapy jsou potvory znatelně silnější, a to, co se zdálo zprvu jako procházka růžovou zahradou, jsou posléze jatka, ze kterých se sotva vracíte do tábora.
Hra vás do kooperace jednoduše tlačí a to není vůbec špatné, protože právě spolupráce s ostatními charaktery dává dohromady velmi slušný zážitek. Jakmile se vám podaří se spoluhráčem odpálit nějaké kombo vašich abilit, je to prostě neuvěřitelně uspokojující.
Chyby velikosti bitevních draků
Jenže ani soubojový systém není bezchybný. Každý charakter má specifický přístup k souboji. Zatímco Bruenor je prakticky nezničitelný blokátor všeho, Cattie jednou zakopne o mrtvolu a je prakticky instantně mínus.
Animace jednotlivých útoků a kombinací vypadají sice skvěle a je velmi příjemné, když se nad zelenou hlavou vašeho cíle rozmnoží tříciferná číslíčka, ale něco tam prostě není v pořádku. Některé útoky jsou ztuhlé, pomalé a prakticky nepoužitelné. V některých případech lze animaci přerušit v půlce a v některých ne. To pro mě osobně bylo nejvíce matoucí a otravné.
A rovnou vám říkám, že Cattie (byť normálně hraji hlavně Wulfgary nebo Bruenory) by byla opravdu velmi zábavná postava, nebýt právě tohoto faktu. Její ovládání je jakýmsi hybridem mezi útoky na dálku a na blízko, kdy prakticky nevíte kam míříte a často cíle míjíte, aniž byste věděli proč.
V praxi máte pocit, že na této samotné postavě pracovaly dva teamy a každý se sakra jiným cílem.
Na závěr přihodíme občasný zásek vás nebo nepřátel v texturách, občasný stunlock, ze kterého se nelze dostat, zdlouhavé zvedání postavy ze země a tak podobně. Kvůli podobným věcem nejednomu hráči naběhne žíla na spánku. A pokud trpíte nutkáním plnit nepovinné části misí, budete za chvíli absolutně nenávidět džbány, vozíky a stojany na zbraně.
Každá mapa obsahuje také checkpointy, na kterých můžete postavit tábor, nebo je využít ke zvednutí šance na loot. Na vyšší obtížnosti silně doporučuji to druhé, jinak vás čeká cesta od začátku mapy. A to prostě nechcete.
“Hej kámo, co to hraje? Tu písničku odněkud znám!”
Vibe Avenue není zcela neznámé ve světě her. Mají za sebou tituly jako Outward, Livelock nebo Mordheim. A právě fantasy hudba je jejich notou. Dark Alliance je toho také důkazem.
Studiu se povedlo přijít s hudebním backgroundem, který je místy až hororový. Temné rytmy, mumlání skřetích šamanů a podobné zvuky- to vše dává dohromady skvělou atmosférickou hudbu, která podtrhuje atmosféru hry a dokresluje obraz zlých událostí v DA.
Závěr s příslibem do budoucnosti
Dungeons and Dragons Dark Alliance je skvělý titul, pokud máte rádi kooperaci a hack and slash žánry. Jste-li fanoušci fantasy světů, zaujme vás prostředí, ve kterém se rubačky odehrávají.
Nečekejte ovšem bezchybnou a rychlou jízdu. Souboj v single playeru umí velmi pozlobit, a pokud jste fandové epických příběhů, propracovaného děje a kvalitních zápletek, Dark Alliance rozhodně není pro vás.
Hra má obrovský potenciál a já věřím, že vývojáři z poměrně mladého studia Tuque Games (Livelock) jistě chtěli přijít s něčím novým a zároveň atraktivním pro D&D “starousedlíky”.
Toho si vážím, ale je třeba říci, že hře by se bylo třeba ještě dost věnovat a zapracovat na výše uvedených výtkách. Věřím, že se z Dark Alliance časem vyklube velmi slušný titul. Je na dobré cestě a my budeme doufat, že pánové a dámy z Tuque Games dají na zpětnou vazbu hráčů a v následujících patchích vše dotáhnou k dobrému výsledku.
Dungeons and Dragons – Dark Alliance
Vydavatel: Wizards of the Coast
Režim: Videohra pro více hráčů
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows
Vývojáři: Tuque Games, Snowblind Studios