Rozplétání záhad a přicházení na kloub hádankám je fascinující jak pro děti, tak pro dospělé. Mladý Christopher s pomocí svého přítele Toma se dočká nejen vrchovaté dávky odhalování tajemství svého lékárnického mistra, ale také zjistí, co je to alchymie a proč jsou některé vědomosti střeženy i za cenu vlastního života. Ostatně se sám bude muset velmi přičinit, aby zákeřný hon uprostřed renesančního Londýna vůbec přežil.
♱△ejar. Y nar.byvl.Dop.4ah.Gu hu←
„Chce-li se člověk stát lékárníkem, musí chápat jedno: Recept je základ. Není to jako péct koláč.“
Christopher Rowe je sirotek, který vyrůstá v sirotčinci až do věku, kdy by měl nastoupit do učení k některému cechu. Díky svým předpokladům i píli se dostane do učení k lékárníkovi Benediktovi Blackthornovi a nemohl by si přát nic lepšího: učednictví je sice náročné, ale velmi naplňující a zajímavé a mistr je navíc přátelský a dobrý učitel. Christopher navíc má skvělého kamaráda Thomase z nedaleké pekárny, se kterým mohou ve volném čase provádět klukoviny všeho druhu.
V Londýně ale došlo k několika vraždám a mezi oběťmi byli i lékárníci. Jak se zdá, vrahové pátrají po něčem konkrétním – po něčem, o čem má mistr Benedikt tušení, ne-li rovnou dobrou představu. Když svého učedníka na celé odpoledne vyžene z obchodu, mohlo by jít o nepovedený den, ale když Christopher po návratu nalezne mistra zavražděného, jeho život se obrátí v naprostou katastrofu. Přijde o mistra, o domov, o všechny prostředky a budoucnost lékárníka.
Jenže chlapec to nevzdá. V dílně nalezne zašifrovaný vzkaz určený pro něj. Christopher ví, že když ho rozluští, odhalí nejen motiv všech vražd, ale možná bude schopen odhalit i vrahy. Zbývá najít ten správný klíč. A zůstat naživu.
Postup přípravy:
Prosliďte soukromé poznámky svého mistra. Hledejte recept, jehož slova se skrývají za tajnou šifrou. Vyluštěte ji. Potom ukradněte potřebné přísady z mistrova skladu. Nakonec – a tohle je nejdůležitější krok – jděte za svým nejlepším kamarádem, chlapcem pevného charakteru a stejně tak špatného úsudku, jaký máte vy, a řekněte mu následující: Postavíme si dělo.
Děj nás hodí doprostřed napínavého experimentu na výrobu střelného prachu. Velice rychle si osaháme prostředí dílny i hlavní dva mladé charaktery. Domácí výroba děla má předvídatelný konec a na scénu vstupuje mistr Benedikt s vlastními starostmi. Neuběhne tedy ani třicet stránek a my už víme o vraždách, vydírání a zákulisní politice v cechu. Podobnou rychlostí a neutuchajícím spádem se na čtenáře pohrnou další situace, které zákonitě povedou k jiným, ještě napínavějším koncům, takže najednou jsou dvě hodiny ráno a my si, vyčerpaní a nadšení, konečně oddechneme, že to dobře dopadlo. Samozřejmě s ohledem na lákavý cliffhanger zvoucí k otevření dalšího dílu.
Vyprávění je celou dobu v ich-formě z pohledu Christophera. Podporuje to rozvíjení detektivní zápletky, pomáhá sledovat postupné řešení zapeklité záhady a také umožňuje vcítit se do beznaděje osamělého, ale odhodlaného kluka uprostřed středověkého Londýna. Christopher byl bedlivý žák, takže během vyprávění dokáže zúročit řadu vědomostí a šikovných triků, které pochytil jako lékárenský učedník a o kterých se dozvíme z několika retrospektivních vzpomínek na jeho studia.
Věrným pomocníkem a oporou v nesnázích je mu Tom, jehož rodina Christopherovi na čas poskytne přístřeší, ale také se kvůli tomu dostane do potíží. Tom je z dvojice ten rozumnější a silnější, ale nikdy svého kamaráda nenechá ve štychu i za cenu vlastního nepohodlí.
Kniha je ale plná mnoha dalších pestrých a zajímavých charakterů. Je tu lord Ashcombe, pověřený vyšetřováním vražd, to královský zmocněnec nahánějící hrůzu už od prvního setkání s ním. Je ale také schopný a dá se říct, že spravedlivý. Pak je tu Wat, jeden z antagonistů, mládenec bez skrupulí, svědomí a vzdělání. Ten nahání hrůzu skrze svoji nenávist, syrovost a urputnost.
Několik starších lékárníků, kteří se v knize mihnou, má jednoznačně vykreslené povahy a vhodně doplňují barvitou paletu obyvatel Londýna, stejně jako Tomův přísný otec, který nejde pro ránu daleko, nebo pronikavě inteligentní knihovník Isaac. Ano, je tam hodně vedlejších postav. Můžeme to ale nejspíš přijmout jako rozvržení plánu i pro následující díly.
Ostatně celé pozadí včetně popisu samotného města v jeho různorodých detailech je na dětskou knihu překvapivě propracované a taková hloubka přidává knize na čtivosti a kvalitě. Jsou tu věrohodné podrobnosti zabývající se historií Londýna, jeho politickou a náboženskou situací, pletichami uvnitř cechu a problémy, na které Christopher narazí jen okrajově, ale pomáhají nám pochopit svět jako fungující celek. Jen topografické informace je třeba brát s rezervou, protože Londýn je upraven do podoby, kterou nejspíš získal až po velkém požáru, stejně tak móda byla vypůjčena z doby pozdější.
Tajemství i vědomosti mají svoji cenu
„Purifikace základních kovů – proměna olova ve zlato – je jen prostředek k dosažení cíle. Ve skutečnosti chceme poznat samotného Boha. Chceme nalézt prvotní hmotu, syrovou energii, ze které Náš Pán stvořil vesmír. Doufáme, že tak pochopíme svoji smrtelnost.“
Kniha (nebo knižní série, jehož je Alchymistova šifra prvním dílem) má ještě několik nesporných předností, které mě bavily jako dospělého čtenáře a na toho dětského to bude zaručená receptura. Předně je to maximální přiblížení se realitě. A nemám na mysli mapu Londýna roku 1665. Během celé knihy společně s hrdinou luštíme zašifrovaný vzkaz mistra Benedikta. Je několikavrstevný, mazaný a skutečně právě tak akorát těžký, aby bylo jeho rozkrývání vzrušující. Společně s návodem, jak takové šifry sestavovat, je to přímo rozbuška ke kreativnímu vydovádění se kdekterého šikovného čtenáře.
Druhá náramně povedená věc jsou samotné alchymické (či přesněji řečeno lékařské) recepty pracující s reálnými vlastnostmi rostlin a jiných substancí. Však také kniha hned na začátku varuje před pokusy založenými na návodech napsaných uvnitř – některé účinky jsou z pohledu dnešní vědy sporné, jiné nebezpečné až smrtící. Christopher sám v rámci své snahy přežít a porazit nepřítele předvede řadu názorných ukázek využití různých chemických činidel, které by se opravdu, ale opravdu neměly amatérsky zkoušet.
Dobrodružství od první po poslední stránku
Kniha je především dobrodružství, klade před čtenáře výzvy, ale zároveň ho vším intuitivně provází. Nedává hrdinům nic zadarmo a nechává je zabředávat do nebezpečných situací, z nichž vedou ven uspokojivě neobyčejné a chytré cesty, které zůstávají uskutečnitelné a civilní, žádné magické zkratky. Na své si při čtení přijdou všichni ti, kdo dávají přednost svižnému, zábavnému čtení a baví je historická nebo fantasy témata. Je těžké hledat něco, co by se jí dalo vytknout: série začala vycházet v roce 2015 a za tu krátkou dobu získala obrovskou řadu ocenění byla přeložena do více než deseti jazyků.
Kniha poteší i vzhledem, protože ji svými ilustracemi doprovází Olga Zakis, která se podílela na grafické úpravě desítek knih pro děti a mládež v rusky mluvícím prostoru (u nás už vyšli např. Časodějové). Kniha vyšla ve tvrdých deskách a s originálně českým přebalem, který považuji za lepší než ten původní. Tužkokresebné ilustrace na začátku každé kapitoly i v předělech větších celků jsou precizní a plné poutavých detailů. Kapitoly pak mají podobu deníkových záznamů (od 28. 5. do 3. 6. 1665, takže žádné zdržování) a jejich délka vyhovuje i méně zdatným čtenářům. Je ale těžké příběh kdykoli v průběhu odložit a je tu tedy veliká pravděpodobnost, že když po knize sáhnete, budete litovat jen toho, že vám pod rukama proteče tak rychle a že nemáte po ruce další díly. Naštěstí jsou v češtině tři ze čtyř a čtvrtý vyjde letos. No není to skvělé?
Kevin Sands: Alchymistova šifra
Vydal: Nakladatelství Fragment, 2017
Překlad: Zdík Dušek
Ilustrátor: Olga Zakis
Počet stran: 280 / vázaná
Cena: 260,-
Vhodné pro: děti 10–14 let