Detektiv Pikachu je mainstreamu asi nejznámější z hraného filmu, kde mu propůjčil hlas Ryan Reynolds. Reynolds sice v herním pokračování není, ale případy, které potřebují rozlousknout na vás čekají!
Detective Pikachu Returns se odehrává pouhé dva roky po událostech prvního dílu. Tehdy se Ryme City potýkalo s nebezpečnou látkou R, která dováděla pokémony do nekontrolovatelného a šíleného stavu, kdy zničili vše co se dalo a ohrožovali každého ve svém okolí.
Tehdy Tim Goodman potkal Pikachu, který patřil jeho ztracenému otci a kterému z nepochopitelných důvodů rozuměl. Společně se vydali vyšetřovat záhadu látky R a hledat Harryho Goodmana. Zatímco šílenství způsobené toxickou látkou se jim zastavit podařilo, po Timovu otci pátrají dodnes.
Za dva roky se jim podařilo vyřešit spousty případů a starosta Ryme City se jim rozhodl předat ocenění a medaile. Během ceremoniálu ovšem dojde k útoku pokémona Corvknighta. Pikachu přijde o svou sherlockholmesovskou čepici a najít ji je váš první úkol!
Samozřejmě jde o tutoriál, kdy si osvojíte ovládání a všechny herní možnosti. Hlavní příběh začíná až opravdovým prvním případem, kdy musíte vyřešit krádež velmi vzácného klenotu.
Policie má na první dobrou jasno a chce obvinit komorníka. Majitel klenotu si tím ovšem není tak jistý a vyžádá si pomoc Tima a Pikachu. Nemusím snad říkat, že na případu od začátku něco smrdí a je tedy na čase se ponořit do té pravé detektivní práce.
Hlavně nesmíme zapomenout na obrovskou výhodu, kterou nemá nikdo jiný na světě. Tim může díky Pikachu vyslýchat i pokémony! Nové dobrodružství může začít.
Dětská hra i pro rodiče
Hned na začáttku je nutné důrazně zmínit, že Detective Pikachu Returns je hra cílená na děti. Jediné věkové omezení, které na hře najdete je “mild fantasy violence” a hra má hodnocení E a je tedy vhodná opravdu naprosto pro každého. To se ovšem projevuje i na hratelnosti hry.
Pokud bychom chtěli Detective Pikachu Returns zařadit žánrově, dostáváme se do rybníčku mystery solving point and click adventure. Fakticky ale jde o hru, která by do tohoto žánru měla uvést právě nejmenší pařánky a tomu je také přizpůsobena.
Každý případ je rozdělený na jednotlivé sekce a otázky, které postupně řešíte. Nacházíte vodítka a dáváte dohromady hypotézu, kterou musíte následně vydedukovat. V úvahu berete prozkoumané předměty a výpovědi svědků i pokémonů.
Pro zjednodušení jsou ty klíčové vždy v textu zvýrazněny a v případě, že už jste sesbírali všechny, dokonce Pikachu s výkřikem Let’s get deducing dává jasně najevo, co je zrovna zapotřebí udělat.
Každý, kromě dětských hráčů, bude tímto systémem nejspíš zklamaný i proto, že v něm nejde selhat. Pokud se spletete (k čemuž je reálně potřeba se spíš ukliknout, než špatně dedukovat), tak vám Pikachu řekne, ale ne Time ty si popleta, znovu a lépe. Trest za takové chyby není veskrze žádný a když už ve hře dojde na nějaký quick time event, tak je nemožné v něm neuspět.
Je pochopitelné, že jakýkoliv starší hráč (realisticky nad 12 let věku) ve hře nebude mít žádnou výzvu. Ale musí nám být jasné, že tam ta výzva ani být nemá. Mladší děti na druhou stranu mají plno zážitků z řešení zločinů, které vedou až k finální konfrontaci se záporákem, který všechny případy spojuje.
Právě scénář je ale to, co je potřeba ocenit. Jistě dialogy i zápletka jsou jednoduché. I přesto, že jsou na první pohled banální, jsou ovšem podány skvěle a finálních dvacet minut je doslova nervák jako blázen s nejedním překvapením.
Ve hře máme celkem čtyři velké příběhové případy, které jsou vzájemně propojené. V rámci těchto velkých záhad jsou i vedlejší úkoly, které dobarvují celkový zážitek z pokémoního světa a Ryme City. Každý jeden takový případ může trvat něco mezi třemi a pět hodinami v závislosti na plnění vedlejších úkolů a přeskakování textů.
Celkově tak dostane každý hráč přes dvanáct hodin zábavy. Pokud budete ovšem sledovat příběh, což velmi důrazně doporučuji, tak se dostanete na nějakých 15-20 hodin, a to už je celkem pěkné. Jistě, není to nejdelší hra, ale například nový Spider-Man měl i s vedlejšáky nějakých slabých 19 hodin, a to nebyla úplně hra pro nejmenší.
Klasická výtka a povzdech pak musí přijít právě v závislosti na cílovou skupinu. Jak už bývá u Nintendo her zvykem, tak se ani zde nedočkáme české lokalizace. Většina dětí tak bude potřebovat rodiče, nebo staršího sourozence coby průvodce hrou, což je na první pohled nevýhoda. Na druhou stranu jsme si tak vždy udělali s dětmi společné hraní a moji malí detektivové se vrhali do rozplétání tajemství po hlavě a s chutí.
Po technické stránce nejde o žádný zázrak. Ovšem není to ani potřeba. Nintendo Switch je přeci jen stále handheldová konzole a není od ní tedy potřeba očekávat vizuální spektákl v 8k rozlišení. Krásně malovaná grafika je napohled příjemná a hra jede plynule. Určitě si o ní nebudete vyprávět před spaním a psát domů o ní taky nebudete, ale také ani neurazí.
Co bych ovšem určitě vyzvedl je skutečnost, jak autoři pracují s mimikou. V jednoduché a pohádkové grafice jasně vyjadřují výrazy postavy pokémonů, to, co si myslí a jak se cítí. V dětské detektivce je to naprostá nezbytnost, kterou tvůrci zvládli na jedničku.
Určitě se hodí zmínit jak je na tom hra ve vztahu k filmu. Ten vlastně dějově obsahuje obě dvě hry, ale všechno je tam řešeno trochu jinak i rozuzlení se velmi liší, takže není třeba se bát toho, že pokud znáte film hry si neužijete.
Dobře odvedená práce ani víc ani míň
Detective Pikachu Returns je dobře udělaná hra. Není ovšem žádnou revolucí. Jako žánrovka slouží pouze jako vstup pro dětské hráče do žánru a pro pokročilejší hráče nepředstavuje žádnou výzvu.
Velmi pěkný příběh s parádním závěrem je ale solidním tahounem pro rodinnou zábavu. Navíc je hra skvělým přídavkem do pokémoního světa a pro fandu malých příšerek je tahle hra rozhodně povinnost.
Detective Pikachu Returns
Vývojář: Creatures
Vydavatelé: Nintendo, The Pokémon Company, Nintendo of America Inc.
Platforma: Nintendo Switch
Série: Detective Pikachu