Řekni to květinou je malá a rychlá karetní hra na cesty, která nadchne všechny hráče netoužící po komplikované strategii.
“V růži je útěcha, v pomněnce žal, vzpomeň si, Eliško, kdo ti to psal.” Nebude mnoho žen a dívek narozených před pár desetiletími, které nevlastnily památníček a nemohou si zaslzet ve vzpomínce na mládí nad podobným duchaplným veršíkem.
Květomluva zažívala boom v Anglii 19. století, jako jeden z mála prostředků, jimiž mohl chlapec dívce vyjádřit své city. Do Evropy se rozšířila z Orientu a zrodila se tajná řeč, bohatý systém skrytých významů. Nejen druh květiny, ale i jejich barva, kombinace s dalšími květy, způsob zaříznutí a aranžování, to vše mělo svůj tajný význam.
Řeč květin, tzv. lingua flora se velké oblibě těšila i u nás. Vonička v klopě vestičky, kvítek ve vlasech, bylinka v živůtku, milenci si mohli posílat vzkazy zcela beze slov. Na cudná dostaveníčka si ale už dneska moc nehrajem, to si radši ty kytky zahrajem.
Minihra do kapsy
Minihry do kapsy malého britského nakladatelství Button Shy vydává nově česky Mindok v edici s hravým názvem Mindokapsy. Na rozdíl od originální verze v praktickém koženkovém pouzdru zvolil Mindok jednoduchou papírovou krabičku. Na jednu stranu velká škoda, hra v originálním pouzdru vypadá skvěle, krabička netrpí cestováním, snese i trochu vlhkosti a špíny.
Na stranu druhou, hra v papírové krabičce se v české verzi nabízí za tak neodolatelnou cenu, že už jednomu může být krabička skoro jedno. Za cenu dobré kávy a menšího zákusku pořídíte chytrou rychlou karetku, která bude bavit starší děti i dospělé, zahrají si ji v pohodě i méně zkušení hráči a nadšeným deskovkářům možná bodne jako snadná cestovní hra, kterou vybalí kdekoliv.
Mindokapsy dělá svému názvu čest, mikrohra se vejde skutečně do každé kapsičky sebemenšího batůžku, do zadní kapsy kalhot i do školáckého penálu.
Řekni to květinou je karetní hra autorky Elizabeth Hargrave, známé zejména díky veleoblíbené hře Na křídlech. Na rozdíl od komplexní velké rodinné ptačí hry je tato květinová spíše rychlou hrou na cesty nebo milým fillerem. Květinová karetka je určena pro 2-4 hráče a ve dvou je o vítězi rozhoduto do deseti minut. S počtem hráčů se doba hraní úměrně prodlužuje a s každým dalším hráčem počítejme zhruba o pět minut navíc.
Co je uvnitř krabičky
Hra obsahuje jen 18 hracích karet běžné velikosti. Z rubové strany jsou karty ozdobené příjemnou ilustrací pnoucích se zelených větviček, z lícové strany pak ilustrace květin v pěti barvách. Červených, růžových a fialových květů je po čtyřech, bílé a žluté květiny jsou v trojici.
Každá květina je opatřena kromě nostalgické ilustrace také svým rodovým (příp. i druhovým) jménem a ve spodní části počtem bodů (v tomto případě symbolizovaný srdíčky) a popisem efektů. Jak už napovídá název hry, každá z karet je doplněna samozřejmě svým květomluvným významem.
Jak se to vlastně hraje
Hra probíhá celkem ve třech kolech, v nichž hráči vždy získají draftováním čtyři karty. Postupně se snaží vytvořit si kytici z co nejlépe ladících květin a poslat svým protihráčům jasný vzkaz: dneska vyhrávám já.
Hráči zamíchají skromný balíček 18 karet a začínající hráč první dvě sejme, prohlédne si je a nabídne svému spoluhráči po levici. Jednu nechává otočenou květinou vzhůru, druhou pak nabízí skrytě, lícem dolů. Spoluhráč si, bez prohlížení skryté karty, jednu z nich vybere a vyloží si ji na stůl před sebe.
Skrytou kartu si může prohlédnout, avšak pokládá ji na stůl, do své kytice, také skrytě. Nabízející hráč si vezme zbylou kartu a umístí ji do své kytice. Stejným způsobem se všichni hráči prostřídají, dokud nemá každý z hráčů před sebou přesně čtyři květiny. Karty v dalších tazích smí hráči přikládat jen zprava, nesmí měnit jejich pořadí. Se čtvrtou umístěnou květinou končí kolo a hráči vyhodnotí své kytice.
Body jim přináší jak srdíčka, tak efekty jednotlivých karet. Soustředit se mohou například na sbírání jedné barvy květů, konkrétní počet skrytých či vystavených květin, ale třeba také na sbírání květin bez bodovacích srdíček. Některé karty mají speciální efekty, které je možné zahrát až před bodováním – například nějakou kartu otočit a ze skryté udělat květinu vystavenou či naopak, jednu z karet vyměnit za zbylou kartu v odhazovacím balíčku nebo nějakou kartu úplně odstranit.
O počtu bodů rozhoduje i pořadí získaných karet v kytici, neboť jak už bylo zmíněno, karty do kytice hráči pokládají zprava a nesmí je měnit. Některé květy pak přináší body podle toho, s jakými květinami sousedí.
Po bodování si hráči zapíší získaný počet bodů, zamíchají balíček karet a stejným způsobem jako první kolo odehrají další dvě. Výsledný součet bodů za všechna tři kola rozhodne o vítězi celé hry.
Postřehy ze hry
Hra je prakticky nekonfliktní, pohodová a ani draftování karet nepřináší do hry větší neshody. Protože karty až na jednu výjimku nepřináší záporné body, není třeba nijak zvlášť riskovat a soupeř obvykle v nabídce karet sáhne po té odkryté. Tím si nabízející hráč může pěkně schovat pro sebe kartu, která se hodí jemu a vytvářet si kytici podle svých představ.
S ohledem na délku hry a cílovou skupinu se ale nejedná o nějaký problém, který by hře ubíral na atraktivnosti. Protože se hráči mohou na své skryté karty kdykoliv podívat, je možné v průběhu hry svou strategii sbírání karet proměňovat a i méně výhodná karta může v závěru přinést pěkných pár bodů, když s ní budeme v dalších tazích počítat.
Pravidla hry jsou velice jednoduchá a hru zvládnou s přehledem hrát i děti, které už umí alespoň trošku číst a zvládnou si vytvořit byť velmi jednoduchou strategii sbírání jednotlivých květin. Součástí hry bohužel není sólo varianta, dá se však dokoupit na stránkách vydavatele v angličtině.
Jedná se o šestici karet, které určují, jak bude vypadat nabídka karet a sólo hráč si pak vybírá, kterou kartu vyloží před sebe a druhou před svého virtuálního soupeře. Na rozdíl od běžné varianty hry, v sólo hře si virtuální soupeř vždy jednu z květin ponechává do dalšího kola a nažene tak více bodů než jen ze základních čtyř karet. Porazit jej tedy činí ze hry zajímavou výzvu.
Rozšíření pro sólo variantu se i se všemi pravidly hravě vejde do základní papírové krabičky. Zklamáni však zřejmě budou zarytí obalovači, v obalech se karty do krabičky o chlup nevejdou a bude třeba pořídit jim jiné slušivé pouzdro.
Pro neobalovače, kteří si nechtějí poničit papírovou krabičku, se nabízí za pár korun obyčejné plastové obálky na vizitky, které mají v každém papírníctví, popřípadě pevné plastové krabičky na klasické karty, které se také pohybují v řádu dvou až tří desetikorun. Dodejme ještě, že rozměry karet jsou 63×88 mm.
Závěrem
Hra Řekni to květinou nabídne chytrou zábavu na volnou čtvrthodinku, zabaví na cestě vlakem, nepotřebuje velký prostor a s trochou šikovnosti si ji lze zahrát i bez stolečku, postačí rozložit karty na kolenou. Svými jednoduchými pravidly je přístupná i rodinám s dětmi, zaujme však rozhodně i zkušené hráče.
Nejedná se o náročnou přemýšlecí hru s budováním náročné strategie, jde spíše o příjemnou svižnou oddechovku s nekonfliktními pravidly. Své místo najde v kabelce i batůžku, rychle se neomrzí a snadno ji vysvětlíte i náhodnému spoluhráči.
Řekni to květinou
Autor: Elizabeth Hargraveová
Ilustrace: Beth Sobelová
Vydává: Mindok v edici Mindokapsy
Minimální věk: 8+ (resp. i méně, pokud už děti umí číst)
Délka hry: 10-20 min
Počet hráčů: 2-4 (možno dokoupit rozšíření pro sólo variantu, pouze v angličtině)
Cena: 149 Kč