Knihovny už dávno nejsou jen studené státní ústavy s policemi zaprášených knih a nerudnými důchodci zavrtanými nad denním tiskem, kteří na vás při sebemenším zvuku syčí. Zaměstnanci knihoven také nepředstavují jen introvertní ztracence v šedých vytahaných svetrech, kteří se od počítačových nerdů ze sklepů liší leda tím, že občas mluví s lidmi.

V dnešních moderních komunitních knihovnách se dějí málem nepředstavitelné věci. A není to zvláštní: kde jinde by lidé s láskou k příběhům, knihám a obskurním vědomostem měli najít útočiště než právě zde? A navíc mezi svými: už několik let se totiž vybrané knihovny staly místem setkávání všech příznivců knih, her, přednášek, ponocování a fantastiky všeho druhu. Vždy na začátku listopadu můžete navštívit BOoK! Cony.

Když nejedeš na con, con přijede za tebou

BOoK! Cony (těžko mluvit v jednotném čísle) jsou jedinečné tím, že se nepořádají na jednom místě, ale rozšiřují se pomocí sítě knihoven do míst, kde byste con nejspíš jen tak nečekali. Začalo to v Dobříši u Tomáše Pipoty, který si přál vytvořit místo a příležitost pro hraní her a povídání si o zásadních věcech fantastického multiverza.

První tři ročníky byly Fantasy víkendy v knihovně. Jak se ale vliv jeho nápadu rozšiřoval, přijal BOoK! Con nové jméno a s ním i strategii být pořádán ve spřátelených knihovnách po celé republice. V názvu je cítit pocta nejznámějšímu opičímu knihovníkovi ze světa Terryho Pratchetta a letošní ročík je navíc věnován vzpomínce jeho geniálnímu překladateli Janu Kantůrkovi. Centrálně je řešeno datum (i když ani to není ve stoprocentním zákrytu) a komunikace s partnery a sponzory. Společně mezi knihovníky se také navrhuje motiv či téma.

Letos pošesté!

Program už je individuální podle možností té které knihovny, ochoty a zápalu knihovníků a knihovních ředitelů. Na každém místě jsou podmínky jiné a knihovníci tak využívají pestrost prostředí a různost dostupných prostředků.

Přednášky a setkání se spisovateli (a nakladateli, herními vývojáři, ilustrátory…) jsou oblíbeným tahákem pro veřejnost, ovšem silně je posílená sekce her – knihovny umožňují rozjet deskoherní maratony, všelijaké turnaje, nebrání se ani počítačovým hrám, stolním RPG, cosplayi a workshopům.

Kde je to možné, přespává se (nebo spíše ponocuje). BOoK! Cony jsou podporovány řadou přispěvatelů a sponzorů z řad herních a knižních vydavatelství a obchodů. Díky nim jsou k dispozici ceny do soutěží a turnajů a je možné se setkat s knižními i herními novinkami.

Letos se s BOoK! Cony lze setkat v řadě českých knihoven, k nápadu se v minulosti připojili také Poláci. Dobříš, mateřská knihovna této bohulibé aktivity, nabízí streamování svých přednášek online, což mohou využít ty knihovny, které nemají takové možnosti. Také letos otevírá možnost vyzkoušet si na vlastní kůži virtuální realitu. Už nyní láká na Františka Kotletu, Dana Černého, Jirku Hiemera, Karla Jerie, turnaje s pěknými cenami a samozřejmě noční maraton Dračího doupěte.

Ostatní pobočky mají programy skromnější, ale úspěšně využívají svých místních zdrojů a možností. Pardubice nabízejí v historických sklepních prostorách hraní atmosférických RPG a epických (tzn. těch dlouhých, složitých a příběhově košatých) deskových her. Český Krumlov zase připravil žánrovou literární soutěž s vyhlášením na BOoK! Conu.

Sokolov letos pozval Pavla Renčína, Kristinu Heidingerovou a Michaela Březinu, bude k dispozici cosplay a proběhne také vyhodnocení literární soutěže. Třinec bude akci pořádat o týden později, protože přes léto se namočil do jiného, většího conu, tak aby to stíhal. Hradec Králové bude con pořádat v pobočce Kukleny, chystá promítání filmu, noční městskou hru Stranger Things a muzikoterapeutické setkání na motivy Hobita.

V Praze je možné zajít do pobočky Smíchov, kde se připravuje tematická beseda tří autorů fantastiky spojená s autorským čtením: Pavel Bareš (Projekt Kronos), Lukáš Vavrečka (Mesopotamis) a Tereza Temnářka Matoušková (Válka zrcadel). Praha Vozovna zase umožní zahrát si pět stolních RPG pěti různých herních systémů.

Ook! Banán zdarma!

Pokud byste se chtěli do některého hnízda konání podívat, ujistěte se o stavu vstupného a kapacit – někde můžete přijít zdarma, někde po vás chtějí drobnou úplatu, někde potřebují vaši registraci kvůli obsazení her a turnajů. Určitě to ale vyzkoušejte: BOoK! Cony jsou známé svou komorní přátelskou atmosférou, osobitým prostředím a možností zapojit se do něčeho jedinečného. Jste srdečně zváni, ať už přijdete kamkoli!